Ribų nėra: B. Johnsonas atleido sąjungininką ir neužleidžia pozicijų, nepaisant raginimų trauktis

Į skandalus įsivėlęs Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas trečiadienį bandė planuoti atsakomuosius veiksmus į ministrų kabineto ir Konservatorių partijos sukilimą, atleidęs vieną pagrindinių savo sąjungininkų ir pažadėjęs „kovoti toliau“, nepaisant dešimčių vyriausybės narių atsistatydinimo.

Borisas Johnsonas.<br>Zuma Press/Scanpix nuotr.
Borisas Johnsonas.<br>Zuma Press/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 7, 2022, 7:59 AM, atnaujinta Jul 7, 2022, 10:04 AM

Bendruomenių reikalų sekretoriaus Michaelo Gove'o, kuris buvo B. Johnsono dešinioji ranka per 2016-ųjų referendumą dėl „Brexito“, atleidimas dramatiškai parodė, kad konservatorių lyderis neketina pasiduoti be kovos.

„Pamatysime, kaip jis išeina į kovą“, – „Sky News“ sakė B. Johnsono sekretorius Jamesas Duddridge'as, patvirtindamas pranešimą apie M. Gove'o atleidimą.

„Ministras pirmininkas yra geros nuotaikos ir kovos toliau, – sakė jis ir pridūrė, kad B. Johnsonas kitą savaitę pristatys naują strategiją, kaip kovoti su JK krečiančia pragyvenimo išlaidų krize.

Tačiau nepraėjus nė kelioms valandoms B. Johnsonas sulaukė naujo atsistatydinimo iš ministrų kabineto – iš pareigų pasitraukė Velso sekretorius Simonas Hartas. Nuo antradienio vakaro vyriausybę paliko daugiau nei 40 jos narių.

Pranešama, kad M. Gove'as buvo pirmas ministrų kabineto narys, kuris trečiadienį pasipriešino B. Johnsonui pareiškęs, jog šis turi pasitraukti vardan torių partijos ir šalies gerovės.

Po ilgo svarstymo parlamentiniame komitete į Dauningo gatvę sugrįžusio B. Johnsono laukė kita kabineto narių delegacija, kad pasakytų, jog jo laikas baigėsi.

Tačiau du konservatorius palaikantys leidiniai „Daily Mail“ ir „The Sun“ bei kitos žiniasklaidos priemonės skelbia, kad B. Johnsonas atsisakė sutikti su jų raginimais, nepaisant gresiančių naujų kabineto narių atsistatydinimų.

„Borisas Johnsonas atsakė ministrų kabineto nariams, kad neatsistatydins, nes tai sukeltų „chaosą“, o konservatoriai per kitus rinkimus patirtų „beveik neabejotiną“ pralaimėjimą“, – rašė laikraščio „Daily Mail“ politikos naujienų redaktorius Jasonas Grovesas.

Ketvirtadienio rytą pirmuosiuose britų laikraščių puslapiuose buvo pabrėžta, kad skandalų krečiamo lyderio padėtis yra pavojinga.

Paprastai tvirtai konservatorius palaikantis dienraštis „Daily Express“ kalbėjo apie B. Johnsono „paskutinį pasipriešinimą“, „Daily Telegraph“ pavadino B. Johnsoną „mirtinai sužeistu“, o „The Times“ teigė, kad B. Johnsonas „kovoja už savo gyvybę“.

Kitoje politinio spektro pusėje esantis „The Guardian“ pasmerkė B. Johnsoną kaip „desperatišką ir suklaidintą“.

„Viso, Borisai“

Ši dramatiška diena Vestminsteryje sekė po to, kai antradienį atsistatydino iždo kancleris Rishi Sunakas ir sveikatos apsaugos sekretorius Sajidas Javidas, pareiškus, kad B. Johnsonas užmerkė akis prieš įtariamą sąjungininko parlamente lytinę prievartą.

Abu jie sakė, kad nebegali ilgiau toleruoti skandalų, kurie jau kelis mėnesius persekioja B. Johnsoną, įskaitant premjero ir partijos reputaciją aptemdžiusį „Vakarėlių skandalą“, kilusį paaiškėjus, kad Dauningo gatvėje buvo rengiami pasilinksminimai, kai šalyje galiojo griežti suvaržymai dėl COVID-19 pandemijos.

Per kiek daugiau nei parą iš postų pasitraukė 43 ministrai ir jų padėjėjai parlamento nariai toriai – daugiausia iš žemesnių pareigų, – o M. Gove'as buvo atleistas.

Parlamente B. Johnsonas tvirtino, kad šaliai reikia „stabilios vyriausybės,.. besirūpinančios mūsų prioritetais“.

