„Kokie mes turime būti kvaili“: ES svarstomas planas dėl susitarimo su Rusija įsiutino pareigūnus

2025 m. vasario 1 d. 09:50
Lrytas.lt
Europos pareigūnai svarsto, ar atnaujinti rusiškų dujų pardavimą ES vamzdynais, kaip galimo karo Ukrainoje sureguliavimo dalį, o tai esą sumažintų energijos kainas.
Daugiau nuotraukų (21)
Laikraštis „Financial Times“ rašo, kad rusiškų dujų pirkimo šalininkai mano, jog mažėjančios dujų kainos Europoje paskatins Maskvą sėsti prie derybų stalo ir suteiks šalims priežastį sudaryti ir palaikyti paliaubas. Tačiau net ir preliminarus šios idėjos aptarimas jau sukėlė atitinkamą artimiausių Ukrainos sąjungininkų ES reakciją.
Pasak šaltinių, idėjai pritarė kai kurie Vokietijos ir Vengrijos pareigūnai, o ją palaiko ir kitų sostinių atstovai, kurie į tai žiūri kaip į būdą sumažinti energijos kainas Europoje.
Dujų eksporto į Europą atnaujinimas gerokai padidintų Maskvos pajamas. Prieš karą vamzdynais iš Rusijos buvo tiekiama apie 40 proc. viso ES tiekiamo energijos kiekio, o didžiausia importuotoja buvo Vokietija.
Dujų tiekimo iš Rusijos vamzdynais atnaujinimas papiktino Briuselio pareigūnus ir kai kurių Rytų Europos šalių diplomatus, kurių daugelis pastaruosius trejus metus stengėsi sumažinti Rusijos energijos importą.
„Tai beprotybė, – sakė vienas pareigūnas. – Kokie mes turime būti kvaili, kad net pagalvotume apie tokią galimybę?“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė: „Labai svarbu užbaigti karštąją karo fazę... Diplomatiniai sprendimai yra geresni – mažiau aukų, mažiau nuostolių.“
Atsinaujinusios diskusijos dėl dujų pardavimo sukėlė nerimą kai kuriems JAV suskystintųjų gamtinių dujų eksportuotojams, siekiantiems sudaryti ilgalaikius dujų tiekimo sandorius su Europos bendrovėmis, kurie baiminasi, kad bet koks tranzito per Ukrainą atnaujinimas gali padaryti jų produktus nekonkurencingus, sakė du pareigūnai.
ES tikslas – iki 2027 m. atsisakyti rusiško iškastinio kuro. Tačiau sunki ES sunkiosios pramonės padėtis privertė Europos šalis ieškoti pigesnių energijos šaltinių. Dujų kainos Europoje paprastai yra tris keturis kartus didesnės nei Jungtinėse Valstijose.
2024 m. iš Rusijos vamzdynais tiekiamų dujų dalis sudarė apie 10 proc. visų tiekiamų dujų, tačiau sausio mėn. pasibaigus Rusijos dujų tranzito per Ukrainą į ES sutarčiai, ji sumažėjo perpus.
Likęs dujotiekis, kuriuo rusiškas „mėlynasis kuras“ patenka į bloką, yra dujotiekis „TurkStream“ per Turkiją, kuriuo Vengrija gauna apie 7,5 mlrd. kubinių metrų dujų. Budapeštas, kaip ir prorusiška Slovakijos vyriausybė, reikalauja daryti spaudimą Ukrainai, kad ši atnaujintų dujų tranzitą.
Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico, sustabdžius Rusijos dujų tranzitą per Ukrainos teritoriją, pareiškė, kad Ukraina niekada netaps NATO nare ir turės problemų stojant į Europos Sąjungą.
Be to, R. Fico pavadino V. Zelenskį savo valstybės priešu. Jis reikalauja, kad Kyjivas ir toliau tęstų rusiškų dujų tranzitą per savo teritoriją – ir planuoja sausio 30 d. tai aptarti su Europos Komisija.
UkrainaRusijarusiškos dujos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.