Atskleista Norvegijos žudynių įtariamojo tapatybė: praeityje grasino nužudyti vieną iš tėvų, kaimynams kėlė įtarimų (40)

Trečiadienį Norvegijoje išpuolį surengęs ir penkis žmones nužudęs vyras buvo kelis kartus teistas, praneša policija. Teigiama, kad įtariamasis iki šiol buvo policijos akiratyje, o jo kaimynai stengėsi jo vengti.

Išpuolis Norvegijoje.<br> lrytas.lt koliažas.
Išpuolis Norvegijoje.<br> lrytas.lt koliažas.
Išpuolis Norvegijoje.<br>AP/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>AP/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>NTB/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>NTB/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>NTB/Scanpix nuotr.
Išpuolis Norvegijoje.<br>NTB/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

Lrytas.lt

Oct 14, 2021, 2:48 PM, atnaujinta Oct 14, 2021, 5:36 PM

Norvegijos policija įtariamuoju dėl trečiadienį įvykdyto išpuolio lanku ir strėle įvardijo 37 metų Espeną Anderseną Bratheną. Pranešama, kad vyras turi Danijos pilietybę, tačiau visą gyvenimą gyveno Kongsberge, kuriame ir įvykdė išpuolį. 

„Po trečiadienį Kongsberge įvykusio incidento policija pateikė kaltinimus 37 metų Espenui Andersenui Brathenui“, – sakoma policijos pranešime.

Praėjusiais metais jis buvo nuteistas šešių mėnesių laisvės apribojimo bausme po to, kai įtariamasis pagrasino nužudyti vieną šeimos narių.

Remiantis Kongsbergo ir Eikerio apygardos teismo nuosprendžiu, policija manė, kad buvo pavojus, jog vyras gali įvykdyti nusikalstamą veiką prieš tėvus, pas kuriuos jam buvo uždrausta lankytis.

Norvegijos policija pranešė, kad šiuo metu sieks įvertinti vyro psichologinę būklę.

Policijos advokatė Ann Irén Svane Mathiassen patvirtino, kad kaltinamąjį įvertins teismo psichiatrijos ekspertai. Atliekamas preliminarus vertinimas. Pasak policijos advokatės, šis darbas pradedamas šiandien.

„Tai nėra neįprasta tokiose rimtose bylose“, – sakė ji.

Vyras taip pat teistas už įsilaužimą ir nedidelio kiekio hašišo įsigijimą 2012 m. Nuosprendyje teigiama, kad jis ir anksčiau buvo nuteistas už panašius nusikaltimus.

Policijos apygardos policijos viršininkas patvirtino, kad policija su 37 metų vyru yra bendravusi ir anksčiau. Buvo nuogąstaujama, kad jis galėjo radikalizuotis.

„Policija jau anksčiau yra bendravusi su šiuo vyru. Ne tik dėl įvykdytų nusikaltimų, bet ir dėl to, kad anksčiau buvo susirūpinta dėl jo radikalizavimosi. Pranešimus apie jį užregistravome ne 2021 m., o anksčiau. Jie buvo stebimi“, – sakė policijos viršininkas Ole Bredrupas Sæverudas.

Pareigūnai ketvirtadienį paskelbė, kad tai buvo teroro aktas. Saugumo tarnybos jau kurį laiką įtarė, kad kraštutiniai islamistai bandys įvykdyti teroro aktą Norvegijoje 2021 metais.

Saugumo tarnyba nurodo, kad didžiausia rizika yra paprasti išpuoliai, kuriuose, be kita ko, naudojami peilio ir duriamieji ginklai.

Kaimynai įtariamojo vengė

Kaltinamojo namas turi šiek tiek nusidėvėjusį fasadą ir yra medinių namų rajone Kongsberge.

Kai ketvirtadienio rytą „Dagbladet“ žurnalistai apsilankė kaimynystėje, čia mažai kas vyko, prie namų būriavo šiek tiek žmonių, bet daugiausia žurnalistų.

Namas yra netoli įvykio vietos – parduotuvės „Coop“.

Išpuoliu kaltinamo vyro kaimynė sako, kad dėl jo jai buvo kilusi bloga nuojauta.

„Susidarė įspūdis, kad jis buvo nestabilus vyriškis. Būdama šalia jo jaučiausi blogai ir šiek tiek saugojausi jo. Ten, kur jis gyvena, daug kas įvyko, be kita ko, policija ėmėsi veiksmų“, – sako kaimynė.

Moteris teigė, kad dėl kaltinamojo įspėjo kelis kaimynus, turinčius vaikų. Apskritai kaimynystę ji apibūdina kaip malonią ir draugišką.

Kita kaimynė Silje Limstrand kaltinamojo nepažįsta, tačiau vyro kaimynystę apibūdina kaip šiek tiek neramią. Anksčiau ji ten gyveno, bet jai nelabai patiko, todėl persikėlė į kitą gatvę.

