Po lietuvių kojomis – Europos vicečempionai

Jonas Kazlauskas nediskutuoja su skeptikais – jis pateikia atsakymus aikštėje. Iki šiol sulaukę daugybės kritikos Lietuvos rinktinės krepšininkai trečiadienį pademonstravo, kad garsus Prancūzijos vardas jiems – nė motais. Geležinėje gynyboje varžovus uždusinę lietuviai antrajame Europos čempionato etape įsirašė pirmąją pergalę – 76:62 (16:10, 16:17, 19:15, 25:20). Prancūzų negelbėjo nei NBA žvaigždė Tony Parkeris, nei kiti lyderiai. „San Antonio Spurs“ įžaidėjas pelnė 11 taškų, o iki šiol vidutiniškai 80,6 taško pelniusiems prancūzams iki vidurkio pritrūko nemažai.

Statistika.

Lietuva: R.Seibutis – 15, J.Valančiūnas – 13, L.Kleiza (7 atk. kam.) - 11, M.Kuzminskas – 10, M.Kalnietis (7 rez. perd.) - 8, M.Pocius – 7, D.Lavrinovičius ir R.Javtokas – po 4, J.Mačiulis – 3, D.Motiejūnas – 1.

Prancūzija: N.de Colo – 12, T.Parkeris – 11, A.Ajinca – 10, N.Batumas – 8, M.Gelabele ir B.Diaw – po 7, J.Petro – 4, J.Lauvergne – 3.

Lietuva – Prancūzija

Dvitaškiai: 21/39 (53,8 proc.) - 21/44 (47,7 proc.)

Tritaškiai: 5/19 (26,3 proc.) - 5/21 (23,8 proc.)

Baudų metimai: 19/23 (82,6 proc.) - 5/9 (55,6 proc.)

Atkovoti kamuoliai: 28 – 25

Klaidos: 9 – 9

Perimti kamuoliai: 5 – 6

Rezultatyvūs perdavimai: 13 - 15

Sustabdė. Pirmajame kėlinyje lietuviams pavyko sustabdyti T.Parkerį. Prancūzijos rinktinės lyderis per kiek daugiau nei 9 minutes prametė dvitaškį, tritaškį, pataikė vieną baudos metimą ir atliko rezultatyvų perdavimą. Iš viso jis pelnė 11 taškų.

Patarimas. „Gąsdinkit. F.Pietrusas iškart šoks ant kamuolio. Gąsdinkit, gąsdinkit drąsiai“, - antrajame kėlinyje, kuomet lietuviai pirmavo 22:12, per minutės pertraukėlę J.Kazlauskas sakė savo auklėtiniams.

Emocijos. Trečiojo kėlinio viduryje - emocijų pliūpsnis. Už pernelyg emocingą reakciją į įvykius aikštėje technine pražanga buvo nubaustas Lietuvos rinktinės atsarginių žaidėjų suolelis. Vos po pusės minutės techninę pražangą užsidirbo demonstratvyiai gynyboje kritęs N.Batumas.

Žiūrovai. Nors slovėnai giriasi, kad myli krepšinį, pirmoji antrojo Europos čempionato etapo diena liudijo kai ką kitą. Per visas trejas E grupės rungtynes 12,5 žiūrovų talpinančios arenos tribūnos buvo pustutštės. Latvijos-Ukrainos, Serbijos-Belgijos ir Lietuvos-Prancūzijos mačai sutraukė vos iki kelių tūkstančių krepšinio sirgalių. Lietuvių sirgalių buvo apie kelis šimtus, prancūzų - kelios dešimtys.

Vytis. Jesenicių „Podmežakla“ arenoje vėliavos su Vyčio ženklu įsinešti negalėję Lietuvos sirgaliai šį kartą dėl to kliūčių nesulaukė. Tiesa, arenos tribūnose nebuvo kartoninio Ozzy Osbourne'o – žmogaus ūgio žaliais marškinėliais su užrašu „Lietuva“ vilkinčios britų roko žvaigždės maketo neleido įsinešti apsaugos darbuotojai.

Mylimosios. Ant „Stožice“ arenos parketo trečiadienio vakarą pasirodę Lietuvos krepšininkai tribūnose išvydo ne tik ištikimuosius sirgalius, bet ir jau savaitę nematytus veidus. Žaliosiose „Stožice“ tribūnose žaidėjus pasitiko jų mylimosios. Tiesa, antrųjų pusių palaikymu Europos čempionato E grupės rungtynėse su Prancūzija džiaugiasi nedaug rinktinės krepšininkų – rungtynes stebėjo Martyno Pociaus žmona Viktorija, Mindaugo Kuzminsko širdies draugė Eglė Andreikaitė ir Jono Valančiūno mergina Eglė Ačaitė.

