Paisykite šio patarimo – ir bulvės nepakenks kūno linijoms

„Bulvės kenkia figūrai“, „Jeigu nori sulieknėti – turi atsisakyti bulvių“, „Bulvės ne tik tukina – jose nėra nieko naudingo organizmui“.

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be bulvių. <br> 123rf.com nuotr.
Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be bulvių. <br> 123rf.com nuotr.
Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be bulvių. <br> 123rf.com nuotr.
Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be bulvių. <br> 123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Emilija Miliauskė, „Kuras kūnui“

Apr 24, 2018, 2:57 PM

Šie ir panašūs teiginiai dažnai skamba, kai kalbama apie vieną populiariausių daržovių Lietuvoje – bulves. 

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be bulvių. Tai cepelinai, plokštainiai, bulvių blynai, žemaičių blynai bei daugelis kitų patiekalų. Greito maisto restoranai iš bulvių gamina traškučius ir gruzdintas bulvytes. 

Na, o kone kiekvieno virtuvėje bulvės dažnai patiekiamos kaip pagrindinis patiekalas ar garnyras. Bulvės keptos, virtos, virtos su lupena, virtos garuose ir t. t.

Išties šios daržovės vartojimas paplitęs ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ir ne be priežasties. Bulvės yra puikus vitamino B6 šaltinis, jose yra kalio, vario, vitamino C, fosforo, niacino, daug maistinių skaidulų ir pantoteno rūgšties.  

Bulvėse taip pat yra fitoprotezinių – medžiagų, turinčių antioksidacinio poveikio. Tarp šių svarbių sveikatingumą skatinančių junginių yra karotinoidų ir flavonoidų bei patatino, kuris veikia laisvųjų radikalų aktyvumą. Vadinasi, bulvės – labai naudingos daržovės. 

Tačiau svarbu aptarti bulvių įtaką kūno linijoms. Pasirodo, bulvės tikrai gali tukinti, bet gali to ir nedaryti. Visa tai priklauso nuo jų paruošimo būdo.

Harvardo universiteto tyrimuose nurodoma, kad 150 gramų baltų keptų bulvių glikeminis indeksas siekia 85. Tuo tarpu 150 gramų baltų virtų bulvių indeksas tik 50. 

Glikemijos indeksas  (toliau GI) rodo suvalgyto maisto įtaką cukraus kiekiui kraujyje po valgio. Aukšto GI produktai, patekę į organizmą, yra greitai virškinami ir staigiai pakelia cukraus kiekį kraujyje. Dėl to išsiskiria daug insulino, kurio perdirbtas cukrus paverčiamas riebalų atsargomis audiniuose.

Glikeminis indeksas skirstomas taip: žemas GI – iki 49, vidutinis – nuo 50 iki 70 ir aukštas – nuo 70 iki 100. 

Vadinasi, virtų baltų bulvių glikeminis indeksas yra vidutinis (apie 50), o keptų – aukštas (apie 85).

Įdomus tyrimas atliktas 2005 metais Amerikoje, publikuotas Diabeto asociacijos žurnale (angl. „Journal of the Diabetic Association”), nurodo, kad bulves geriausia virti ir valgyti ne karštas, bet atvėsusias. Nurodoma, kad karštų virtų raudonųjų bulvių GI siekia 89, o atvėsusių – tik 56. 

Bulvės – vertingos daržovės, turinčios daug vitaminų, mineralų ir skaidulų. Ar bulvės kenks figūrai priklauso nuo jų paruošimo būdo. Keptos bulvės, bulvių traškučiai ar gruzdintos bulvytės pasižymi aukštu glikeminiu indeksu. Nuolat valgomos taip paruoštos bulvės gali nulemti papildomus apimčių centimetrus.

Virtos bulvės – puikus pasirinkimas. Tačiau reikėtų valgyti truputį atvėsusias, o ne ką tik išvirtas karštas bulves. Bulves rekomenduojama rinktis ne kaip garnyrą, o kaip pagrindinį patiekalą. Valgyti su įvairiomis daržovėmis ar salotomis.

„Kuras kūnui“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ar yra galimybių, kad įvyks pilietybės referendumas?