ES derybininkas: Jungtinės Karalystės pasirašytos „Brexit“ sąlygos „privalo būti gerbiamos“

„Brexit“ sąlygos, su kuriomis Jungtinė Karalystė sutiko prieš oficialiai išstodama iš Europos Sąjungos, „privalo būti gerbiamos“, pirmadienį sakė bloko vyriausiasis derybininkas, kuris kalbėjo po pranešimų, kad Londonas gali siekti įstatymu panaikinti svarbias susitarimo dalis.

​“Brexit“ sąlygos, su kuriomis Jungtinė Karalystė sutiko prieš oficialiai išstodama iš Europos Sąjungos, „privalo būti gerbiamos“, pirmadienį sakė bloko vyriausiasis derybininkas, kuris kalbėjo po pranešimų, kad Londonas gali siekti įstatymu panaikinti svarbias susitarimo dalis.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
​“Brexit“ sąlygos, su kuriomis Jungtinė Karalystė sutiko prieš oficialiai išstodama iš Europos Sąjungos, „privalo būti gerbiamos“, pirmadienį sakė bloko vyriausiasis derybininkas, kuris kalbėjo po pranešimų, kad Londonas gali siekti įstatymu panaikinti svarbias susitarimo dalis.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 7, 2020, 2:05 PM, atnaujinta Sep 7, 2020, 5:13 PM

„Viskas, kas pasirašyta, privalo būti gerbiama“, – radijui „France Inter“ sakė M. Barnier, reaguodamas į laikraščio „Financial Times“ pranešimą, kad britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas nori persvarstyti susitarimus dėl Šiaurės Airijos ir valstybės pagalbos teikimo sąlygų.

M. Barnier sakė, kad aptars šį pranešimą su britų kolega Davidu Frostu per aštuntąjį derybų dėl būsimų prekybinių santykių etapą šią savaitę.

„Man svarbu, ką ministras pirmininkas sako ir daro, ir ką pati britų vyriausybė sako ir daro“, – pridūrė jis.

Šiaurės Airijos klausimu M. Barnier tvirtino, kad pagal išstojimo susitarimą ji toliau taikys ES bendrosios rinkos taisykles, kuriomis siekiama išvengti „kietos sienos“ su Airija.

Taip siekta išvengti tarpkonfesinės įtampos atsinaujinimo tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, kurią iš esmės nuslopino 1998 metų Didžiojo penktadienio taikos susitarimas.

„Sausumos sienos nebuvimas nuo konflikto pabaigos yra būtina sąlyga taikai... Ir tai būtina sąlyga vieningai ir susietai visos salos ekonomikai“, – sakė M. Barnier.

B. Johnsonas sekmadienį pareiškė, jog prekybos susitarimas su ES turi būti pasiektas iki spalio 15-osios, kad galėtų įsigalioti iki šių metų pabaigos.

„Jei iki to laiko negalėsime susitarti, tai nemanau, kad turėsime laisvosios prekybos susitarimą“, – sakoma ministro pirmininko komentaruose, kuriuos paskelbė jo biuras.

Britanija oficialiai paliko ES sausio mėnesį, praėjus beveik ketveriems metams po istorinio referendumo, per kurį buvo nuspręsta baigti beveik 50 metų trukusią JK narystę Europos Sąjungoje.

Tačiau iki šių metų pabaigos JK yra saistoma bloko taisyklių, kol abi šalys mėgina susitarti dėl būsimų santykių.

JK sako tikslinanti „Brexit“ sutartyje numatytą prekybos Šiaurės Airijoje tvarką

Jungtinės Karalystės vyriausybė pirmadienį pranešė, kad imasi žingsnių „išaiškinti“, kaip bus tvarkoma Šiaurės Airijos prekyba, bet patikino esanti pasiryžusi laikytis išstojimo iš Europos Sąjungos susitarimo ir taikos proceso provincijoje.

JK negali leisti, kad taikos procesui arba jos vidaus rinkai „netyčia pakenktų nenumatytos [su Šiaurės Airija susijusio „Brexit“ protokolo] pasekmės“, pareiškė ministro pirmininko Boriso Johsnono atstovas.

„Todėl mes imamės tam tikrų pagrįstų veiksmų, kad išaiškintume specifinius Šiaurės Airijos protokolo elementus nacionalinėje teisėje, kad pašalintume bet kokius neaiškumus ir užtikrintume, kad vyriausybė visada galėtų vykdyti savo įsipareigojimus Šiaurės Airijos žmonėms“, – sakė jis žurnalistams.

Tuo metu „Financial Times“ pranešė, kad B. Johnsonas planuoja priimti teisės aktus, kuriais būtų pakeista dalis išstojimo sutarties, dėl kurios JK ir ES susitarė pernai spalį.

Pareigūnai patvirtino, kad JK vidaus rinką ir prekybą reguliuojantis įstatymas bus pateiktas parlamentui trečiadienį, tačiau patikino, kad pakeitimai dėl Šiaurės Airijos yra tik techniniai.

Protokole numatyta, kad Šiaurės Airija, vienintelė sausumos sieną su ES turėsianti Jungtinės Karalystės dalis, turės laikytis kai kurių Bendrijos taisyklių, kad ši siena liktų atvira.

Patikrinimų pasienyje su Airija panaikinimas buvo vienas svarbiausių punktų 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarime, užbaigusiame 30 metų trukusius neramumus provincijoje.

Siūlomi pakeitimai turėtų užtikrinti, kad iš Šiaurės Airijos į Didžiosios Britanijos salą atkeliaujančios prekės nebūtų be reikalo stabdomos, ir išaiškinti, kad šioje teritorijoje lieka galioti ES taisyklės dėl valstybės pagalbos, sakė britų pareigūnai.

Vėlesnis įstatymas suteiks britų vyriausybės ministrams teisę įsikišti, jeigu iš Didžiosios Britanijos į Šiaurės Airiją vežamos prekės yra priskiriamos „rizikingoms“ įvežimui į Airiją ir, tuo pačiu, į ES bendrąją rinką.

Šių pakeitimų reikia nepaisant, ar Jungtinei Karalystei ir Europos Sąjungai iki metų pabaigos pavyks sudaryti laisvos prekybos sutartį, ar ne, sakė pareigūnai.

„Mes esame visiškai įsipareigoję laikytis ir Išstojimo susitarimo, ir Šiaurės Airijos protokolo“, – sakė atstovas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: sumenko lietuvių Pilietinės galios indeksas