Pietryčių Azijos lyderiai dalyvaus Mianmaro krizės derybose

Pietryčių Azijos lyderiai šeštadienį surengs Mianmaro krizės derybas su chuntos lyderiu Minu Aungu Hlaingu, kuris tarptautinio pasipiktinimo dėmesio centre atsidūrė po karinio perversmo ir represijų, per kurias žuvo daugiau nei 700 žmonių.

Pietryčių Azijos lyderiai šeštadienį surengs Mianmaro krizės derybas su chuntos lyderiu Minu Aungu Hlaingu (nuotr.).   <br> Reuters/Scanpix nuotr.
Pietryčių Azijos lyderiai šeštadienį surengs Mianmaro krizės derybas su chuntos lyderiu Minu Aungu Hlaingu (nuotr.).   <br> Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2021-04-24 12:02

Pietryčių Azijos šalių asociacijos (ASEAN) susitikimas Džakartoje yra pirmoji chuntos lyderio užsienio kelionė po vasarį surengto karinio perversmo. Jo metu iš posto nuversta civilinė šalies lyderė Aung San Suu Kyi.

Perversmo išprovokuoti masiniai protestai buvo sutikti jėga, smurtu ir kraujo praliejimu gatvėse.

Anot Jungtinių Tautų, apie 250 tūkst. žmonių buvo priversti palikti namus, o Mianmaro demokratiškai išrinkti lyderiai – slapstosi arba jiems skirtas namų areštas.

Indonezijos vyriausybės vaizdo įraše matyti, kaip Min Aung Hlaingas, apsirengęs tamsiu kostiumu, žengia iš „Myanmar Airways International“ lėktuvo, šeštadienį nusileidusio Džakartoje.

Situaciją chuntos lyderis aptars su Indonezijos prezidentu Joko Widodo, Brunėjaus sultonu Hassanalu Bolkiahu bei kitais 10 šalių vienijančios organizacijos atstovais.

Dešimtys žmonių susirinko prie apsauginių apsuptos ASEAN būstinės, reikalaudami atkurti demokratiją.

Diplomatiniai šaltiniai naujienų agentūrai AFP sakė, kad ASEAN greičiausiai ragins chuntą nutraukti smurtą prieš civilius ir prašys leisti specialiajam pasiuntiniui susitikti su sulaikyta Aung San Suu Kyi, tačiau nesiryš reikalauti jos paleidimo.

Susitikimas žiniasklaidai uždaras.

„Vyriausiasis žudikas“

Generolo dalyvavimas supykdė aktyvistus, žmogaus teisių grupes ir nuverstų Mianmaro įstatymų leidėjų šešėlinę vyriausybę, kuri nebuvo pakviesta į derybas.

„Susitikimai, kurie prisideda prie gilėjančios krizės Mianmare sprendimo, yra sveikintini“, – sakoma pastarosios pranešime.

„(Bet) susitikimai, į kuriuos neįtraukiami Mianmaro gyventojai, bet kuriuose dalyvauja vyriausiasis žudikas Minas Aungas Hlaingas,.. vargu ar bus naudingi“, – priduriama jame.

Įstatymų leidėjai paragino chuntą „nustoti žudyti civilius“, paleisti daugiau nei 3 000 politinių kalinių ir grąžinti valdžią demokratiškai išrinktai šalies vyriausybei.

„Žudikiškos ir neatgailaujančios Mianmaro kariuomenės inicijuota krizė apėmė šalį ir sukels rimtų pakartotinių smūgių – tiek humanitarinių, tiek kitokių – visam regionui“, – prieš susitikimą sakė teisių gynimo grupė „Amnesty International“.

„Indonezijos valdžios institucijos privalo ištirti vyresnįjį generolą Miną Aungą Hlaingą ir kitus Mianmaro kariuomenės pareigūnus, kurie gali prisijungti prie jo delegacijos Džakartoje“, – priduriama jame.

Taip pat būta raginimų regioniniam blokui išmesti iš savo gretų Mianmarą.

„Turime būti realistai“

Tačiau ASEAN paprastai nelinkusi kištis į narių vidaus reikalus.

Nedaugelis analitikų tikisi esminio proveržio iš šio susitikimo, sakydami, kad jis suteikia galimybę pakviesti Mianmaro kariuomenę prie derybų stalo ir atverti kelią galimam sprendimui.

„Čia turime būti realistai. Nemanau, kad aukščiausiojo lygio susitikimas pateiks išsamų planą, kaip Mianmarą išvesti iš konflikto“, – sakė konsultacinės bendrovės „Solaris Strategies Singapore“ vyresnysis tarptautinių reikalų analitikas Mustafa Izzuddinas.

„Bet aš manau, kad per jį prasidės pokalbis ir galbūt bus nustatyti parametrai, kaip galima rasti sprendimą“, – pridūrė jis.

JT specialioji pasiuntinė Mianmarui Christine Schraner Burgener turėtų pasirodyti šeštadienio susitikimo kuluaruose.

Nors Europos Sąjunga ir Vašingtonas sugriežtino sankcijas Mianmarui, „ASEAN nori įtraukti (Mianmarą), kad galėtų sukurti ir apsaugoti taiką Pietryčių Azijoje“, sakė Indonezijos universiteto tarptautinių santykių ekspertas Beginda Pakpahanas.

„Antrasis tikslas – rasti ilgalaikį sprendimą konstruktyvaus įsitraukimo“ keliu, pridūrė jis.

Tačiau Mianmarą apėmusi krizė sukėlė didelį iššūkį bloko ateičiai ir jos sutarimu paremtam požiūriui.

„Šis aukščiausiojo lygio susitikimas iš tikrųjų yra ASEAN patikimumo išbandymas ne tik regione, bet ir už jo ribų“, – sakė M. Izzuddinas.

„Tarptautinė [bendruomenė] stebi, ar ASEAN regioninis požiūris į Mianmaro sprendimo paieškas yra veiksmingas“, – pridūrė analitikas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.