Vokietija nebepasitiki JAV branduoliniu skėčiu? Nori dalintis ginklais su Prancūzija ir JK

2025 m. kovo 10 d. 13:23
Lrytas.lt
Būsimasis Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas pareiškė, jog su Prancūzija ir Jungtine Karalyste aptars galimybę dalytis branduoliniais ginklais, tačiau įspėjo, kad toks žingsnis negalėtų pakeisti dabartinio JAV branduolinio skėčio virš Europos.
Daugiau nuotraukų (3)
„Dalijimasis branduoliniais ginklais yra klausimas, apie kurį turime kalbėti“, – akcentavo F. Merzas  transliuotojui „Deutschlandfunk“ (DLF) duotame plačiame interviu. „Turime būti stipresni kartu branduolinio atgrasymo srityje“, – kalbėjo jis.
F. Merzas, kadaise buvęs aistringas transatlantinis šalininkas, pastarosiomis savaitėmis pasisakęs dėl būtinybės Europai būti „nepriklausomai“, sakė, kad tikisi, jog JAV branduolinis skydas išliks, o Europos skydas turėtų būti vertinamas kaip jo „papildymas“.
„Turėtume visada kalbėtis su abiem šalimis, be to, žvelgdami iš Amerikos branduolinio skydo, kurį, žinoma, norime išlaikyti, papildymo perspektyvos“, – teigė jis.

Stebisi priešiškumu E. Macrono idėjai: jei mano, kad nesant šiam „skėčiui“ Lietuva ne tarp taikinių – klysta

F. Merzas, atsargiai kalbėdamas apie D. Trumpą, sakė: „Pasikeitusi pasaulinė saugumo padėtis dabar reikalauja, kad mes, europiečiai, šį klausimą aptartume kartu.“
Dėl savo Antrojo pasaulinio karo praeities, kai buvo agresorė, Vokietija tarptautinėmis sutartimis, pagal kurias jai draudžiama įsigyti branduolinių ginklų, įsipareigojo laikytis nebranduolinės gynybos, kartu bendradarbiaudama NATO susitarimuose dėl dalijimosi ginklais.
F. Merzo komentarai pasirodė po to, kai Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį paskelbė esąs atviras diskusijai dėl Prancūzijos branduolinio atgrasymo programos išplėtimo įtraukiant kitas Europos valstybes.
Vokietijos konservatorių lyderis F. Merzas, kuris nesilaikė prieš rinkimus duoto pažado išlaikyti griežtas šalies skolos taisykles, rizikavo savo politine reputacija ir praėjusią savaitę paskelbė pasiūlymus smarkiai padidinti išlaidas gynybai ir infrastruktūrai.
Ketvirtadienį Vokietijos parlamentas svarstys jo planus, susijusius su konstitucijos keitimu. F. Merzas tikisi socialdemokratų ir žaliųjų, su kuriais dabartiniame parlamente, kuris veiks iki kovo 25 d., vis dar įmanoma surinkti reikiamą dviejų trečdalių daugumą, paramos.
Tačiau sekmadienį F. Merzas pripažino, kad jam dar reikia padirbėti, kad savo planams pritartų žalieji, kurių parama būtina, jei norima pasiekti dviejų trečdalių daugumą. Žalieji išreiškė griežtą nepritarimą tam, kad F. Merzo pasiūlymuose beveik neminima klimato apsauga.
Interviu „Deutschlandfunk“ konservatorių lyderis sakė, kad kitą savaitę vyks „intensyvios“ derybos su Žaliųjų partija.
Parengta pagal „The Guardian“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.