Sudano valstybinė žiniasklaida: šalyje mėginta įvykdyti perversmą

Sudane anksti antradienį buvo sužlugdytas mėginimas įvykdyti perversmą, pranešė valstybinė žiniasklaida, bet sąmokslininkų neįvardijo.

 Sudane anksti antradienį buvo sužlugdytas mėginimas įvykdyti perversmą (asociatyvi nuotr.).<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Sudane anksti antradienį buvo sužlugdytas mėginimas įvykdyti perversmą (asociatyvi nuotr.).<br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 21, 2021, 11:08 AM, atnaujinta Sep 21, 2021, 2:38 PM

„Nesėkmingai mėginta įvykdyti perversmą, žmonės turėtų tam pasipriešinti“, – sakoma žiniasklaidos pranešimuose.

Vienas aukšto rango šaltinis vyriausybėje sakė naujienų agentūrai AFP, kad sąmokslininkai mėgino užimti valstybinės žiniasklaidos pastatą, bet jų užmačios „žlugo“.

Chartumo gatvėse buvo matyti daug karinių automobilių.

Kitas aukšto rango šaltinis kariuomenėje nurodė, kad grupė karininkų „buvo įsitraukę į šį mėginimą [įvykdyti perversmą], bet jie buvo nedelsiant nušalinti“.

Sudano valdančiosios institucijos vyresnysis narys Taheras Abahuja pareiškė, kad „bandymas užgrobti valdžią buvo sužlugdytas“.

Kitas aukšto rango valdančiosios tarybos narys Mohamedas al Fekki savo ruožtu pabrėžė: „Viskas kontroliuojama ir revoliucija nugalėjo.“

Vėliau kabinetas paskelbė, kad „visi su šiuo bandymu susiję asmenys buvo sulaikyti“.

Antradienį padėtis Chartumo centre atrodė rami, taip pat prie kariuomenės būstinės, kur prieš dvejus metus ištisus mėnesius vykę masiniai protestai paskatino nuversti veteraną prezidentą Omarą al Bashirą (Omarą Baširą) per rūmų perversmą.

Tačiau Sudano saugumo pajėgos uždarė pagrindinį tiltą per Nilą, jungiantį Chartumą su miestu dvyniu Umdurmanu.

„Neleisime, kad būtų įvykdytas perversmas

Po O. al Bashiro nušalinimo būta ir kitų bandymų įvykdyti perversmą; dėl jų pareigūnai kaltino buvusio prezidento šalininkus islamistus, taip pat buvusios valdančiosios partijos narius.

O. al Bashiras, pats kadaise turėjęs generolo rangą, į valdžią atėjo po 1989 metais įvykdyto islamistų remto pučo.

Nuo pat nuvertimo buvęs prezidentas yra laikomas Chartumo griežtojo režimo Kobero kalėjime ir yra teisiamas dėl jį į valdžią atvedusio perversmo.

Antradienį kreipdamasis į savo kovotojus įtakingas sukarintų pajėgų vadas Mohamedas Hamdanas Daglo pažymėjo: „Neleisime, kad būtų įvykdytas perversmas.“

„Norime tikrų demokratinių permainų per laisvus ir sąžiningus rinkimus, kitaip nei buvo praeityje“, – sakė vadas, daugelio vadinamas Hemečiu.

Šiuo metu Sudaną valdo laikinoji vyriausybė, sudaryta iš civilių ir kariuomenės atstovų. Šis kabinetas buvo suformuotas po 2019 metų balandį įvykusio perversmo prieš B. al Bashirą, jam pavesta grąžinti šalį prie visiško civilių valdymo.

Pradinis sandoris numatė, kad per trejų metų pereinamąjį laikotarpį bus suformuota įstatymų leidžiamoji asamblėja, tačiau šis laikotarpis buvo anuliuotas, Sudanui pernai spalį pasirašius taikos susitarimą su sukilėlių grupuočių aljansu.

Trapų pereinamąjį procesą taip pat temdo gilūs politiniai nesutarimai ir įsisenėjusios ekonomikos problemos, paveldėtos iš O. al Bashiro režimo.

Žadėtoji įstatymų leidžiamoji institucija dar nesuformuota.

Pereinamojo laikotarpio administracija, vadovaujama ministro pirmininko Abdallos Hamdoko, pažadėjo išardyti O. al Bashiro palikimą, sutvarkyti šlubuojančią ekonomiką ir sudaryti taiką su sukilėlių grupuotėmis, kovojusiomis su teisiamo eksprezidento režimu.

Po ilgų derybų Pietų Sudano sostinėje Džuboje Sudano vyriausybė pernai pasirašė taikos susitarimus su etninių mažumų sukilėliais iš Darfūro regiono, Pietų Kordofano ir Mėlynojo Nilo valstijų.

Vėliau buvusių sukilėlių grupuočių lyderiai buvo paskirti į pareigas Sudano kabinete ir valdančiojoje taryboje.

 

Pastaraisiais mėnesiais vyriausybė ėmėsi skaudžių ekonomikos reformų, kad atitiktų Tarptautinio valiutos fondo (TVF) reikalavimus finansinei pagalbai gauti.

Be kita ko, buvo nurėžtos subsidijos ir pereita prie kintamo Sudano svaro kurso, nors daugelis sudaniečių tokius sprendimus laiko pernelyg drastiškais.

 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: kompensacijos šildymui bus skiriamos iškart šešiems mėnesiams