Lietuvių pamėgtame kurorte – vietinių gyventojų pyktis: „Jie geria pigų alų ir valgo nekokybišką maistą“

Populiariame atostogų kurorte Tenerifėje vietos gyventojai paskelbė karą turistams. Atvykusių britų laukė prieš juos nukreipti grafičiai ir šiurkštus vietinių gyventojų priėmimas. Anot jų, poilsiautojai geria pigų alų, guli saulėje ir valgo nekokybišką maistą. Savo ruožtu atvykę ir kurorte gyvenantys britai nepasiduoda spaudimui ir laikosi savo pozicijos.

 Tenerifė.<br> 123rf nuotr.
 Tenerifė.<br> 123rf nuotr.
Tai buvo ežeras, kuriame plaukiojo banginiai (asociatyvinė iliustr.)<br>123rf iliustr.
Tai buvo ežeras, kuriame plaukiojo banginiai (asociatyvinė iliustr.)<br>123rf iliustr.
 Tenerifė.<br> 123rf nuotr.
 Tenerifė.<br> 123rf nuotr.
 Tenerifė.<br> 123rf nuotr.
 Tenerifė.<br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

2024-04-04 12:06

Vietiniai Tenerifės gyventojai tikina, kad būsto nuomos svetainė „Airbnb“ didina nuomos ir pragyvenimo kaštus, o juos vargina triukšmas ir šiukšlių tarša, kurią sukelia sezoninis poilsiautojų antplūdis. Salos gyventojai naujienų portalui „The Daily Mail“ aiškino, kad jiems jau yra gana ir ragino paskelbti moratoriumą turistų pramonei, įvesti turizmo mokestį ir griežtesnę kontrolę.

Per pastarąsias kelias dienas kurorte pasirodė naujų prieš turizmą nukreiptų grafičių su užrašais „turistai, varykite namo“ ir „per daug užsieniečių“.

„Vietiniai gyventojai yra priversti išsikraustyti ir jūs esate už tai atsakingi... skaitmeniniai klajokliai, jūs čia nepageidaujami“, – buvo rašoma viename iš ant sienos priklijuotų plakatų.

Tačiau atrodo, kad kai kurie britai priešinasi. Prie vieno iš vietinių gyventojų parašytų šūkių anglų kalba užrašyta, kad būtent turistai moka jiems atlyginimus.

Protesto akcijos

Įtampa saloje auga, nes vis daugiau žmonių prisijungia prie raginimų apriboti turizmą. Praėjusią savaitę Santa Kruso mieste planuojama surengti protesto akciją, pavadintą „Salvar La Tejida“ („Gelbėkite La Teidą“).

Kampanijos dalyviai surengs spaudos konferenciją, kurioje išdėstys savo reikalavimus, o po to surengs eitynes. Tuo tarpu balandžio 20 dieną eilė aplinkosaugos ir socialinių grupių planuoja antrą didžiulį protestą.

Renginio plakate rašoma, kad Kanarų salos turi ribas. Protestuotojai eisena reikalaus „išsaugoti gamtines erdves, paskelbti turistų moratoriumą ir sugriežtinti nekilnojamąjį turtą perkantiems užsieniečiams taikomą reguliavimą“.

Vietiniai gyventojai labiausiai skundžiasi dėl didėjančių būsto nuomos ir pirkimo išlaidų, nes nuomotojai ir toliau perka „Airbnb“ ir turistų nuomojamus būstus, taip mažindami pasiūlą ir didindami kainas.

36 metų technikos darbuotojas Ivanas Cerdena Molina šį mėnesį padeda organizuoti protestą.

„Tai krizė, turime skubiai keisti padėtį, žmonės gyvena automobiliuose ir net urvuose, o vietos gyventojai negali valgyti, gerti ir gerai gyventi, – pasakojo jis. – „Airbnb“ ir „Booking.com“ yra tarsi vėžys, kuris po truputį graužia salą.“

Jis pridūrė, kad šios pramonės nauda nepasiekia paprastų žmonių, kurių atlyginimai nedidėja jau daugelį metų, o gyvenimo kokybė čia prastėja.

Ivanas gimė ir užaugo El Medano miestelyje, esančiame maždaug už 20 minučių kelio į rytus nuo populiariausio turistų kurorto Los Kristianoso.

Šį Velykų savaitgalį vietovę užplūdo poilsiautojai, kurie pastatė dešimtis karavanų ir džipų teritorijose, kurios ankščiau buvo saugomos.

„Jaučiuosi čia kaip užsienietė, nebesijaučiu patogiai. Atrodo, kad viskas sukurta britų ir vokiečių turistams, kurie tik nori gerti pigų alų, gulėti saulėje ir valgyti mėsainius su bulvytėmis, – „The Daily Mail“ pasakojo 63 metų vietinė dailininkė Vicky Colomer. – Mums reikia kokybiškesnių turistų, kurie iš tikrųjų nori pažinti mūsų kultūrą ir maistą bei gerbti mūsų gamtą.“

„Čia buvo rojus, bet dabar ši vietovė tokiu nebėra ir tai mane piktina. Turime sumažinti skrydžių ir lankytojų skaičių ir sutelkti dėmesį į kokybiškesnių žmonių atvežimą.

Šimtai karavanų stovi nelegaliai ir visur palieka šiukšles“, – pyko moteris.

V. Colomer aiškino, kad prieš kelias savaites netoli jos namų užsienio turistai surengė vakarėlį su muzikos stendu ir garsiakalbiais viduryje lauko. Ji pridūrė, kad jaunimas vis labiau pyksta nes negali rasti padoraus darbo.

