Kol mokslininkai vis dar ieško tikslios viruso kilmės vietos, bando išsiaiškinti, ar jį žmonėms perdavė šikšnosparnis ar kitas gyvūnas, kaip jis mutavo ir kaip ilgai jis sklido tarp žmonių iki mums visiems sunerimstant, jiems jau yra žinoma, kad Uhanas buvo COVID-19 epicentras.
Lygiai taip pat neginčytina yra ir tai, kaip efektyviai miestas atsigavo – praėjusią savaitę jame buvo surengtas net Naujųjų metų vakarėlis.
Nors šalies valdžia pandemijos pradžioje sumenkino ligos sunkumą, taip užkirsdami kelią veiksmingam atsakui iki tada, kai jau buvo per vėlu, panašu, kad Kinija jau pamiršo netinkamą tvarkymąsi su virusu ir džiaugiasi savo sėkme.
Tačiau dėmė žemėlapyje, žyminti pandemijos atsiradimo vietą, vis dar išlieka. Pastaruoju metu Kinijos valstybinė žiniasklaida net ėmė skelbti pranešimus apie galimus kitus COVID-19 šaltinius.
Jie nurodo tyrimus, kurie tikina, kad virusas pasaulyje, už Kinijos sienų, cirkuliavo jau anksčiau.
„Vis daugiau tyrimų rodo, kad pandemiją galėjo sukelti keli skirtingi protrūkiai, kilę skirtingose pasaulio vietose, – tikino Kinijos užsienio reikalų ministras Wangas Yi. – Kinija labai greit ėmėsi veiksmų, kad būtų įvykdytas epidemiologinis tyrimas, atrastas patogenas ir publikuota svarbiausia informacija. Tai privertė pasaulį sunerimti.“
Pirmadienį Kinijos socialiniuose tinkluose ėmė sklisti žinia, kad virusas buvo aptiktas ant automobilių dalių įpakavimo įvairiuose miestuose. Kai kurios dalys – kurtos užsienio gamintojų.
Kiek vėliau Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centro vyriausiasis epidemiologas Wu Zunyou pranešė valstybinei žiniasklaidai, kad aptariamos automobilių dalys nėra importuojamos ir kad, tikėtina, tokie viruso pėdsakai nesukelia ligų bei neplinta.
Nors Wu Zunyou atmetė galimą automobilių dalių teoriją, ji taip pat atspindi kur kas plačiau išplitusią mintį, kad virusas į Kiniją galėjo patekti per šaldytus maisto produktus.
Mėnesių mėnesius Kinija tikrina ir dezinfekuoja šaldytus produktus, į šalį atkeliaujančius iš kitų šalių, taip norėdama užkirsti kelią galimam viruso sugrįžimui. Tačiau ekspertai yra skeptiški ir nemano, kad tai galėtų būti potencialus infekcijos sukėlėjas.
Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad „tikimybė, kad žmonės užsikrėstų COVID-19 nuo maisto ar maisto įpakavimo, yra labai maža“. Tikinama, kad nėra įrodymų, kurie pagrįstų tokią teoriją.
Kai kurios šalys net pagrasino, kad iškels bylą prieš Kiniją Pasaulio prekybos organizacijoje dėl importo suvaržymų.
Tačiau Wu Zynyou nesutinka. Jis tikina, kad yra vis daugiau įrodymų, kad šaldyta žuvis ar jūros gėrybės į Kiniją gali atgabenti COVID-19 iš kitų šalių.
Iš pradžių ši teorija, atrodo, atsirado dėl didelio atsargumo, kuris turėjo nebeleisti virusui sugrįžti į Kiniją. Kiek vėliau ji tapo patogia Kinijos vyriausybei siekiant atsikratyti atsakomybės ir norint suversti kaltę dėl viruso plitimo kitoms šalims.
„Visi prieinami įrodymai rodo, kad koronavirusas nekilo Uhane, o galėjo būti atgabentas į Kiniją kartu su šaldytais produktais ir jų įpakavimu“, – lapkritį rašė Kinijos komunistų partijai pavaldus laikraštis „People's Daily“.
Kinijos pareigūnai ne tik spekuliuoja apie šaldytų produktų įpakavimą – taip pat skleidžiami tyrimai, kurie tikina, kad virusas už Kinijos ribų sklido jau nuo 2019-ųjų rugsėjo ar net anksčiau. Tačiau mokslininkai šiuos tyrimus kritikuoja ir teigia, kad jais remiantis negalima daryti jokių išvadų.
Parengta pagal CNN inf.