Stambi žuvis galutinai slysta Kremliaus žvejams iš nagų

2014 m. birželio 27 d. 07:56
lrytas.lt
Rusija purkštauja, bet kartu su ekonomine įtaka stambi žuvis galutinai slysta jai iš nagų – šiandien Briuselyje Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasirašys Asociacijos sutarties su ES ekonominę dalį, rašo „Lietuvos rytas“, remdamasis „Liga.net“, „Unian.net“ ir „Dw.de“ informacija.
Daugiau nuotraukų (1)
Ukrainai šis žingsnis – principo reikalas. Šalies Užsienio reikalų ministerijos Informacinės politikos departamento direktorius Jevhenas Perebijnas pareiškė, jog Asociacijos sutartis su ES bus pasirašyta nepaisant Rusijos pastangų sutrukdyti šį procesą.
„Norėčiau nuvilti tiek Rusijos atstovus, tiek teroristus, kurie daro viską, kas įmanoma, kad nutrauktų pasirašymą. Birželio 27 d. Ukraina pasirašys ekonominę Asociacijos sutarties su ES dalį“, – pabrėžė jis.
Rusija grasina gintis
Kartu su Ukraina sutartis su ES pasirašys ir dar dvi buvusios sovietinio bloko valstybės – Moldova ir Gruzija.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pagrasino – jeigu Ukrainos, Gruzijos ir Moldovos susitarimai dėl asociacijos su ES turės neigiamų pasekmių Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) laisvosios prekybos zonai, Rusija imsis „gynybos priemonių“.
„Kai tik įsigalios susitarimai, kuriuos mūsų NVS laisvosios prekybos zonos partnerės ruošiasi pasirašyti su ES, jeigu tik suprasime, kad tai neigiamai veikia laisvosios prekybos zonos funkcionavimą, remdamiesi sąlygomis, pagal kurias mes įstojome į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO), mes, žinoma, imsimės gynybos priemonių“, – pabrėžė S.Lavrovas.
Anot jo, Rusija pasirengusi trišalėms konsultacijoms ekonomikos klausimais su ES ir Ukraina „bet kokiu formatu“.
S.Lavrovas prikišo, jog Europos Komisijos prezidentas Jose Manuelis Barroso Rusijos vadovui Vladimirui Putinui telefonu buvo žadėjęs, kad iki šio viršūnių susitikimo bus surengta konsultacijų, tačiau kol kas nė viena neįvyko.
Trišalė ES, Ukrainos ir Rusijos ekonomikos ir prekybos ministrų konsultacija Asociacijos sutarties klausimais numatyta tik liepos 11 dieną.
Vokiečiai žiūri atsargiai
Sunkiai nuspėjama Rusijos reakcija į trijų buvusių SSRS šalių sutartį su ES kai kuriems Europos lyderiams kelia šiokį tokį nerimą.
Baiminamasi ir Maskvos grasinimų įvesti prekybines sankcijas Ukrainai.
Berlynas mano, kad prekybinė ir ekonominė sutartis su Ukraina neprieštarauja galiojančioms tarp jos ir Rusijos prekybos taisyklėms. Teigiama, jog Ukrainos prekybos su Rusija ir ES pobūdis labai skiriasi, prekės nekonkuruoja, o papildo vienos kitas.
Kartu kanclerės Angelos Merkel patarėjai pripažįsta, kad Rusija, remdamasi PPO, kurios narės yra abi šalys, turi tam tikrą erdvę manevruoti.
Ji turi galimybę, nepažeisdama tarptautinių taisyklių, padidinti muitus iš Ukrainos importuojamoms prekėms.
Vienašales prekybos lengvatas Ukrainai ES įvedė kovą, t.y. avansu, dar iki pasirašant ekonominę Asociacijos sutarties dalį.
Šios lengvatos galios iki spalio 30 d., kai turės įsigalioti galutinės taisyklės.
Vadinasi, Europa turi dar keturis mėnesius, kad per juos derybomis su Rusija sureguliuotų visas detales.
Separatistų galvos skausmas
Bene didžiausią galvos skausmą Asociacijos sutartis su ES kelia Donecko ir Luhansko sričių prorusiškiems separatistams, kurie jau ir taip jaučiasi Rusijos „palikti ant ledo“ po to, kai V.Putinas paprašė Rusijos Federacijos Tarybos atšaukti leidimą vykdyti karinius veiksmus Ukrainoje.
Donecko teroristų lyderis Pavelas Gubarevas baiminasi, jog Ukrainai pasirašius sutartį su ES jų padėtis dar pablogės.
Esą iš karto po pasirašymo Kijevas „įves ES taikdarių pajėgas ir jų globojami tęs rusų gyventojų genocidą“.
Todėl P.Gubarevas, siūlydamas atsižvelgti į tokį scenarijų, paprašė V.Putino įvesti į Donecką „Rusijos taikdarių kontingentą“.
Daugelis – už ES
Nauja sociologinė apklausa rodo, kad daugiau kaip pusė Ukrainos gyventojų yra už šalies įstojimą į Europos Sąjungą, ir tik apie ketvirtadalį palaiko narystę Muitų sąjungoje.
Pasisakančių už narystę ES gyventojų skaičius pastaruosius metus nuolat augo ir šiuo metu sudaro 53 proc. 35,5 proc. yra prieš narystę ES, 11,6 proc. – neapsisprendę.
Ukrainos įstojimą į Muitų sąjungą su Rusija, Baltarusija ir Kazachstanu palaiko 24,5 proc. gyventojų, 61,1 proc. nusiteikę prieš, 14,4 proc. – neapsisprendę.
RusijaUkrainaEuropos Sąjunga (ES)
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.