„Jie daug metų mokosi ir studijuoja universitete, bet vienintelis jiems siūlomas darbas čia yra viešbutyje, restorane ar bare, todėl visi mūsų jaunieji talentai, norėdami siekti tinkamos karjeros, turi išvykti į žemyną, o tai yra neteisinga“, – rėžė ji.

Vicky pridūrė, kad didelė problema kurorte yra eismas, nes sezono metu tarp kurortinių miestų ir greitkelio spūstys trunka iki pusantros valandos.

„Net viešasis transportas yra perimtas, neseniai gidė kartu su 20 turistų prasibrovė pro eilę, o vietiniai gyventojai buvo priversti laukti kito autobuso“, – pasakojo vietinė gyventoja.

Grėsmė laukinei gamtai

Tačiau dalį gyventojų piktina ne tik poveikis žmonių gyvenimui.

47 metų biologė Anne Striewe pasakojo apie žalingą turizmo poveikį laukinei gamtai.

„Mūsų vandenyse kasdien plaukioja šimtai valčių ir vandens motociklų, pumpuojančių benziną, – tikino ji. – Be to, yra laivų vakarėliai, kuriuose visą dieną skamba muzika. Žmonės nesuvokia, kad banginiai ir kiti gyvūnai ją girdi, ir tai juos iš tikrųjų klaidina ir gąsdina, jie blaškosi.“

„Tuo tarpu buvo daugybė atvejų, kai gyvūnai buvo sužeisti ar nužudyti laivų sraigtų, dažnai laivai plaukioja saugomuose vandenyse, tačiau niekas nesiima priemonių šiai veiklai užkardyti“, – pridūrė biologė.

Tuo tarpu aplinkosaugos grupės „Salvar Tenerife“ (Gelbėkime Tenerifę) duomenimis, prie Tenerifės ir kitų salų į jūrą kasdien išpilami milijonai litrų nuotekų, o turizmo sezono metu šis kiekis gerokai padidėja.

Anne pridūrė, kad vietiniai gyventojai pavargo nuo to, kad vyriausybė pirmenybę teikia turizmui.

„Dėl pastaruoju metu vyraujančios sausros kai kuriose vietovėse buvo nutrauktas vandens tiekimas, tačiau ne viešbučiuose ir golfo aikštynuose“, – pyko ji.

Biologė tvirtino, kad reikalavimai labiau kontroliuoti nėra nukreipti prieš pavienius turistus, bet yra pasiekta riba – norima atkreipti vyriausybės ir žiniasklaidos dėmesį, todėl ant sienų atsirado provokuojantys grafičiai.

Britų atsakas

Grįžę į Los Kristianosą britų emigrantai ir turistai suskubo gintis nuo augančio nusistatymo prieš turizmą.

„Pastaruoju metu antikrizinis nusiteikimas staiga pasiekė piką. Manau, kad tai, ką jie sako yra nesąžininga, nes be turizmo čia nieko nebūtų“, – „The Daily Mail“ aiškino 47 metų britė Melissa Taylor.

Anot moters, jie čia atvyksta ir išleidžia daug pinigų. Terrilea Clayton, kuri gyvena Tenerifėje pritarė jos mintims.

„Be turizmo aš neturėčiau darbo, o jis atneša pinigus į salą, – tikino ji. – Tai šiek tiek kvaila ir nesąžininga. COVID-19 metu Tenerifė tapo miestu vaiduokliu, ir tai buvo siaubinga.“

Tačiau T. Clayton pripažino, kad supranta kai kuriuos ginčus dėl nuomos kainų. Ji buvo išvaryta iš buto, nes nuomotojas norėjo jį paversti į „Airbnb“.

„Akivaizdu, kad juokinga peikti turizmą, nes be jo nebūtų darbo vietų, ekonomika nuo jo labai priklauso, – šiai pozicijai paantrino 43 metų Emma Barker. – Tačiau nuomos situacija tampa nekontroliuojama. Man labai pasisekė su mano nuomotoju, bet jei dabar turėčiau susirasti naują butą, nemanau, kad man pavyktų, nes jis per brangus, o ilgalaikių laisvų butų yra labai nedaug. Tikriausiai turėčiau persikelti į kitą šalį ir viską pradėti iš naujo.“

Dar vienas britas John'as Ashley'is portalui „The Daily Mail“ aiškino, kad jei vietiniai gyventojai sustabdys turizmą arba sumažins jų skaičių, jie pasigailės.

„Jei anglai neatvažiuotų, sakau jums, kad grafičių turinys pasikeistų ir būtų parašyta: anglai, prašau, sugrįžkite!, – rėžė jis. – Mes čia atvykstame jau 20 metų ir daugiau stipriai padedame vietos ekonomikai. Mes, britai, visada turime blogą reputaciją, bet mes atnešame visus pinigus.“

Tenerifėje gyvenantis 43 metų vyras iš Londono Jay Neilas pasakojo, kad vietiniai gyventojai turi nustoti visas problemas suversti turistams.

„Gyvenu čia jau 17 metų ir taip, nekilnojamojo turto situacija tapo beprotiška. Tačiau jie turi nustoti kaltinti turistus, problema yra godūs nuomotojai, žmonės perka penkis butus ir nuomoja juos poilsiautojams, nes žino, kad gali uždirbti turtus“, – pasakojo jis.

Anot J. Neilo, sakyti, kad turistai privalo važiuoti namo yra tiesiog kvaila. Vyriausybė turi imtis veiksmų, kad išspręstų būstų krizę, kuri egzistuoja visame pasaulyje.

Paruošta pagal „The Daily Mail“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.