ES įvedė naujus eksporto į Rusiją draudimus ir sankcijas „Wagner“ grupuotei, bankams

Europos Sąjunga paskelbė naują sankcijų paketą Maskvai, jame – daugiau kaip 11 mlrd. eurų vertės pramonės prekių eksporto draudimas ir baudžiamosios priemonės sukarintai grupuotei „Wagner“ bei tokiems bankams kaip „Alfa Bank“.

ES paskelbė 10-ąjį sankcijų Rusijai paketą.<br>123rf.com asociatyvi nuotr.
ES paskelbė 10-ąjį sankcijų Rusijai paketą.<br>123rf.com asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2023-02-26 10:34

„Dabar esame įvedę pačias griežčiausias kada nors taikytas sankcijas, kurios mažina Rusijos karinį arsenalą ir stipriai kėsinasi į jos ekonomiką“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

10-uoju nuo praėjusių metų vasario Rusijai įvestų sankcijų paketu išplečiamas sąrašas asmenų, kuriems nebeleidžiama atvykti į ES ir kurių turtas, jei toks yra, bloke bus įšaldytas.

ES diplomatai ištisas savaites diskutavo dėl šių priemonių, bet galiausiai penktadienį vėlai vakare pasiekė susitarimą. Šeštadienio vakarą priemonės buvo paskelbtos ES oficialiajame leidinyje.

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis teigė, kad sankcijos palietė dar 121 fizinį bei juridinį asmenį, įskaitant „asmenis, atsakingus už mažiausiai 6 000 Ukrainos vaikų deportavimą ir priverstinį įvaikinimą“. Taip pat sankcijos įvestos Rusijos sprendimų priėmėjams, aukšto rango vyriausybės ir kariuomenės pareigūnams bei propagandistams.

ES įvedė naujas sankcijas 87 asmenims ir 34 organizacijoms. Tarp jų – „Alfa Bank“, kuris laikomas didžiausia privačia Rusijos finansų įstaiga. Įtakingiausi banko akcininkai jau nuo praėjusių metų yra ES sankcijų sąraše, įskaitant, pavyzdžiui, banko įkūrėją milijardierių Michailą Fridmaną. Be to, baudžiamosios priemonės palies „Tinkoff Bank“ ir „Rosbank“.

Iš viso ES sankcijų sąraše – 1 473 asmenys ir 205 subjektai, kenkiantys arba keliantys grėsmę Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei.

ES šeštadienį pranešė, kad į įvairias sankcijų priemones įtraukė 11 asmenų ir septynis subjektus, susijusius su „Wagner“ grupuote. Kai kurie iš jų kaltinami šiurkščiais žmogaus teisių pažeidimais Centrinės Afrikos Respublikoje ir Sudane, o kiti, kaip teigiama, kelia grėsmę saugumui ar stabilumui Malyje. Dviem asmenims sankcijos įvestos dėl karo Ukrainoje.

„Wagner“ grupuotės veikla kelia grėsmę šalių, kuriose ji veikia, gyventojams, taip pat – Europos Sąjungai. Jie kelia grėsmę tarptautinei taikai ir saugumui, nes veikia nesilaikydami jokios teisinės bazės“, – sakė J. Borrellis.

Naujausiame pakete taip pat numatyti ES draudimai eksportuoti pramonines prekes ir itin svarbias technologijas, kurių Rusijos pramonei gali būti sunku įsigyti iš kitų šalių, pavyzdžiui, Kinijos.

Tai – mašinų dalys, antenos, kranai, specialios transporto priemonės, sunkvežimių ir variklių atsarginės dalys. Taip pat numatomi eksporto apribojimai elektroniniams komponentams, kurie gali būti naudojami Rusijos ginklų sistemose, taip pat dronuose, raketose ir sraigtasparniuose.

Komisijos duomenimis, ES dabar apribojo eksportą, kurio bendra vertė siekia beveik 44 mlrd. eurų. Tai prilygsta beveik pusei viso prieškarinio eksporto į Rusiją.

Papildomai ribojant Rusijos propagandą, šiuo metu stabdomas dviejų kanalų – „RT Arabic“ ir „Sputnik Arabic“ – transliavimo licencijų galiojimas.

Taip pat rusai nebegalės būti valdybų nariais ES bendrovėse, atsakingose už svarbią infrastruktūrą, pavyzdžiui, energijos tiekimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.