Sekmadienį vykusiame antrajame Prancūzijos parlamento rinkimų ture kairiųjų Naujasis liaudies frontas (NFP) užėmė pirmąją vietą, o kraštutinių dešiniųjų partija „Nacionalinis sambūris“ nukrito į trečiąją vietą.
NFP koalicija gavo 182 vietas, o Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono centristinis aljansas „Ensemble“ („Kartu“) liko antras su 159 parlamento nariais.
Marine Le Pen kraštutinių dešiniųjų „Nacionalinis sambūris“ ir jo sąjungininkai netikėtai atsidūrė trečioje vietoje su 143 mandatais – gerokai mažiau nei prognozuota po to, kai pirmasis balsavimo turas akivaizdžiai nugalėjo antiimigracinius populistus.
Po kairiųjų triumfo Prancūzijos ministras pirmininkas Gabrielis Attalis – E.Macrono sąjungininkas, kuris priešinosi pirmalaikių rinkimų paskelbimui, paskelbė apie ketinimą atsistatydinti.
Tačiau pirmadienį prezidentas atsisakė tai padaryti ir paprašė G.Attalio „kol kas likti poste, kad būtų užtikrintas šalies stabilumas“.
Ką reiškia rezultatai?
Nė viena iš partijų negavo pakankamai vietų, kad parlamente gautų absoliučią daugumą, o tai reiškia, kad parlamento rūmai bus padalyti tarp skirtingų politinių grupių, kurių pozicijos svarbiausiais klausimais skiriasi ir kurios mažai bendradarbiauja.
Jei parlamentas pakibtų ant plauko, Prancūzijos politikoje gali kilti chaosas, nes kelias savaites bus svarstoma, kas taps ministru pirmininku. E.Macronui, kuris susiduria su vis didesniu nepopuliarumu, gali tekti vadovauti šaliai kartu su ministru pirmininku, kuris prieštarauja jo centristinei politikai.
E.Macrono partijai „Renesansas“ priklausantis G.Attalis nuo sausio mėn. vadovavo mažumos koalicinei vyriausybei. Ji pakeitė ankstesnę centristų vyriausybę, kuri žlugo priėmus ginčytiną imigracijos įstatymo projektą.
Pastarieji
rinkimai buvo plačiai vertinami kaip E.Macrono lošimas, siekiant ištrūkti iš aklavietės parlamente ir užsitikrinti daugumą. Atrodo, kad dabar šis lošimas vargu ar pasiteisins.
E.Macrono biuras teigia, kad jis „palauks, kol naujoji Nacionalinė asamblėja susiorganizuos“, ir tik tada imsis veiksmų dėl naujos vyriausybės.
Planuojama, kad Nacionalinė asamblėja pirmą kartą į pilną sesiją susirinks liepos 18 d.
Trys pagrindiniai pavojai, su kuriais susidurs Prancūzija Prancūzijos ekonomikos ministras Bruno Le Maire'as įspėjo apie „tris pagrindinius pavojus“, su kuriais šalis susiduria susidarius naujai politinei situacijai.
Savo pareiškime socialiniame tinkle „X“ B. Le Maire'as teigė, kad šalis išlieka „priešiška bet kokiai diskriminacijai ir bet kokiam piliečių išskyrimui“ ir kaip niekada svarbu Prancūzijai išlikti „vieningai“.
Pirmoji rizika
Ministras teigė, kad didžiausia tiesioginė rizika yra „finansų krizė ir Prancūzijos ekonominis nuosmukis“.
„Naujojo liaudies fronto“ skaldančios programos taikymas sunaikintų rezultatus politikos, kurią vykdėme septynerius metus ir kuri suteikė Prancūzijai darbo, patrauklumo ir gamyklų“, – rašė jis.
Antroji rizika
Kita rizika, pasak jo, yra „ideologinis tautos lūžis“.
„Turime padaryti viską, kad užkirstume kelią šiai rizikai“, – tęsė jis.
„Privalome pateikti atsakymus į savo piliečių, ypač 10 milijonų, balsavusių už „Nacionalinį sambūrį“, pyktį ir teisėtus nuogąstavimus. Turime veikti kitaip. Privalome klausytis, išgirsti, nedelsiant reaguoti, pasitelkdami visas tautos jėgas“, – rašė ministras.
Trečioji rizika
B. Le Mere'as sakė, kad paskutinė rizika yra „režimo krizė“.
„Nacionalinio sambūrio“ jėgos yra išsibarsčiusios. Jų idėjos yra dar labiau išsibarsčiusios. Mums skubiai reikia nuoseklumo ir aiškumo, – pridūrė jis. – Todėl labiau nei bet kada anksčiau grįžkime į realybę.“
„Dabar ant kortos pastatyta Prancūzijos vieta XXI amžiuje. Tai yra kaina. Tikrovės kaina“, – reziumavo ministras.
Parengta pagal „Sky News“ ir „Deutsche Welle“ inf.