Po juodaodžio nužudymo JAV nesiliauja aršūs protestai, padegta ir policijos nuovada

Protestuotojai ketvirtadienį įsiveržė į Mineapolio policijos paliktą nuovadą, ją padegė ir šaudė fejerverkus, trečią dieną vykusiems smurtiniams protestams išplitus į netoliese esantį Sent Polą ir visoje šalyje kilus demonstracijoms dėl incidento, kai policijos pareigūnas nužudė juodaodį keliu spausdamas jam kaklą.

​Protestuotojai ketvirtadienį įsiveržė į Mineapolio policijos paliktą nuovadą, ją padegė ir šaudė fejerverkus, trečią dieną vykusiems smurtiniams protestams išplitus į netoliese esantį Sent Polą ir visoje šalyje kilus demonstracijoms dėl incidento, kai policijos pareigūnas nužudė juodaodį keliu spausdamas jam kaklą.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
​Protestuotojai ketvirtadienį įsiveržė į Mineapolio policijos paliktą nuovadą, ją padegė ir šaudė fejerverkus, trečią dieną vykusiems smurtiniams protestams išplitus į netoliese esantį Sent Polą ir visoje šalyje kilus demonstracijoms dėl incidento, kai policijos pareigūnas nužudė juodaodį keliu spausdamas jam kaklą.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
JAV sukrėtė dar vienas smurto prie<br>Reuters/Scanpix nuotr.
JAV sukrėtė dar vienas smurto prie<br>Reuters/Scanpix nuotr.
JAV sukrėtė dar vienas smurto prie<br>lrytas.lt koliažas
JAV sukrėtė dar vienas smurto prie<br>lrytas.lt koliažas
Nerimsta protestai JAV po brutalios vyro mirties dėl policijos kaltės.<br>AP/Scanpix nuotr.
Nerimsta protestai JAV po brutalios vyro mirties dėl policijos kaltės.<br>AP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

2020-05-29 09:46, atnaujinta 2020-05-29 16:46

Policijos atstovas vėlai ketvirtadienį patvirtino, kad darbuotojai netrukus po 22 val. vietos laiku „dėl saugumo“ paliko protestų taikiniu tapusią Mineapolio 3-iąją nuovadą. Per tiesioginę interneto transliaciją buvo matyti, kaip protestuotojai patenka į pastatą, kur, jį padegus, įsijungė gaisro pavojaus sirenos ir vandens purkštuvai.

Taip pat buvo matyti, kad protestuotojai džiūgaudami padegė vieną Mineapolio policijos departamento pareigūno striukę.

Protestai kilo antradienį, kitą dieną po antrankiais surakinto juodaodžio George'o Floydo mirties policininkui keliu spaudžiant jo kaklą. Incidentą nufilmavo ir įrašą paviešino vienas praeivis.

Įraše matyti, kad G. Floydas sakė negalintis kvėpuoti, kai baltasis pareigūnas Derekas Chauvinas keliu spaudė jo kaklą. Bėgant minutėms G. Floydas pamažu liovėsi kalbėjęs ir judėjęs.

3-osios nuovados aptarnaujama teritorija apima dalį Mineapolio pietinio rajono, kur mirė G. Floydas.

Minesotos gubernatorius Timas Walzas anksčiau ketvirtadienį Mineapolio mero prašymu pasitelkė Nacionalinę gvardiją, bet kol kas neaišku, kada ir kur ji buvo dislokuojama. Per protestus Mineapolyje ir Sent Pole Nacionalinės gvardijos nesimatė.

Kelios minutės po to, kai buvo padegta minėta nuovada, Gvardija socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad iškvietė daugiau kaip 500 karių Mineapolyje ir Sent Pole.

Anksčiau ketvirtadienį dešimtys kompanijų šiuose miestuose užkalė savo virtinas ir duris, bandydamos užkirsti kelią plėšikavimui. Mineapolyje įsikūrusi „Target“ paskelbė, kad laikinai uždaro dvi dešimtis parduotuvių šiame rajone. Mineapolyje saugumo sumetimais iki sekmadienio uždaryta beveik visa lengvojo geležinkelio sistema ir visas autobusų eismas.

Sent Pole tvyrojo dūmų debesys, o lazdomis apsiginklavę ir dujokaukes bei šarvines liemenes dėvintys policininkai atidžiai stebėjo protestuotojus viename pagrindinių komercinių miesto koridorių, kur ugniagesiai gesino virtinę nedidelių gaisrų. Vienu metu pareigūnai stovėjo išsirikiavę priešais „Target“ parduotuvę, bandydami sustabdyti plėšikautojus, kurie taip pat daužė kitų kompanijų virtinas.

Šimtai demonstrantų ketvirtadienį grįžo į smurto epicentre atsidūrusį Mineapolio rajoną, kur naktinės scenos varijavo nuo pikto protesto iki gatvės šventės. Vienu metu orkestras automobilių stovėjimo aikštelėje kitoje gatvės pusėje priešais 3-ąją nuovadą sugrojo pankišką Bobo Marley dainos „Redemption Song“ versiją. Netoliese demonstrantai nešė manekenus iš išplėštos „Target“ parduotuvės ir metė juos ant degančio automobilio. Vėliau netoliese užsidegė pastatas.

