Jokių chemikalų: marginame kiaušinius dažais iš gamtos

Kai buvau vaikas, niekada neturėjome cheminių dažų velykiniams kiaušiniams, tad nori nenori tekdavo imtis natūralių dažymo priemonių. Pamenu, močiutė kartą virė ąžuolų žieves geltonai žalsvai spalvai išgauti, bet daugiausia buvo naudojami svogūnų lukštai. Būdavo, ankstyvą Velykų rytą mes, vaikai, bėgdavome į pievas rinkti pirmųjų šalpusnių žiedelių ar kitų žaliuojančių lapelių kiaušinių raštams išgauti.

Štai kaip atrodo skirtingais natūraliais dažais marginti margučiai.<br>Nuotr. iš duokdruskos.com
Štai kaip atrodo skirtingais natūraliais dažais marginti margučiai.<br>Nuotr. iš duokdruskos.com
Štai kaip atrodo skirtingais natūraliais dažais marginti margučiai.<br>Nuotr. iš duokdruskos.com
Štai kaip atrodo skirtingais natūraliais dažais marginti margučiai.<br>Nuotr. iš duokdruskos.com
Daugiau nuotraukų (2)

Dangira, „Duok druskos“

Mar 20, 2016, 10:09 AM, atnaujinta Mar 29, 2022, 7:58 PM

Mums tai buvo lyg rungtynės ar žaidimas, ir kiekvienas stengdavomės kiek išmanydami, kad mūsų margutis būtų pats gražiausias. Mamai tekdavo paaukoti visas savo išeigines kojines, o tėtis atnešdavo seną dviračio padangą, kurią sukarpydavo plonomis juostelėmis, o jomis puošdavome kiaušinius, kad jie būtų dryžuoti.

Neabejoju, kad ir dabar dauguma kiaušinių dažytojų naudoja tuos pačius metodus, bet kadangi mes gyvename tokiame amžiuje, kai informacija keistis taip lengva – jos net ieškoti nereikia, nes ji pati pas mus atskrieja socialiniais tinklais ar kitais internetiniais šaltiniais, galima rasti ir kitų būdų pagrąžinti margučius.

Taip ir aš, įvairiuose straipsniuose prisiskaičiau visokiausių patarimų, kaip dažyti kiaušinius natūraliais dažais. Visgi tuos kiaušinius paskui reikės valgyti, tad kuo natūraliau, tuo geriau.

Visada stengiuosi kiaušinius dažyti Velykų rytą arba kiek įmanoma arčiau šventinės dienos, bet šįkart vien tik dėl jūsų nusprendžiau paeksperimentuoti su naujomis spalvomis kiek anksčiau – juk jums reikia pasimokyti iš mano klaidų, kad niekas nesugadintų jūsų pavasarinės šventės.

Susidariau sąrašą, kad dažams naudosiu mėlynąjį kopūstą – mėlynai spalvai, burokėlius ir paprikos miltelius – raudonai, raudoną vyną ir kavą – rudai, ciberžolės miltelius – geltonai spalvai. Norint sustiprinti dažų aktyvumą reikės druskos ir baltojo acto.

Su sąrašu išvažiavau į parduotuvę. Dažams radau visus produktus, tik nustebau, kad čia, Prancūzijoje, nėra baltų kiaušinių. Niekada apie tai nesusimąsčiau, nes natūraliai visada rinkdavausi rudus kiaušinius. O šįkart savo eksperimentui norėjau naudoti baltus, kad išgaučiau kuo tikresnį atspalvį. Neradau aš tų baltų kiaušinių nei vienoje, nei antroje, nei trečioje parduotuvėje, tad nusprendžiau, kad čia tokių neparduoda, ir teko naudoti rusvuosius.

Parsinešusi savo produktus namo puoliau ruošti dažų tirpalus.

Mėlyni margučiai

Reikės: 1 mėlynojo kopūsto, 1 litro vandens, 2 šaukštų acto, 1 šaukšto druskos.

Kopūstą supjaustykite nedideliais gabaliukais, apliekite litru vandens, pridenkite ir leiskite virsnoti apie pusvalandį. Nukoškite ir gautą tirpalą sumaišykite su actu ir druska.

Raudona spalva. Jai gauti bandžiau du tirpalus

Burokėlių tirpalui reikės: 3 vidutinio dydžio burokėlių, 1 litro vandens, 2 šaukštų acto, 1 šaukšto druskos.

Burokėlius nulupkite ir supjaustykite nedideliais gabalėliais, apliekite vandeniu, pridenkite ir leiskite virsnoti apie pusvalandį. Nukoškite. Raudoną vandenį sumaišykite su actu ir druska.

Paprikos miltelių tirpalui reikės: ½ litro vandens, 3 šaukštų paprikos miltelių, 2 šaukštų acto, 1 šaukšto druskos.

Sumaišykite visus produktus ir pakaitinkite, kol milteliai ir druska ištirps. Virinti nereikia, tik pakaitinkite.

Geltonos spalvos tirpalas

Reikės: ½ litro vandens, 3 šaukštų ciberžolės miltelių, 2 šaukštų acto ir 1 šaukšto druskos.

Kaip ir paprikos tirpalui, sumaišykite visus produktus ir pakaitinkite, kol druska ir milteliais ištirps.

