Istorikai atrado naujų įrodymų apie Pompėjų katastrofą: kai kuriuos žmones pražudė kita gamtos jėga

2025 m. kovo 8 d. 22:11
Pompėjų katastrofa ilgai sieta su vulkaninių reiškinių poveikiu. Tačiau, pasak tyrėjų, nebuvo atsižvelgta į galimą seisminio aktyvumo, kuris gali lydėti sprogstamuosius išsiveržimus, vaidmenį.
Daugiau nuotraukų (1)
Iki šiol manyta, kad kai 79 m. išsiveržė Pietų Italijoje esantis didžiulis Vezuvijaus ugnikalnis, šalia esančio Pompėjų miesto gyventojai nespėjo pabėgti ir juos visiems laikams palaidojo pelenų ir uolienų srautai.
Vis dėlto nauji tyrimai atskleidė, kad kai kurie žmonės išgyveno, bet juos pražudė kita gamtos jėga.
Įvykus ugnikalnio išsiveržimui ant miesto 18 valandų krito pelenų ir uolienų dalelių lietus. Pelenams sukietėjus į apsauginį apvalkalą aplink kūnus romėnai buvo įšaldyti laike.
Tačiau du skeletai, rasti tyrinėjant vieną iš miesto namų, buvo palaidoti ne po pelenų sluoksniu, o virš jo. Abu maždaug 50 metų vyrai buvo patyrę stiprių lūžių ir traumų, o tai dar labiau suglumimo mokslininkus.
Atrodė, kad nė vienas iš jų nemirė nuo didelio karščio ar dėl to, kad prisikvėpavo pelenų. Panašu, kad juos sutraiškė staiga sugriuvusi didelė siena.
„Trūksta visų požymių, liudijančių apie įvykusį vulkaninį reiškinį, ypač požymių, paprastai aptinkamų per kasinėjimus netoli Vezuvijaus. Turėjo būti kitoks paaiškinimas“, – kalbėjo vienas tyrėjų Mauro Di Vito.
Dabar Italijos nacionalinio geofizikos ir vulkanologijos instituto bei Pompėjų archeologinio parko ekspertai mano žinantys, kad Vezuvijaus išsiveržimą išgyvenę Pompėjų gyventojai mirė, nes prasidėjo stiprūs žemės drebėjimai.
„Žmonės, kurie nepabėgo iš savo slėptuvių, galbūt buvo prispausti pastatų, kurie griuvo per žemės drebėjimą.
Toks likimas tikrai ištiko du mūsų rastus asmenis“, – sakė antropologė, Pompėjų archeologinio parko Taikomųjų tyrimų laboratorijos vadovė Valeria Amoretti.
Tirti žemės drebėjimų, įvykusių maždaug tuo pat metu kaip ir ugnikalnio išsiveržimas, poveikį nelengva – sunku atskirti, kokie padariniai pasireiškė dėl vulkaninių, o kokie dėl seisminių reiškinių.
Tai gali reikšti, kad vulkaninių reiškinių poveikis užgožia žemės drebėjimų poveikį ar atvirkščiai.
„Šie sudėtingi dalykai yra tarsi dėlionė, kurios visos dalys turi susilieti į vieną visumą, kad išsiaiškintume visą paveikslą, – sakė mokslininkas Domenico Sparice. – Mūsų tyrime pirmą kartą aptikta įrodymų, kad didelis seisminis aktyvumas Pompėjuose sukėlė pastatų griūtis ir žmonių žūtį.“
Parengta pagal „BBC Science Focus“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.