Izraelis smerkia S. Lavrovo „skandalingą“ V. Zelenskio palyginimą su A. Hitleriu

Izraelis pirmadienį iškvietė Rusijos ambasadorių dėl šios šalies užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo komentarų apie nacizmą ir antisemitizmą Ukrainoje.

Izraelio ministras pirmininkas Naftalis Bennettas sėdi šalia užsienio reikalų ministro Yairo Lapido per kassavaitinį vyriausybės posėdį.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Izraelio ministras pirmininkas Naftalis Bennettas sėdi šalia užsienio reikalų ministro Yairo Lapido per kassavaitinį vyriausybės posėdį.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2022-05-02 11:25, atnaujinta 2022-05-02 15:48

Tai aiškus tono pablogėjimas, nors Izraelis stengiasi laikytis neutralios pozicijos karo Ukrainoje klausimu ir dėl savo saugumo interesų Artimuosiuose Rytuose bendrauti su Rusija.

Duodamas interviu Italijos televizijai S. Lavrovas pareiškė, kad Maskvos užpultoje šalyje tebegyvuoja nacizmas, net jei kai kurie veikėjai, įskaitant ukrainiečių prezidentą Volodymyrą Zelenskį, yra žydai.

„Jie sako: „Kaip gali egzistuoti nacifikacija, jei mes esame žydai?“ Mano nuomone, Hitleris taip pat buvo žydų kilmės, todėl tai nieko nereiškia. Jau kuris laikas iš žydų girdime, kad didžiausi antisemitai buvo žydai“, –  sakė Rusijos diplomatijos vadovas, remiantis vertimu į italų kalbą.

Izraelio užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas pirmadienį išplatintame pareiškime šiuos pareiškimus pavadino „neatleistinais, skandalingais ir baisia istorine klaida“.

„Žydai per Holokaustą nežudė patys savęs, – pabrėžė Y. Lapidas. – Žemiausias rasizmo žydų atžvilgiu lygis – kaltinti pačius žydus antisemitizmu.“

Izraelio Holokausto muziejus „Yad Vashem“ pavadino S. Lavrovo komentarus „absurdiškais, klaidinančiais, pavojingais ir smerktinais“.

„Lavrovas propaguoja Holokausto apvertimą – verčia aukas nusikaltėliais paremdamas visiškai nepagrįstą teiginį, kad Hitleris buvo žydų kilmės“, – sakoma muziejaus pareiškime.

„Lygiai taip pat rimta yra bendrai ukrainiečius ir ypač prezidentą Zelenskį vadinti naciais. Tai, be kitų dalykų, yra visiškas istorijos iškraipymas ir įžeidimas nacizmo aukoms“, – sakoma jame.

Griežta reakcija šiuo klausimu kontrastuoja su Izraelio pozicija dėl karo Ukrainoje – žydų valstybė stengiasi išlaikyti bent tariamą neutralumą.

Izraelis kliaunasi Rusija, koordinuodamas gynybos veiksmus kaimyninėje Sirijoje, o Kremliaus invaziją į Ukrainą kritikuoja nuosaikiai.

Be to, izraeliečių premjeras Naftali Bennettas taip pat siūlėsi tarpininkauti Maskvos ir Kyjivo dialogui, nors šios pastangos, regis, atsidūrė aklavietėje.

Nacizmas buvo akcentuojamas Rusijai skelbiant savo karo Ukrainoje tikslus ir naratyvą. Siekdamas pateisinti karą Rusijos piliečiams, prezidentas Vladimiras Putinas jį vaizdavo kaip kovą su naciais Ukrainoje, nors ši šalis turi demokratiškai išrinktą vyriausybę ir prezidentą žydą, praradusį giminaičių per Holokaustą.

Ukraina taip pat pasmerkė S. Lavrovo komentarus.

„Bandydama perrašyti istoriją, Maskva paprasčiausiai ieško argumentų masiniam ukrainiečių žudymui pateisinti“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas. Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sakė, kad S. Lavrovo pastabos parodė „giliai įsišaknijusį Rusijos elito antisemitizmą“.

Antrasis pasaulinis karas, per kurį Sovietų Sąjunga neteko maždaug 27 mln. žmonių ir padėjo nugalėti nacių Vokietiją, yra Rusijos nacionalinio identiteto šerdis. Istorinio Rusijos, kaip gelbėtojos nuo blogio jėgų, naratyvo pasitelkimas padeda Kremliui telkti rusų paramą karui.

Izraeliui Holokaustas yra vienas svarbiausių nacionalinio etoso elementų. Šalis skelbia esanti pasaulio pastangų išsaugoti Holokausto atminimą ir kovoti su antisemitizmu centre.

Tačiau šie tikslai kartais nedera su kitais nacionaliniais interesais. Rusijos karių yra Sirijoje, o Izraelis, dažnai surengiantis smūgių priešo taikiniams šioje savo kaimynėje, kliaujasi Rusija dėl saugumo koordinavimo.

Nors nusiuntė humanitarinės pagalbos Ukrainai ir išreiškė paramą jos žmonėms, Izraelis neprisidėjo prie tarptautinių sankcijų Rusijai.

Holokausto klausimas ir manipuliavimas jo istorija karo Ukrainoje metu Izraelį yra papiktinę ir anksčiau.

Kovo mėnesį sakydamas kalbą Izraelio įstatymų leidėjams, V. Zelenskis Rusijos invaziją palygino su nacių Vokietijos veiksmais ir apkaltino V. Putiną bandant taikyti „galutinį sprendimą“ prieš Ukrainą. Tokie palyginimai išprovokavo piktą „Yad Vashem“ kaltinimą, kad V. Zelenskis trivializuoja Holokaustą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: kaip Lietuvos pramonė atsilieps į gynybos programas?