JAV Aukščiausiasis Teismas paliko galioti prieštaringai vertinamą pasienio politiką

Dvejus metus vykdyta Jungtinių Valstijų vyriausybės politika, pagal kurią, remiantis COVID-19 atsargumo priemonėmis, apgręžiami šimtai tūkstančių migrantų Meksikos pasienyje, kol kas liks galioti, antradienį nusprendė Aukščiausiasis Teismas.

JAV pasienis.<br> AFP/Scanpix nuotr.
JAV pasienis.<br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2022-12-28 11:42

Sprendimas išlaikyti prieštaringai vertinamą 42-ojo skirsnio politiką atitolino prezidentui Joe Bidenui gresiančią politinę krizę, kol tūkstančiai žmonių laukė prie pietinės sienos, tikėdamiesi, kad ši politika bus nutraukta.

Tačiau konservatorių dominuojamas Aukščiausiasis Teismas priėmė 19 valstijų peticiją, kurioje įspėjama apie migrantų antplūdį, jei buvusio prezidento Donaldo Trumpo 2020 metų kovo mėnesį įvesta politika bus panaikinta, kaip nurodė žemesnės instancijos teismas.

Aukščiausiasis Teismas pareiškė, kad 42-asis skirsnis, pagal kurį leidžiama skubiai išsiųsti net tuos asmenis, kurie gali pretenduoti į prieglobstį, liks galioti tol, kol bus priimtas sprendimas šiuo klausimu, ir kad bylą nagrinės vasario mėnesį.

„Valstijos teigia, kad jos susiduria su imigracijos krize pasienyje, o politikai nesugebėjo susitarti dėl tinkamų priemonių šiai krizei spręsti, – nurodė teismas 5 balsais prieš 4 priimtame sprendime. – (...) Vienintelė likusi priemonė krizei sušvelninti, kaip teigia valstijos, yra šio teismo įsakymas, nurodantis federalinei vyriausybei kuo ilgiau tęsti COVID-19 laikų 42 skirsnio politiką.“

„Neveikianti“ sistema

J. Bideno administracijai, kuri pripažino, kad 42-asis skirsnis buvo neteisinga idėja, ir pasirengė prieglobsčio prašančių migrantų antplūdžiui, nutarimas gali duoti laiko iki gegužės arba birželio mėnesio, kai bus priimtas galutinis nuosprendis.

Antradienio vakarą išvykdamas atostogų iš Baltųjų rūmų J. Bidenas žurnalistams tvirtino, kad 42-ojo skirsnio panaikinimas buvo „pavėluotas“, tačiau administracija atsižvelgs į teismo sprendimą, kol bus priimtas galutinis sprendimas, greičiausiai birželį.

„Kol kas mes turime užtikrinti jos vykdymą“, – teigė prezidentas.

Baltųjų rūmų atstovė spaudai Karine Jean-Pierre anksčiau tą pačią dieną sakė, kad administracija pasirengs kitam teismo posėdžiui.

„Toliau ruošiamės saugiai, tvarkingai ir žmogiškai tvarkyti sieną, kai galiausiai bus panaikintas 42-asis skirsnis“, – pareiškime teigė K. Jean-Pierre. – (...) 42-asis skirsnis yra visuomenės sveikatos priemonė, o ne imigracijos politikos užtikrinimo priemonė, todėl ji neturėtų būti pratęsta neribotam laikui.“

„Kad iš tiesų sutvarkytume neveikiančią imigracijos sistemą, mums reikia, kad Kongresas priimtų visapusišką imigracijos reformą“, – sakė ji.

Luizianos senatorius Billas Cassidy tvirtino, kad 42-ojo skirsnio panaikinimas „pablogintų mūsų pasienio krizę, o Baltieji rūmai, atrodo, norėjo tai leisti“.

„Džiaugiuosi, kad Aukščiausiasis Teismas ėmėsi jį išsaugoti, bet mums reikia nuolatinio sprendimo“, – sakė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Iš Kubos, Venesuelos ir kitur

Nors vyriausybė buvo pasiruošusi 42-ojo skirsnio galiojimo pabaigai, padidindama darbuotojų skaičių ir pastatydama daugiau tvorų palei sieną, nebuvo aišku, kaip tai būtų sustabdę numatomą imigrantų antplūdį.

Per 12 mėnesių iki lapkričio mėnesio buvo sulaikyta apie 2,5 mln. žmonių, bandžiusių kirsti pietinę JAV sieną.

Prieš dvejus metus dauguma migrantų buvo iš Meksikos, Hondūro, Gvatemalos ir Salvadoro, o dabar daugiau nei pusė jų atvyksta iš tolimesnių šalių – Nikaragvos, Venesuelos, Kubos, Rytų Europos ir Azijos.

Didėjantis migrantų skaičius pasienyje tampa vis didesniu politiniu galvos skausmu J. Bidenui ir jo Demokratų partijai, kurią respublikonai ne kartą stengėsi pavaizduoti kaip pernelyg švelnią nelegalios imigracijos atžvilgiu.

Kritikai 42-ąjį skirsnį vadina nežmonišku.

„Kaip COVID-19 kontrolės strategija, humanitarinė politika ir pasienio politika, 42-asis skirsnis ne tik nepasiteisino, bet ir padarė nepataisomą žalą plačiu mastu“, – pareiškime teigė ne pelno siekiančios organizacijos „Texas Civil Rights Project“ vyresnioji teisininkė Karla Marisol Vargas.

„Žmonės ir toliau tęsia ilgą ir pavojingą kelionę prie sienos, nes daugeliui juodaodžių, čiabuvių ir rudųjų bendruomenių Jungtinės Valstijos yra paskutinė ir geriausia galimybė išgyventi“, – sakė ji.

Vašingtone įsikūrusi organizacija „Refugees International“ taip pat pasmerkė šį sprendimą, teigdama, kad Aukščiausiasis Teismas „bus atsakingas už tai, ką žemesnės instancijos teismas pavadino „nepataisoma žala“, kurią patiria prieglobsčio prašytojai, išsiųsti pagal 42-ąjį skirsnį“.

„Nėra COVID-19 krizė“

Aukščiausiojo Teismo teisėjų balsai pasidalijo daugiausia pagal ideologines nuostatas ir iškėlė naujų klausimų dėl konservatyviosios daugumos pasirengimo kištis į karštus politinius klausimus.

Peticija, kurią jie priėmė, buvo iš 19 konservatyvių valstijų, kurioms vadovauja respublikonai ir kurios net nedalyvavo pradiniame ieškinyje dėl 42-ojo skirsnio.

Penkių konservatorių teisėjų balsais nuspręsta palikti galioti prieštaringai vertinamą pasienio politiką, vis dėlto konservatyvių pažiūrų Neilas Gorsuchas, nepritardamas 42-ojo skirsnio taikymo pratęsimui, stojo trijų progresyviųjų teismo narių pusėn.

N. Gorsuchas teigė, kad supranta pasienio valstijų susirūpinimą dėl migrantų antplūdžio.

Tačiau jis rašė, kad „dabartinė pasienio krizė nėra COVID-19 krizė. Ir teismai neturėtų užsiimti administracinių potvarkių, skirtų vienai ekstremaliai situacijai, įteisinim

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.