A. Navalnas skundžia devynerių metų laisvės atėmimo bausmę

Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas antradienį turėtų apskųsti kovą teismo jam skirtą devynerių metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų, kuriuos opozicionierius ir jo bendražygiai vadina politiškai motyvuotais.   

A. Navalnas.<br>AP/Scanpix nuotr.
A. Navalnas.<br>AP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 17, 2022, 9:33 AM

Teismo posėdis vyks Rusijos valdžios institucijoms toliau siekiant nutildyti likusius vyriausybės kritikus ir tęsiant invaziją kaimyninėje Ukrainoje, per kurią jau žuvo tūkstančiai žmonių ir dar maždaug 10 mln. gyventojų buvo priversti palikti savo namus.

A. Navalnas, balsingiausias Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas šalyje, kovo pabaigoje buvo pripažintas kaltu dėl lėšų pasisavinimo ir nepagarbos teismui. Teismas jam skyrė devynerių metų laisvės atėmimo bausmę.   

A. Navalnas jau atlieka anksčiau jam skirtą pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę kolonijoje už maždaug 100 km į rytus nuo Maskvos. Jis buvo nuteistas už tai, kad pažeidė senoje byloje dėl sukčiavimo jam skirtos lygtinės bausmės sąlygas.

Antradienį opozicionierius pateiks apeliaciją dėl įkalinimo bausmės pratęsimo. Jis Maskvos teismo posėdyje dalyvaus vaizdo ryšiu iš savo  kolonijos.

Jei naujas nuosprendis įsigalios, 45 metų A. Navalnas bus perkeltas į į griežto režimo koloniją, kur bus kalinamas griežtesnėmis sąlygomis.  

Naujas nuosprendis pakeis pernai vasarį jam skirtą bausmę: tai reiškia, kad opozicijos veikėjas už grotų praleis dar aštuonerius metus. 

„Ekstremistai“ 

Naujame kaltinamajame akte prokurorai kaltino A. Navalną pasisavinus ir panaudojus asmeninėms reikmėms kelis milijonus JAV dolerių, paaukotų jo politinėms organizacijoms.

A. Navalnas išgarsėjo kaip tinklaraštininkas ir kovotojas su korupcija. Iki įkalinimo jis buvo vienas pagrindinių Rusijos opozicijos veikėjų ir visoje šalyje organizavo antivyriausybinius protestus.

2018 metais A. Navalnas ketino siekti prezidento posto, tačiau galiausiai jam buvo uždrausta kandidatuoti valstybės vadovo rinkimuose, kuriuose V. Putinas užsitikrino ketvirtą kadenciją.   

A. Navalnui atsidūrus už grotų, jo komanda toliau publikuoja žurnalistinius tyrimus apie Rusijos elito turtus. Šie tyrimai platformoje „YouTube“ sulaukia milijonų peržiūrų. 

2020 metais A. Navalnas per plauką liko gyvas po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl savo apnuodijimo jis kaltina Kremlių.

Sugrįžęs į Rusiją iš Vokietijos, kur buvo gydomas po apnuodijimo, A. Navalnas iškart buvo suimtas. Jo areštas sulaukė griežto tarptautinio pasmerkimo, o Vakarų šalys paskelbė Rusijai virtinę sankcijų.      

Po A. Navalno suėmimo jo politinės organizacijos Rusijoje buvo paskelbtos „ekstremistinėmis“ ir uždarytos, o jo pagrindiniai  bendražygiai paliko šalį. Keliems iš jų Rusijoje yra iškeltos baudžiamosios bylos ir paskelbta jų paieška.  

Rusijos valdžia pastaraisiais mėnesiais padidino spaudimą nepriklausomai žiniasklaidai ir nevyriausybinėms organizacijoms. Daugelis jų buvo paskelbtos „užsienio agentais“, o kitos, bijodamos baudžiamojo persekiojimo, nutraukė veiklą.

Siekdama dar griežčiau kontroliuoti šalies visuomenei prieinamą informaciją, valdžia užblokavo prieigą prie populiarių socialinių tinklų „Instagram“, „Facebook“ bei „Twitter“ ir ėmėsi teisinių veiksmų prieš technologijų milžinę „Meta“, kaltindama ją skleidžiant „raginimus žudyti“ rusus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.