Talibano aukščiausiasis lyderis įsakė Afganistano moterims viešumoje dėvėti burkas

Afganistano aukščiausiasis lyderis ir Talibano vadas šeštadienį įsakė šalies moterims viešumoje dėvėti burkas – tai viena griežčiausių moterų gyvenimo kontrolės priemonių nuo tada, kai griežtosios linijos islamistai užgrobė valdžią.

Afganistano aukščiausiasis lyderis įsakė šalies moterims viešumoje dėvėti burkas.<br>123rf.com nuotr.
Afganistano aukščiausiasis lyderis įsakė šalies moterims viešumoje dėvėti burkas.<br>123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 7, 2022, 11:31 AM, atnaujinta May 7, 2022, 3:38 PM

Pernai rugpjūtį kovotojai vėl perėmė šalies kontrolę, žadėdami švelnesnį valdymą nei pirmojo savo režimo laikotarpiu 1996–2001 metais, kai šalyje buvo masiškai pažeidinėjamos žmogaus teisės.

Tačiau talibai jau įvedė virtinę apribojimų moterims: uždraudė joms eiti daugelį pareigų viešajame sektoriuje, įgyti vidurinį išsilavinimą ir vienoms keliauti už savo miestų ribų ar į užsienį.

Šeštadienį Afganistano aukščiausiasis lyderis ir Talibano vadovas Hibatullah Akhundzada paskelbė griežtus aprangos reikalavimus, galiosiančius esant viešumoje.

„Jos turėtų dėvėti čadrą (nuo galvos iki kojų dengiančią burką), nes tai tradicinis ir pagarbus“ drabužis, sakoma H. Akhundzados dekrete, kurį paskelbė Talibanas.

„Tos moterys, kurios nėra per senos ar per jaunos, pagal šariato nurodymus turi užsidengti veidą, išskyrus akis, kad išvengtų provokacijų, kai susitinka su vyrais, kurie nėra mahramai (suaugę artimi vyriškos lyties giminaičiai)“, – sakoma dekrete.

Jame priduriama, kad jei moterys neturi svarbaus darbo lauke, joms „geriau likti namuose“.

Šis dekretas tikriausiai sukels pasmerkimo bangą užsienyje. Nemaža dalis tarptautinės bendruomenės nori, kad humanitarinė pagalba Afganistanui ir talibų vyriausybės pripažinimas būtų susieti su pažanga atkuriant moterų teises.

„Islamas niekada nerekomendavo moterims nešioti čadros“, – sakė viena moterų teisių aktyvistė, prašiusi neskelbti jos pavardės.

„Manau, kad Talibanas tampa regresyvus, o ne progresyvus. Jie grįžta į ankstesnio režimo laikus“, – pridūrė ji.

Kita moterų teisių aktyvistė Muska Dastageer teigė, kad Talibano valdymas sukėlė „per daug pykčio ir netikėjimo“.

„Esame palūžusi tauta, priversta kęsti mums nesuvokiamus išpuolius. Kaip tauta esame gniuždomi“, – sakė ji socialiniame tinkle „Twitter“.

1996–2001 metais Talibanas irgi buvo įvedęs panašius apribojimus moterims.

Talibams grįžus į valdžią, jų įsteigta Dorybių skatinimo ir ydų prevencijos ministerija išleido keletą „gairių“ dėl moterų aprangos, tačiau šeštadienį paskelbtas įsakas tapo pirmuoju tokiu nurodymu, galiosiančiu nacionaliniu mastu.

Kovą griežtosios linijos islamistai sukėlė tarptautinį pasipiktinimą, kai įsakė uždaryti mergaičių vidurines mokyklas, praėjus vos kelioms valandoms po to, kai jos buvo atidarytos pirmą kartą nuo Talibano grįžimo į valdžią.

Islamistai taip ir nepaskelbė šio draudimo pagrindo, tik pareiškė, kad mergaičių mokymas turi atitikti „islamo principus“.

Pasak kelių Talibano pareigūnų, tokį draudimą irgi paskelbė H. Akhundzada.

Moterims taip pat buvo liepta sostinės parkus lankyti dienomis, kai juose nėra vyrų.

Iš pradžių kai kurios afganistanietės priešinosi naujoms taisyklėms – rengė nedideles demonstracijas ir protestus, per kuriuos reikalavo teisės į mokslą ir darbą.

Tačiau Talibanas nuslopino tuos nesankcionuotus mitingus ir suėmė kelias jų organizatores. Šios buvo laikomos atskirtos nuo išorinio pasaulio, nors talibai neigė, kad jos buvo sulaikytos.

20 metų tarp dviejų Talibano valdymo laikotarpių mergaitėms buvo leidžiama lankyti mokyklą, o moterys galėjo įsidarbinti visuose sektoriuose, nors šalis išliko socialiai konservatyvi.

Itin konservatyvaus ir patriarchalinio Afganistano kaimiškose vietovėse daugelis moterų jau dėvi burkas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
Gyvai: Lietuvos ir JAV diplomatinių santykių šimtmečio minėjimas