Tačiau kitur Mineapolyje tūkstančiai taikių demonstrantų žygiavo gatvėmis reikalaudami teisingumo.

Protestai išplito ir į kitus JAV miestus. Niujorke protestuotojai, nepaisydami dėl koronaviruso protrūkio įvesto viešų susibūrimų draudimo, ketvirtadienį susirėmė su policija, o Denverio centre demonstrantai blokavo eismą. Trečiadienį demonstracijos vyko Los Andžele ir Memfyje.

JAV prokuratūra ir FTB Mineapolyje ketvirtadienį pranešė, kad vykdo „aktyvų baudžiamąjį tyrimą“ dėl G. Floydo mirties. Prezidentas Donaldas Trumpas yra sakęs, kad paprašė greitai ištirti incidentą.

FTB taip pat aiškinasi, ar buvo pažeistos G. Floydo pilietinės teisės.

Keliu G. Floydo kaklą spaudęs pareigūnas D. Chauvinas ir dar trys pareigūnai, dalyvavę areštuojant G. Floydą, antradienį buvo atleisti. Kitą dieną meras paragino pateikti D. Chauvinui baudžiamuosius kaltinimus ir paprašė pasitelkti Nacionalinę gvardiją.

Neramumų apimtuose Minesotos miestuose dislokuota 500 Nacionalinės gvardijos karių

JAV šiauriniuose Mineapolio ir Sent Polo miestuose buvo dislokuota 500 Nacionalinės gvardijos karių ir lakūnų, tarnyboms stengiantis numalšinti tris naktis iš eilės vykusius audringus protestus dėl vieno afroamerikiečio žūties jį sulaikant policijai, penktadienį pranešė ši sukarinta struktūra.

„Mūsų kariai apmokyti saugoti gyvybes, apsaugoti turtą ir užtikrinti žmonių teisę taikiai demonstruoti“, – sakė Minesotos nacionalinės gvardijos generolas majoras Jonas Jensenas .

Pajėgos buvo pradėtos dislokuoti praeitą naktį, riaušininkams nuniokojus ir padegus dešimtis pastatų Miniapolyje ir šalia jo esančiame Sen Pole, kilus įtūžiui dėl policijos žiauraus elgesio su afroamerikiečiais.

Nacionalinės gvardijos kariai nuo penktadienio ryto budi pamainomis, padėdami vietos ir valstijos policijai palaikyti tvarką.

„Nacionalinė gvardija teiks pagalbą civilinėms tarnybos, kiek bus nurodyta, siekiant užtikrinti žmonių ir turto saugumą“, – pažymėjo kariškiai.

Neramumų apimtame Mineapolyje darbo metu sulaikyta CNN reporterių komanda

JAV policija penktadienį sulaikė televizijos CNN reporterių komandą, tiesiogiai nušvietinėjusią įvykius Mineapolio mieste, kur prieš kelias dienas įsiplieskė riaušės dėl vieno afroamerikiečio žūties jį sulaikant policijai.

Komanda vėliau buvo paleista.

Televizijos tinklas paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip Omaras Jimenezas ramiai kalbasi su lazdomis ginkluotais riaušių policininkais, o paskui nuvedamas surakintas antrankiais.

„Gal galėtumėte man pasakyti, kodėl esu suimamas, pareigūne? – sako O. Jimenezas. – Kodėl esu suimamas, pareigūne?“

Įraše negirdėti jokio atsakymo.

Pasak CNN, taip pat buvo sulaikyti su šiuo korespondentu dirbę prodiuseris ir kameros operatorius.

Anksčiau, kai Minesotos valstijos policija apsupo O. Jimenezą, kol jis pranešinėjo apie įvykius, reporteris kalbėjo su pareigūnais ir pareiškė norįs su jais bendradarbiauti.

„Eisime visur, kur norėtumėt, kad nueitumėm“, – sakė juodaodis O. Jimenezas. CNN socialiniame tinkle „Twtitter“ pareiškė, kad riaušių vietoje taip pat dirbo baltaodis žurnalistas, bet jis esą nebuvo sulaikytas.

O. Jimenezas pasirodė eteryje vėliau penktadienį, policijai jį paleidus. Anot CNN, Minesotos gubernatorius Tim Walzas atsiprašė tinklo.

Anksčiau CNN paskelbė pareiškimą, kuriuo pasmerkė policijos veiksmus.

„CNN reporteris ir jo prodiuserių komanda šį rytą buvo areštuoti Mineapolyje už tai, kad atliko savo darbą, nors ir prisistatė – tai akivaizdus Pirmosios pataisos jiems suteiktų teisių pažeidimas“, – pabrėžė tinklas.

O. Jimenezas lankėsi mieste, nušviesdamas trečią naktį iš eilės trukusias riaušes, įsiplieskusias žuvus George'ui Floydui , suimtam dėl įtariamo mėginimo atsiskaityti parduotuvėje padirbtu banknotu.

Praeivio nufilmuotame vaizdo įraše matyti, kad baltasis pareigūnas Derekas Chauvinas keliu spaudė įtariamojo kaklą, o G. Floydas sakė negalįs kvėpuoti. Bėgant minutėms G. Floydas pamažu liovėsi kalbėjęs ir judėjęs.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.