Rudai spalvai išgauti išbandžiau taip pat du metodus

Kavos tirpalui reikės: 2 puodelių stiprios kavos, 2 šaukštų acto ir 1 šaukšto druskos.

Viską išmaišyti, kad ištirptų druska.

Raudono vyno tirpalui reikės:

2 puodelių raudono vyno, 2 šaukštų acto ir vieno šaukšto druskos.

Viską išmaišykite ir pakaitinkite, kol druska ištirps.

Pasiruošusi visus tirpalus kietai išviriau kiaušinius ir dar šiltus sumerkiau juos į tirpalus taip, kad būtų apsemti. Kad spalva būtų kuo intensyvesnė, palikau juos užmerktus per naktį, o ryte atsikėlusi puoliau ne kavos gerti, o savo kiaušinius apžiūrėti.

Gal geriau būčiau pirma kavos atsigėrusi, nes ištraukusi iš tirpalo pirmuosius kiaušinius padariau ir pirmąją klaidą – virtuviniu popieriumi nusausinau tiek mėlynus kiaušinius iš kopūstų tirpalo, tiek raudonus iš burokėlių tirpalo. Išmirkę kiaušiniai pasidengia spalvos sluoksniu, lyg plonyte plėvele, ir ištraukus juos iš tirpalo jie buvo tokios tamsios ir intensyvios spalvos, o iškart juos nusausinus nusivalė pagrindinė dažų plėvelė, ir spalva liko tik lengvai pastelinė.

Tik imant kiaušinius iš raudonojo vyno tirpalo man šovė į galvą mintis, jog reiktų jiems leisti nudžiūti kambario temperatūroje, kad dažų plėvelė pridžiūtų prie kiaušinio lukšto. Na ką gi, mano praradimas – jūsų atradimas, dabar žinote, kad taip daryti negalima.

Mėlynuosius ir raudonuosius margučius dar kartą sumečiau į tirpalą, kad dar truputį gautų spalvos o kitus palikau nudžiūti.

Norėdama išgauti žalią spalvą vieną geltoną kiaušinį, ištrauktą iš ciberžolės tirpalo, įmerkiau į mėlynąjį tirpalą ir palaikiau apie pusvalandį. Nors mėlynieji ir raudonieji nebegavo tokios intensyvios spalvos, kitų kiaušinių spalvos liko sodrios ir gražios. Bent jau tos, kurių tirpalas buvo geras.

Eksperimento rezultatų išvada

Mėlynojo kopūsto tirpalas yra tikra eksperimento žvaigždė. Net man sugadinus dažymo procesą, kiaušiniai nusidažė labai gražia mėlyna spalva, o jei būčiau nenuvaliusi dažų plėvelės, manau, jie būtų buvę dar gražesni. Tikrai verta išbandyti!

Burokėlių tirpalas irgi gražiai nudažo, tik leiskite dažams ramiai nudžiūti ir nenuvalykite jų, kaip padariau aš.

Neleiskite mano nuotraukoms jūsų suklaidinti, mat čia jau tie sugadintieji kiaušiniai. Tiesą pasakius, nemaniau, kad tas tirpalas gali suteikti kiaušiniui tokią tamsią spalvą, kaip jie atrodė prieš nuvalant. Išvirus tirpalą jis man pasirodė gana šviesus ir tuo metu pamaniau, kad kitą kartą aš burokėlių tirpalą daryčiau kitaip – užuot burokėlius virus vandenyje, išspausčiau jų sultis, sumaišyčiau su actu bei druska ir pakaitinčiau, kol druska ištirps. Rezultatas parodė, kad tirpalą galima ruošti abiem būdais. Taigi, raudonieji burokėliai taip pat nusipelno pliuso!

Paprikos miltelių tirpalas jokių dėmesio vertų rezultatų nedavė, todėl siūlyčiau su jais negaišti savo brangaus laiko.

Tiek kava, tiek raudonasis vynas turėjo kiaušinius nudažyti tamsiai ruda spalva, bet jei tikrai norite tokios spalvos kiaušinių, patarčiau rinktis vyno tirpalą. Kavos tirpale mirkyti kiaušiniai tik vos vos patamsėjo, todėl geriau kavą gerkite patys. Ir nors raudonojo vyno taurę galite taip pat išgerti, nepagailėkite jo kiaušiniams dažyti.

O ciberžolė, pasirodo, ne tik turi vertingų maistinių savybių, bet ir jos milteliais galima labai gražiai nudažyti Velykinius margučius ir netgi dviem spalvomis. Visų pirma jie įgaus gražiai geltoną spalvą, o geltonus įmerkus į mėlynąjį tirpalą iš kopūsto ir palaikius bent pusvalandį, jie taps gražiai žali. Šalia mėlynųjų kiaušinių žalias man – vienas iš gražiausių. Šitas tirpalas išbandymą atlaikė!

Kai nudažyti kiaušiniai nudžius, jų paviršius bus matinis, o jei norite, kad jie įgautų lengvą blizgesį, patepkite juos lašeliu aliejaus.

Keturi iš šešių margučių dažymo būdų, atlaikė išbandymą. Tikiuosi, įkvėpiau jus pasipuošti pavasariui naujomis spalvomis.

Sėkmės, ir tegu tas gražiausias margutis bus ir pats stipriausias!

Šaltinis – tinklaraštis „Duok druskos“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.