Tačiau S. Javidas kreipdamasis į parlamento narius paragino kitus ministrus atsistatydinti.

„Problema prasideda viršuje, ir manau, kad tai nepasikeis“, – sakė jis Bendruomenių Rūmams.

„Tai reiškia, kad mes, užimantys šias pareigas ir turintys atsakomybę, turime tai pakeisti“, – tęsė jis.

Pasibaigus jo kalbai salėje aidėjo šūksniai „Viso, Borisai!“

Apie R. Sunako ir S. Javido pasitraukimą buvo paskelbta kelios minutės po ministro pirmininko atsiprašymo už tai, kad jis vyriausiojo drausmintojo pavaduotoju paskyrė įtakingą konservatorių Chrisą Pincherį, praėjusią savaitę atsistatydinusį dėl kaltinimų privačiame klube „per daug“ išgėrus ir grabinėjus du vyrus.

Naujuoju JK iždo kancleriu buvo paskirtas buvęs švietimo sekretorius Nadhimas Zahawi. Jis pripažino, kad laukia nelengvas darbas.

„Šį darbą pradedi dirbti ne tam, kad turėtum lengvą gyvenimą, – „Sky News“ sakė N. Zahawi.

Iš posto traukiasi JK Šiaurės Airijos reikalų sekretorius B. Lewisas

Jungtinės Karalystės Šiaurės Airijos reikalų sekretorius Brandonas Lewisas ketvirtadienį pranešė, kad traukiasi iš savo posto, pareiškęs, kad skandalų krečiama Boriso Johnsono vyriausybė „peržengė tą ribą, už kurios kelio atgal nėra“.

Tai jau trečias aukšto rango B. Johnsono vyriausybės narys, per kelias pastarąsias dienas paskelbęs apie savo pasitraukimą.

Antradienį atsistatydino iždo kancleris Rishi Sunakas ir sveikatos apsaugos sekretorius Sajidas Javidas, o jų pavyzdžiu pasekė kelios dešimtys jaunesniųjų ministrų ir patarėjų.

Ketvirtadienio rytą apie savo pasitraukimą iš pareigų paskelbė dar keletas žmonių, ir vis garsiau skambėjo raginimai B. Johnsonui atsistatydinti pačiam.

B. Lewisas palieka postą, kuriame dirbo nuo 2020 metų pradžios, sudėtingu metu, nes Londonas siekia pakeisti su Briuseliu pasirašyto susitarimo, kuriuo reglamentuojama prekyba Šiaurės Airijoje po „Brexito“, sąlygas.

Jis sakė, kad sprendimą trauktis jam buvo sunku priimti, bet pridūrė: „Negaliu aukoti savo asmeninio sąžiningumo, kad ginčiau dabartinę padėtį.“

„Akivaizdu, kad mūsų partija, kolegos parlamentarai, savanoriai ir visa šalis nusipelnė daugiau“, – teigė B. Lewisas.

B. Lewisas buvo vienas iš vyresniųjų konservatorių ministrų delegacijos narių, kurie trečiadienį vakare susitiko su B. Johnsonu ir pasakė jam, kad atėjo laikas palikti Dauningo gatvę.

Tačiau premjeras nesutiko ir atleido vyresnįjį ministrą Michaelą Gove'ą, kuris pirmasis jam pasakė, kad turėtų atsistatydinti dėl torių partijos ir šalies gerovės.

B. Johnsoną jau kelis mėnesius persekioja virtinė skandalų, įskaitant premjero ir partijos reputaciją aptemdžiusį „Vakarėlių skandalą“, kilusį paaiškėjus, kad Dauningo gatvėje buvo rengiami pasilinksminimai, kai šalyje galiojo griežti suvaržymai dėl COVID-19 pandemijos.

Tačiau lūžio taškas įvyko praėjusią savaitę, kai buvo pareikšta, kad B. Johnsonas paskyrė vyriausiojo drausmintojo pavaduotoju įtakingą konservatorių Chrisą Pincherį, nors žinojo apie jo atžvilgiu nuskambėjusius kaltinimus lytine prievarta.

B. Lewiso pirmtakas Šiaurės Airijos reikalų sekretoriaus poste Julianas Smithas teigė, kad B. Johnsono atsisakymas pasitraukti iš posto kelia „konstitucinę krizę“.

BBC radijui jis sakė, kad bandydamas kabintis į valdžią B. Johnsonas vadovaujasi JAV eksprezidento Donaldo „Trumpo stiliumi“, ir pridūrė, kad JK premjeras turėtų atsistatydinti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.