„Nebuvo gražu, ten buvo daug triukšmo, dažnai atvažiuodavo greitoji pagalba ir policija“, – sakė ji.

Bendradarbiauja su pareigūnais

Įtariamasis ketvirtadienį ar penktadienį turi stoti prieš teisėją, spręsiantį dėl kardomosios priemonės, naujienų agentūrai AFP sakė jo advokatas.

„Jis detaliai aiškina ir bendradarbiauja su policija“, – anksčiau reporteriams sakė advokatas Fredrikas Neumannas.

Įtariamasis prisipažino siautėjęs Kongsberge, nurodė prokurorė Ann Iren Svane Matthiassen. Ji sakė, kad vyras buvo apklaustas naktį.

Policija pranešė, kad įtariamasis vaikščiojo po miestą ir šaudė į žmones strėlėmis. Pasak policijos, keli asmenys buvo sužeisti parduotuvėse.

Aukų vardai viešai kol kas neskelbiami.

Abu sužeistieji gydomi ligoninės intensyviosios terapijos skyriuje. Vienas iš jų yra policininkas, kuris ne tarnybos metu lankėsi vienoje parduotuvėje ir buvo užpultas. Apie sužeistųjų būklę informacijos kol kas nėra.

Norvegijos žiniasklaida taip pat spėlioja, kodėl policija tik praėjus daugiau nei pusvalandžiui po pirmųjų pranešimų apie išpuolį areštavo įtariamąjį.

Policija apie išpuolį buvo informuota trečiadienį maždaug 18 val. 13 min. vietos (19 val. 13 min. Lietuvos) laiku ir sulaikė įtariamąjį maždaug po 30 minučių.

Liudininkė Hansine televizijai TV2 sakė išgirdusi triukšmą ir pamačiusi besislepiančią moterį, taip pat „vyrą... su strėlėmis ir strėline ant peties, ir lanku rankoje“.

„Paskui mačiau bėgančius žmones, jie bandė gelbėtis... Tarp jų buvo moteris, laikiusi už rankos vaiką“, – pasakojo liudininkė.

Sienoje – stirksanti strėlė

Žiniasklaidoje buvo paskelbta nuotraukų, kuriose matyti stirksanti sienoje įstrigusi juoda strėlė, taip pat ant žemės gulinčios strėlės, panašios į naudojamas varžybose.

Policija ketvirtadienį nurodė, kad įtariamasis panaudojo ir kitų ginklų.

„Šie įvykiai sukrečia mus“, – sakė ketvirtadienį darbą baigianti premjerė Erna Solberg.

Norvegijos paskirtasis premjeras Jonas Gahras Store, parlamento rinkimus laimėjusios centro kairiųjų Darbo partijos lyderis, turintis pradėti darbą šiame poste vėliau ketvirtadienį, pavadino ataką „siaubinga“.

„Tai nerealu. Tačiau realybė tokia, kad penki žmonės žuvo, daug buvo sužeisti ir daugelis patyrė šoką“, – ketvirtadienį Norvegijos transliuotojui NRK sakė J. Gahras Store.

Norvegų policininkai paprastai nesinešioja ginklų, bet po šios atakos Nacionalinė policijos valdyba nurodė visoje šalyje apginkluoti pareigūnus.

Įspėta Norvegijos žvalgybos tarnyba PST, naujienų agentūrai AFP sakė atstovas Martinas Bernsenas.

Norvegija tradiciškai būdavo taiki šalis, bet pastaraisiais metais joje įvyko kraštutinių dešiniųjų ekstremistų išpuolių.

Ekstremistas Andersas Behringas Breivikas 2011 metų liepos 22-ąją per dvigubą ataką nužudė 77 žmones.

A. B. Breivikas pirmiausiai detonavo sprogmenų prikrautą mikroautobusą sostinėje Osle netoli ministro pirmininko biuro. Vėliau jis nuvyko į netoliese esančią Utiojos salą ir nušovė dešimtis žmonių ten veikusioje kairiosios Darbo partijos jaunimo sparno vasaros stovykloje.

2019 metų rugpjūtį neonaciu pasiskelbęs Philipas Manshausas apšaudė vieną mečetę Oslo pakraštyje. Galiausiai maldininkai jį sugebėjo sutramdyti; per tą incidentą niekas sunkiai nenukentėjo.

Tačiau Ph. Manshausas anksčiau nušovė savo 17-metę įseserę, įvaikintą Kinijoje. Prokurorai jo veiksmus apibūdino kaip „rasistinį aktą“.

Norvegų saugumo tarnybos taip pat yra sužlugdžiusios kelias šalyje planuotas džihadistų atakas.

Parengta pagal „Dagbladet“ ir NRK inf.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.