Eritrėja vėl sulaukė raketų smūgio iš Etiopijos maištingo Tigrėjaus regiono

Mažiausiai viena raketa penktadienį vakare buvo paleista iš Etiopijos šiaurinio Tigrėjaus regiono į kaimyninę Eritrėją, pranešė regiono diplomatai.

 Mažiausiai viena raketa penktadienį vakare buvo paleista iš Etiopijos šiaurinio Tigrėjaus regiono į kaimyninę Eritrėją, pranešė regiono diplomatai.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Mažiausiai viena raketa penktadienį vakare buvo paleista iš Etiopijos šiaurinio Tigrėjaus regiono į kaimyninę Eritrėją, pranešė regiono diplomatai.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 28, 2020, 11:58 AM, atnaujinta Nov 28, 2020, 2:27 PM

Šis smūgis buvo jau antra tokio pobūdžio ataka nuo Etiopijos vidaus konflikto pradžios anksčiau šį mėnesį.

„Viena raketa atskriejo iš Tigrėjaus ir, regis, nukrito į pietus nuo Asmaros“ – Eritrėjos sostinės, naujienų agentūrai AFP sakė vienas diplomatas. Jis pridūrė, kad kol kas negauta jokios informacijos apie padarytą žalą arba nukentėjusius žmones.

Kitas diplomatas sakė, kad buvo pranešimų apie antrą raketą, esą nukritusią viename Asmaros rajone, bet ši informacija kol kas nebuvo patvirtinta.

Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas jau ilgiau kaip tris savaites tęsia karinę kampaniją prieš Tigrėjaus valdančiosios partijos – Tigrėjaus liaudies išvadavimo fronto (TPLF) – vadovybę.

Apie šių operacijų pradžią jis paskelbė lapkričio 4-ąją, atsakant, anot premjero, į išpuolius prieš federalinių pajėgų stovyklas, esą organizuotus TPLF.

TPLF savo ruožtu kaltino Etiopijos vyriausybę naudojantis Eritrėjos karine pagalba, nors Adis Abeba tai neigia.

TPLF vadovas Debretsionas Gebremichaelis, Tigrėjaus prezidentas, dviem savaitėmis anksčiau prisiėmė atsakomybę už raketų smūgius, nutaikytus į Asmaros oro uostą.

Šios atakos padidino nuogąstavimus, kad konfliktas Etiopijoje gali išsiplėsti į kitas Somalio pusiasalio šalis.

Dėl penktadienio raketų smūgio TPLF atsakomybės kol kas neprisiėmė, taip pat nebuvo Etiopijos arba Eritrėjos oficialių komentarų.

Po daugiau kaip tris savaites trukusių kovų, nusinešusių šimtus žmonių gyvybių ir privertusių dešimtis tūkstančių gyventojų pabėgti į kaimyninį Sudaną, Abiy Ahmedas šią savaitę sakė, kad kariuomenė ketina artimiausiomis dienomis pradėti galutinį puolimą prieš Tigrėjaus sostinę Mekelę.

Kadangi regione blokuojami ryšiai, abiejų stovyklų pareiškimus patikrinti buvo sunku.

Penktadienį vakare taip pat dar nebuvo aišku, kada Etiopijos federalinės pajėgos ketina įžengti į Mekelę.

Tarptautinė bendruomenė perspėjo, kad pusę milijono gyventojų turinčios Mekelės šturmas galimai pažeistų karo taisykles.

Anksčiau penktadienį Abiy Ahmedas, pernai pelnęs Nobelio taikos premiją, susitiko su Afrikos Sąjungos pasiuntiniais konflikto aptarti.

Vis dėlto jis iki šiol priešinosi raginimams nedelsiant nutraukti kovos veiksmus ir pradėti derybas su TPLF lyderiais.

Etiopijoje smarkiai apšaudoma Tigrėjaus regiono sostinė

Etiopijos šiaurinio Tigrėjaus regiono sostinėje šeštadienį prasidėjo smarkus apšaudymas, pranešė vietos vyriausybė ir šaltiniai humanitarinėse tarnybose.

Pusę milijono gyventojų turinčiame Mekelės mieste pastarosiomis dienomis buvo baiminamasi federalinių pajėgų puolimo prieš regiono valdančiosios partijos lyderius.

Etiopijos kariuomenė „pradėjo smogti sunkiąja ginkluote ir artilerija Mekelės centrui“, sakoma Tigrėjaus žiniasklaidos išplatintame vietos vyriausybės pranešime. Šią informaciją patvirtino du humanitarinės pagalbos pareigūnai, kurių darbuotojų esama tame mieste.

„Tigrėjaus regiono vyriausybė ragina visus turinčius švarią sąžinę, įskaitant tarptautinę bendriją, pasmerkti artilerijos ir karo aviacijos atakas bei vykstančias žudynes“, – sakoma pranešime.

Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas, pernai pelnęs Nobelio taikos premiją, jau ilgiau kaip tris savaites tęsia karinę kampaniją prieš Tigrėjaus valdančiosios partijos – Tigrėjaus liaudies išvadavimo fronto (TPLF) – vadovybę.

Apie šių operacijų pradžią jis paskelbė lapkričio 4-ąją, atsakant, anot premjero, į išpuolius prieš federalinių pajėgų stovyklas, esą organizuotus TPLF.

Per įnirtingus susirėmimus žuvo tūkstančiai žmonių, įskaitant „daug civilių, taip pat saugumo pajėgų“, penktadienį nurodė nevyriausybinė organizacija „International Crisis Group“. Dar dešimtys tūkstančių pabėgėlių pasitraukė į kaimyninį Sudaną.

Penktadienį vakare buvo pranešta, kad iš Tigrėjaus buvo paleista raketų, nutaikytų į kaimyninės Eritrėjos sostinę. Tokia ataka buvo jau antra nuo konflikto Etiopijoje pradžios ir padidino nuogąstavimus, kad neramumai gali išplisti į platesnį regioną Somalio pusiasalyje.

Abiy Ahmedas ketvirtadienį pranešė įsakę pradėti „galutinį“ puolimą prieš TPLF lyderius, o Etiopijos kariuomenė sakė apsupusi Mekelę.

Kadangi regione blokuojami ryšiai, abiejų stovyklų pareiškimus patikrinti buvo sunku.

Tigrėjuje įkurto krizės valdymo komiteto atstovas šeštadienį kol kas neatsakė į prašymą pakomentuoti pranešimų apie Mekelės apšaudymą. Aviacijos smūgiai taikiniams šiame mieste buvo rengiami jau anksčiau.

Vienas Abiy Ahmedo biuro atstovas kalbėdamasis su naujienų agentūra AFP pakartojo ankstesnę vyriausybės poziciją, kad karinės operacijos bus vykdomos „strategiškai“, stengiantis išvengti žalos civiliams.

Etiopijos kariuomenė šeštadienį sakė perimsianti kontrolę Mekelėje „per kelias artimiausias dienas“, sakoma valstybinio transliuotojo „Fana Broadcasting Corporate“ pranešime.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.