Europos Taryba ragina Baltarusiją liautis spausti žiniasklaidą

Europos Taryba (ET) antradienį paragino Baltarusijos valdžią liautis spausti žiniasklaidą, kai šioje šalyje buvo blokuotas pagrindinis nepriklausomas naujienų portalas Tut.by ir sulaikyta dalis jo darbuotojų.

Europos Taryba ragina Baltarusiją liautis spausti žiniasklaidą.<br> TASS/Scanpix nuotr.
Europos Taryba ragina Baltarusiją liautis spausti žiniasklaidą.<br> TASS/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 19, 2021, 9:31 AM

Europos Taryba ragina Baltarusijos valdžią liautis daryti tolesnį spaudimą žiniasklaidos priemonėms“, – sakoma ET generalinio sekretoriaus atstovo Danielio Holtgeno „Twitter“ žinutėje.

„Pastarieji veiksmai prieš @tutby ir žurnalistus yra neraminantys ir prieštaraujantys pagrindinei teisei į žodžio laisvę“, – pridūrė jis.

Tut.by anksčiau antradienį pranešė, kad sulaikyti mažiausiai 13 jo darbuotojų, o bendrovės biure buvo atliekama krata.

Kaip Tut.by pranešė platformoje „Telegram“, tarp sulaikytųjų yra generalinė direktorė Liudmila Čekina.

Pranešime sakoma, kad centriniame Tut.by biure nuo ryto tęsiasi krata, o su darbuotojais, ryte atėjusiais į darbą, nepavyksta susisiekti.

„Pas portalo vyriausiąją redaktorę Maryną Zolatavą surengta krata namie, ji nuvežta į DFR (Finansinių tyrimų departamentą)“, – sakoma pranešime.

Remiantis jos sutuoktiniu, pas ją nebuvo įleistas advokatas, „nes šiandien nebus tiriamųjų veiksmų“.

Baltarusijos saugumo tarnybų agentai antradienį surengė kratų pagrindinio nepriklausomo naujienų portalo Tut.by redakcijoje ir kelių jo žurnalistų namuose, o pats tinklalapis buvo užblokuotas, pranešė pareigūnai ir tinklalapio redaktorė.

Kaip pranešama, kratos buvo surengtos ir Tut.by regioniniuose biuruose.

„Generalinės prokuratūros pranešimo pagrindu Baltarusijos informacijos ministerija priėmė sprendimą apriboti prieigą prie portalo Tut.by ir jo dubliuojamųjų tinklaviečių“, – nurodė ministerija išplatintame pareiškime.

Jame patikslinama, kad generalinė prokuratūra nustatė daugybę visuomenės informavimo priemonių įstatymo pažeidimų, įskaitant draudžiamos informacijos paskelbimą virtinėje publikacijų portale Tut.by. Tuose straipsniuose buvo pateikiama neregistruoto Baltarusijos solidarumo fondo (BYSPOL), renkančio lėšas nukentėjusiems nuo Minsko autoritarinio režimo represijų, informacija.

„Remiantis visuomenės informavimo priemonių įstatymo 38-uoju straipsniu, portaluose draudžiama skelbti organizacijų, neužregistruotų valstybės nustatyta tvarka, informaciją“, – nurodė ministerija.

Tuomet portalas buvo visiškai užblokuotas.

Valstybės kontrolės komitetas, kuriam pavaldus DFR, nurodė, kad portalą valdančiai bendrovei „TUT BY Media“ iškelta baudžiamoji byla dėl nesumokėtų mokesčių.

„Valstybės kontrolės komiteto Finansinių tyrimų departamentas 2021 metų gegužės 18 dieną UAB „TUT BY Media“ darbuotojų atžvilgiu iškėlė baudžiamąją bylą pagal baudžiamojo kodekso 243-io straipsnio 2-ą dalį dėl vengimo mokėti mokesčius itin stambiu mastu“, – rašoma komiteto pranešime.

DFR yra plačius įgaliojimus turinti vykdymo kontrolės institucija. Baltarusių opozicija anksčiau nekart buvo atsidūrusi jos taikiklyje.

„Beprecedentės priemonės“

Nuo 1994 metų Baltarusijai vadovaujantis A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją rugpjūtį vykusiuose rinkimuose. Opozicija ir Vakarų demokratijos tuos rinkimus laiko suklastotais.

Po rinkimų šalyje kilo beprecedenčiai protestai, o valdžia ėmėsi brutalių priemonių jiems nuslopinti. Buvo sulaikyta tūkstančiai žmonių, keli protestuotojai žuvo, o visi pagrindiniai A. Lukašenkos oponentai buvo įkalinti ar priversti pasitraukti į užsienį.

Daugiau kaip 400 protestuotojų buvo skirtos griežtos laisvės atėmimo bausmės.

Baltarusijos žurnalistų asociacijos duomenimis, šiuo metu už grotų Baltarusijoje yra 16 žurnalistų.

Kovo mėnesį Tut.by žurnalistei Kaciarynai Barysevič teismas skyrė pusės metų laisvės atėmimo bausmę už konfidencialių duomenų apie milicijos areštuoto protestuotojo mirties aplinkybes atskleidimą.

Prieš tai dvejiems metams už grotų buvo pasiųstos dvi reporterės – 27 metų Kaciaryna Bachvalava ir 23-ejų Darja Čulcova, lapkritį filmavusios mitingą vienam nužudytam antivyriausybiniam protestuotojui palaikyti.

Nevyriausybinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) šių metų Pasaulio spaudos laisvės indekse Baltarusija yra 158 vietoje. Indekso sudarytojai nurodo, kad Baltarusijoje po prezidento rinkimų žurnalistų atžvilgiu taikomos „beprecedentės griežtos priemonės“.

Baltarusijos pilietinei visuomenei, žiniasklaidai ir opozicijai didinamą spaudimą smerkia Vakarų šalys.

Europos Sąjunga ir JAV paskelbė sankcijas – turto įšaldymą ir vizų draudimą – A. Lukašenkai ir dešimtims pareigūnų bei su režimu susijusių verslininkų.

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis anksčiau šį mėnesį sakė, kad blokas rengia ketvirtą sankcijų paketą Baltarusijos valdžiai.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.