Jeigu esate didelis krevečių gerbėjas, turite nemenką bendraminčių kompaniją: jos yra pačios populiariausios jūrų gėrybės Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur vienam gyventojui per metus tenka beveik 2 kilogramai šio delikateso.
Įprastai vienos
krevetės dydis svyruoja nuo 3 iki 8 cm, o jos atkeliauja iš skirtingų jūrų ir vandenynų visame pasaulyje. Tiesa, šiandien maždaug 90 proc. mūsų valgomų krevečių yra užauginamos specialiuose akvakultūrų ūkiuose – tai daroma auginant jas tvenkiniuose.
Visapusiška nauda organizmui
Didžiąją dalį krevečių sudaro baltymai ir vanduo. 100 g šių jūros gėrybių turi apie 100 kalorijų, vos 0,3 g riebalų, 0,2 g angliavandenių ir net 24 g baltymų. Krevetėse yra gausu fosforo, vario, cinko, magnio, kalcio, kalio ar geležies. Tai reiškia, kad jos neša visapusišką naudą mūsų organizmui.
Kadangi
krevetės turi mažai angliavandenių ir kalorijų bei daug maistingų medžiagų ir baltymų, jos yra idealus pasirinkimas sportuojantiems ar atidžiai prižiūrintiems savo racioną. Tiesa, daug kas priklausys ir nuo būdo, kuriuo ruošite krevetes bei kokius ingredientus naudosite.
Be to, krevetėse esantys antioksidantai suteikia visapusiškos naudos mūsų sveikatai. Pavyzdžiui, tyrimai atskleidžia, kad antioksidantai saugo žmogaus ląsteles nuo pažeidimų, padeda išvengti raukšlių ar mažina saulės daromą žalą. Taip pat krevetėse esantis selenas apsaugo mūsų ląsteles nuo vėžinių pakitimų.
Daugybė skirtingų paruošimo būdų
Prieš ruošdami krevetes atkreipkite dėmesį, kad dažniausiai jos būna šaldytos. Jei ruošiatės įsigyti atšildytas krevetes, jas reikėtų gaminti tą pačią dieną, nenorint rizikuoti apsinuodijimu. Jeigu planuojate gaminti šaldytas krevetes, svarbiausias patarimas – atšildžius neužšaldyti jų iš naujo. Tai gali turėti įtakos ne tik jų šviežumui, bet ir tekstūrai bei skoniui.
Prekybos tinklas „Lidl“ nurodo, kad krevetes galima kepti keptuvėje ar orkaitėje, virti vandenyje ar garuose. Nors jų gaminimo metodai skiriasi, pasiruošimo etapas būna toks pats.
Pirmiausia jas reikėtų pamerkti į šaltą vandenį, kurį galima ir pasūdyti, palaikyti jame apie valandą. Tuomet krevetes būtina išvalyti. Norėdami nuimti kiautą, pirmiausia nuplėškite kojas ir nykščiais atskirkite kiautą nuo kūno. Kai kiautas atsiskiria, galite nuimti ir
krevetės galvą. Taip pat galima pašalinti ir uodegą, nors tai nėra būtina – už jos patogu laikyti krevetę valgant rankomis ar šakute.
Norint tobulai paruošti krevetes, jums reikės kantrybės ir greitos reakcijos. Kadangi jas tereikia kepti ar virti vos dvi tris minutes, itin svarbu jas nuimti nuo ugnies, kai mėsa tampa tolygiai rausva, be rudų ar pilkšvai rudų dėmių. Puikiai iškeptos ar išvirtos
krevetės paprastai susisuka į „C“ raidės formą, kuri yra labiau atvira, o pervirtos
krevetės susisuka į labiau užvertą „C“ arba „O“ raidės formą.
Prekybos tinklas „Lidl“ kviečia išbandyti du gardžius krevečių receptus – su aitriosiomis paprikomis ir česnaku arba su grietinėle ir kietuoju sūriu.
Krevetės su aitriosiomos paprikomis ir česnaku Reikės:
- alyvuogių aliejaus,
- 20 g aitriųjų paprikų,
- 6 smulkinto česnako skiltelių,
- 600 g krevečių,
- druskos pagal skonį,
- trupučio petražolių,
- skrudintos duonos.
Kaip gaminti
Įkaitinkite keptuvę ant didelės ugnies. Įpilkite šlakelį alyvuogių aliejaus, sudėkite česnaką ir aitriąją papriką. Kepkite, kol česnakas taps auksinis.
Sudėkite krevetes ir įberkite truputėlį druskos. Kepkite 2–3 minutes, kol
krevetės taps rusvos. Prieš patiekiant uždėkite truputį petražolių. Patiekite su skrudinta duona. Skanaus!
Krevetės su grietinėle ir kietuoju sūriu
Reikės:
- alyvuogių aliejaus,
- 500 g krevečių,
- 2 šaukštų sviesto,
- 6 skiltelių smulkinto česnako skiltelių,
- pusės puodelio sausojo baltojo vyno,
- 1,5 puodelio mažo riebumo grietinėlės,
- 0,5 puodelio tarkuoto kietojo sūrio,
- trupučio petražolių,
- druskos ir pipirų pagal skonį,
- skrudintos duonos.
Kaip gaminti
Įkaitinkite keptuvę ant didelės ugnies, įpilkite šlakelį aliejaus. Iškepkite krevetes – kepkite 2–3 min., kol taps rusvos. Sudėkite į dubenį ir atidėkite į šalį.
Toje pačioje keptuvėje ištirpinkite sviestą. Pakepinkite česnaką apie 30 sekundžių. Supilkite baltąjį vyną ir laikykite ant ugnies, kol jo sumažės perpus. Nuolat maišykite, kad česnakas neprisviltų.
Sumažinkite ugnį iki silpnos ir vidutinės, supilkite grietinėlę ir retkarčiais pamaišykite. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais. Tuomet sudėkite kietąjį sūrį ir palikite padažą ant ugnies dar apie minutę, kol sūris išsilydys ir padažas sutirštės.
Sudėkite krevetes atgal į keptuvę, apibarstykite petražolėmis. Patikrinkite padažo skonį ir, jei reikia, pakoreguokite druskos ir pipirų kiekį. Patiekite su skrudinta duonele. Skanaus!