Libano generalinis prokuroras nurodė paleisti dėl sprogimo Beirute sulaikytus asmenis

Libano generalinis prokuroras nurodė paleisti visus įtariamuosius, sulaikytus dėl gyvybių pareikalavusio sprogimo Beiruto uoste 2020 metais, rodo dokumentas, su kurio turiniu trečiadienį susipažino naujienų agentūra AFP.

Sprogimas Beirute.<br>AP/Scanpix nuotr.
Sprogimas Beirute.<br>AP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 25, 2023, 5:56 PM

Ghassanas Oueidatas įsakė „paleisti visus be išimties asmenis, sulaikytus dėl sprogimo Beiruto uoste bylos“, ir uždraudė jiems keliauti, rašoma dokumente.

Tarp tų, kuriuos nurodyta paleisti, yra turintysis dvigubą JAV ir Libano pilietybę, taip pat uosto viršininkas ir muitinės vadovas Badri Daheris, kuris, vietos žiniasklaidos teigimu, netrukus buvo paleistas.

Libano vyriausiasis prokuroras taip pat apkaltino teisėją, tiriantį 2020 metais driokstelėjusį sprogimą Beiruto uoste, „maištu prieš teismų sistemą“ ir uždraudė jam keliauti, trečiadienį AFP pranešė teismo pareigūnas.

„Generalinis prokuroras Ghassanas Oueidatas apkaltino tiriantįjį teisėją Tareką Bitarą ir uždraudė jam keliauti už maištą prieš teismų sistemą“, – sakė pareigūnas, pageidavęs likti anonimu, nes nebuvo įgaliotas kalbėti su žiniasklaida.

Tyrimų teisėjas T. Bitaras šios savaitės pradžioje peržengė visas raudonas linijas, išdrįsdamas pateikti kaltinimus keliems įtakingiems asmenims dėl sprogimo ir atgaivindamas tyrimą, kuris buvo sustabdytas daugiau nei metams dėl aršaus politinio ir teisinio pasipriešinimo.

2020 metų rugpjūčio 4 dieną įvykęs vienas didžiausių istorijoje nebranduolinių sprogimų sunaikino didžiąją dalį Beiruto uosto ir aplinkinių teritorijų, žuvo daugiau kaip 215 žmonių ir daugiau kaip 6 500 buvo sužeista.

T. Bitaras savo ruožtu atmetė jam pareikštus kaltinimus ir sakė nesitrauksiąs nuo tyrimo.

„Aš vis dar esu tiriantysis teisėjas ir iš šios bylos nepasitrauksiu“, – sakė T. Bitaras ir pridūrė, kad generalinis prokuroras Gh. Oueidatas „neturi teisės man pateikti kaltinimų“.

Teisminės varžybos yra dar vienas krizės krečiamo Libano galvos skausmas trečiadienį nacionalinės valiutos vertei JAV dolerio atžvilgiu pasiekus naują rekordiškai žemą lygį.

Šią savaitę po 13 mėnesių pertraukos T. Bitaras atnaujino tyrimą ir dėl sprogimo apkaltino aštuonis aukšto rango pareigūnus, įskaitant G. Oueidatą, Libano generalinio saugumo direktorių Abbasą Ibrahimą ir Valstybės saugumo vadovą Tony Saliba.

Vienas teismo pareigūnas teigė, kad G. Oueidatas, kuris atmetė kaltinimus, ketvirtadienio rytą iškvietė T. Bitarą, tačiau tyrimą atliekantis teisėjas „neatvyks į apklausą“.

Politinis šališkumas

Sprogimą sukėlė gaisras sandėlyje, kur daug metų nerūpestingai buvo laikomas didžiulis pramoninio chemikalo amonio nitrato kiekis.

Kaip sakė minėtas teismų pareigūnas, Gh. Oueidatas 2019 metais prižiūrėjo saugumo tarnybų tyrimą dėl įtrūkių sandėlyje, kur laikytas tas amonio nitratas.

Žuvusiųjų giminaičiai nuo pat tragedijos kiekvieną mėnesį rengia jos paminėjimus ir siekia teisingumo bei atskaitomybės.

Daug šeimų sieja savo viltis su T. Bitaru, bet jam teko susidurti su teisiniais iššūkiais, vėlavimu ir įtakingo šiitų judėjimo „Hizbollah“ bei jo sąjungininkų, kaltinančių teisėją politiniu šališkumu, pasipriešinimu.

Irano remiamas „Hizbollah“ ir jo sąjungininkai „Amal“ 2021-ųjų spalį ragino dalyvauti demonstracijose ir reikalauti T. Bitaro atleidimo. Tuomet per mitingą Beirute kilo susišaudymas, žuvo septyni žmonės.

Libane valstybės institucijos nenori bendradarbiauti su vidaus tyrimu, pradėtu po sprogimo tą patį mėnesį.

2021 metų vasarį tyrimui vadovavęs T. Bitaro pirmtakas buvo nušalintas, kai apkaltino aukšto rango politikus.

Vidaus reikalų ministerija taip pat neįvykdė T. Bitaro išduotų arešto orderių, dar labiau pakenkdama jo pastangoms dėl atskaitomybės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.