Tokijuje susitiko JAV, Japonijos, Indijos, Australijos lyderiai

Tokijuje antradienį susitiko Japonijos, Indijos, Australijos ir Jungtinių Valstijų lyderiai, siekiantys įspėti Kiniją, jai plečiant savo karinę ir ekonominę įtaką regione.

Tokijuje antradienį susitiko Japonijos, Indijos, Australijos ir Jungtinių Valstijų lyderiai, siekiantys įspėti Kiniją, jai plečiant savo karinę ir ekonominę įtaką regione.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Tokijuje antradienį susitiko Japonijos, Indijos, Australijos ir Jungtinių Valstijų lyderiai, siekiantys įspėti Kiniją, jai plečiant savo karinę ir ekonominę įtaką regione.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2022-05-24 07:30

Ketverto (angl. The Quad) aljanso aukščiausiojo lygio susitikimas vyksta kitą dieną po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad Vašingtonas būtų pasirengęs ginti Taivaną, o Kinija apkaltino jį „žaidimu su ugnimi“.

Tikimasi, kad antradienio susitikime bus mažiau garsių pareiškimų, tačiau jie vis tiek bus aiškiai nukreipti prieš Kiniją.

„Kalbame apie demokratijas prieš autokratijas, ir turime užtikrinti, kad pasieksime rezultatų“, – sakė J. Bidenas prasidėjus keturšaliam viršūnių susitikimui.

Regione auga nepasitenkinimas Kinijos karine veikla, įskaitant karinių jūrų pajėgų pratybas ir žvejybinių laivų įsibrovimus, kurie, kaip manoma, pažeidžia regiono gynybą ir peržengia raudonąsias linijas.

Dar didesnį susirūpinimą kelia Kinijos pastangos užmegzti ryšius su Ramiojo vandenyno valstybėmis, įskaitant Saliamono Salas, kurios praėjusį mėnesį sudarė platų saugumo paktą su Pekinu.

Šią savaitę Kinijos užsienio reikalų ministras apsilankys Saliamono Salose, o žiniasklaida praneša, kad jis gali aplankyti ir kitas šalis, įskaitant Vanuatu, Samoa, Tongą ir Kiribatį.

Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida, atsižvelgdamas į šiuos nuogąstavimus, paragino Ketverto nares „atidžiai išklausyti“ regiono kaimynes, įskaitant Ramiojo vandenyno salas, ir „padėti išspręsti neatidėliotinus iššūkius, su kuriais jos susiduria“.

„Ketvertas negali sėkmingai veikti neparemdamas regiono šalių“, – sakė jis.

Naujasis Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese'is taip pat pažadėjo daugiau paramos Ramiojo vandenyno šalims, įskaitant pagalbą, skirtą „mūsų bendradarbiavimui gynybos ir jūrų srityje stiprinti“.

Tikimasi, kad antradienį Ketvertas pasieks susitarimą, pagal kurį bus stebimas judėjimas jūromis regione, sakė vienas Baltųjų rūmų pareigūnas.

Pareigūnas sakė, kad pagal šią „svarbią iniciatyvą“ bus stebima, „kas vyksta šalių teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėse ekonominėse zonose“.

Surinkti duomenys nebus įslaptinti, jais bus dalijamasi su „įvairiais partneriais“, kad būtų galima stebėti tokią veiklą kaip neteisėta žvejyba.

„Atviri ir tiesioginiai pokalbiai“

J. Bidenas, F. Kishida, A. Albanese'is ir Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi Tokijuje sieks pademonstruoti vieningą poziciją, tačiau užkulisiuose esama nesutarimų.

Indija yra vienintelė Ketverto narė, nepasmerkusi Rusijos invazijos į Ukrainą, o J. Bidenas ne kartą yra sakęs, kad griežtas atsakas Maskvai yra atgrasymo priemonė kitoms šalims, galbūt ketinančioms imtis vienašališkų karinių veiksmų, pavyzdžiui, Kinijai.

JAV strategija – „laisvas, atviras, sujungtas, saugus ir atsparus Ramiojo vandenyno regionas. Rusijos išpuolis prieš Ukrainą tik padidina šių tikslų – pagrindinių tarptautinės tvarkos principų – svarbą“, sakė Baltųjų rūmų šeimininkas.

Vėliau antradienį J. Bidenas dalyvaus atskiruose susitikimuose su N. Modi ir A. Albanese'iu. Prezidentas „puikiai supranta, kad Indija turi savo istoriją ir požiūrį“, sakė vienas Baltųjų rūmų pareigūnas.

„Klausimas, kaip jie sprendžiami ir kaip jie valdomi. Manau, kad prezidentas laikosi nuomonės, jog tai galima padaryti atvirai ir tiesiogiai kalbantis“, – pridūrė pareigūnas.

Manoma, kad Indija sieks švelnesnio bendro Ketverto pareiškimo tono, vengdama Vašingtono, Kanberos ir Tokijo pastaraisiais mėnesiais vartojamų griežtesnių formuluočių.

Tačiau J. Bidenas teigė, kad ši grupė tampa vis svarbesnė, ir pavadino ją „centrine“ partneryste.

„Per trumpą laiką įrodėme, kad Ketvertas nėra tik praeinanti mada. Užsiimame rimtais reikalais“, – sakė jis.

J. Bidenas sekmadienį atvyko į Japoniją po vizito Seule. Jis bando patikinti Azijos sąjungininkus, kad jo administracijos dėmesio neatitraukė karas Ukrainoje.

Buvo kalbama apie grėsmę, kad J. Bideno kelionės metu Šiaurės Korėja gali planuoti naujus raketų paleidimus ar net branduolinį bandymą.

Spėlionės, kad paleidimas gali įvykti J. Bidenui viešint Seule, nepasitvirtino, tačiau Vašingtonas teigė esąs „pasirengęs“, o Pchenjano raketų programa greičiausiai taip pat įtraukta į Ketverto darbotvarkę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.