Šokėjos. „Stožice“ arenoje be Lietuvos rinktinės buvo ir daugiau lietuviškų akcentų. Per minutės pertraukėles žiūrovus kaitino „Leaderdance“ šokėjos iš Klaipėdos.

Penketai. J.Kazlauskas pasirinko tokią starto sudėtį: M.Kalnietis, R.Seibutis, J.Mačiulis, L.Kleiza, D.Lavrinovičius. Prancūzų starto penketas: T.Parkeris, A.Ajinca, B.Diaw, M.Gelabele, N.Batumas.

Mačas. Antrąsias E grupės rungtynes lietuviai žais penktadienį. 15 val. 30 min. J.Kazlausko auklėtiniai susitiks su Belgijos rinktine.

BNS: E grupės turnyro lentelė (vieta, komanda, rungtynės, pergalės, pralaimėjimai, taškų santykis, taškai):

1. Serbija       3 3 0 219:196 6

2. Lietuva       3 2 1 199:184 5

2. Prancūzija    3 2 1 221:212 5

3. Latvija       3 1 2 215:198 4

4. Ukraina       3 1 2 180:219 4

6. Belgija       3 0 3 191:216 3

Į Europos vyrų krepšinio čempionato Slovėnijoje ketvirtfinalį pateks keturios geriausios E grupės komandos.

Rungtynės.

Pirmasis pramestas metimas – pirmasis praleistas tritaškis. Tokia eiga prasidėjo rungtynės, kuriose pirmosios minutės nieko gražaus ir rezultatyvaus nepateikė. Sužaidus keturias minutes Lietuvos rinktinė pirmavo 6:5. Komandos keitėsi taškais ir nė viena rinktinė nesugebėdavo pasinaudoti kitos nepataikytu metimu ar prarastu kamuoliu (10:9).

Pirmieji didesnį pranašumą įgavo lietuviai, po M.Kalniečio ir J.Valančiūno taškų išsiveržę 14:9. Ritmą geriau pajutę J.Kazlausko auklėtiniai pirmąjį kėlinį baigė 16:10.

Garsūs ir aktyvūs sirgaliai, M.Kuzminsko ir L.Kleizos skrydžiai – antrojo ketvirčio pradžios akcentai. Varžovus netaikliai atakuoti vertusi J.Kazlausko kariauna per tris minutes susikrovė dešimties taškų pranašumą (22:12). Per pusę kėlinio prancūzai buvo pelnę tik du taškus, o lietuviai pirmavo 23:12.

Netrukus pasižymėti nutarė T.Parkeris, pelnęs penkis taškus be atsako (21:25). Kuriam laikui nurimusios aistros atgimė. Iš miego pabudę prancūzai atsilikinėjo, tačiau daug pavojingiau rezgė atakas. Paskutinėmis sekundėmis prancūzai papildė sąskaitą įmesdami ore pakabintą kamuolį, tačiau aidint sirenai M.Pocius privertė prasižengti T.Parkerį ir stojo mesti trijų baudų. Lietuvis pataikė dukart – 32:27.

R.Seibutis ketvirtį pradėjo pataikydamas pirmąjį Lietuvos rinktinės tritaškį (35:29), tačiau tada lietuviai sustojo – L.Kleiza metė pro šalį, D.Lavrinovičius gavo bloką, J.Mačiulis nevaisingai baigė greitą ataką. J.Kazlauską guodė tai, kad prancūzai per pirmas keturias minutes savo progų neišnaudojo (41:35). Iki kėlinio vidurio lietuviai savo problemas puolime išsprendė. Tritaškius pataikė L.Kleiza ir J.Mačiulis (41:31). Praėjus dar porai minučių prancūzai atsilikinėjo 39:43.

Tačiau jų spurtas buvo nutrauktas emocinę bangą pagavusių lietuvių, kėlinį užbaigusių 51:42.

M.Pocius ir L.Kleiza privertė prancūzus prašyti minutės pertraukėlės, lietuvių sirgalius ošti iš visų jėgų. Jie lemiamo kėlinio pirmosiomis minutėmis pataikė po tritaškį (57:45). Įpusėjus kėliniui Prancūzijos rinktinė vis dar turėjo rimtų problemų - J.Kazlausko auklėtiniai pirmavo 63:53.

J.Valančiūnas likus žaisti tris minutes pelnė du taškus su pražanga, nors ją ir prametė, lietuviai ir toliau turėjo solidų pranašumą - 69:55.

Iki mačo pabaigos likus žaisti minutę 71:57. Per ją prancūzams stebuklo sukurti nepavyko ir J.Kazlausko kariauna šventė pergalę 76:62.