Kritęs „Lietuvos rytas“ atsisveikino su Europos taurės turnyru

Vilniaus „Lietuvos rytas“ atsisveikino su Europos taurės turnyru – krito Rusijoje, nesulaukė palankaus rezultato Salonikuose ir neįveikė E grupės barjero. Vilniečiai 84:92 (25:27, 19:12, 23:22, 17:31) pralaimėjo Sankt Peterburgo „Zenit“, nors buvo įgiję dviženklę persvarą. Rusai lemiamą kėlinį laimėjo net 31:17.

„Lietuvos rytas“ nusileido „Zenit“ klubui ir baigia pasirodymą Europos taurėje po pirmojo varžybų etapo.<br>V.Lamzinos nuotr.
Vilniečiai krito Rusijoje.<br>M.Kulbio nuotr.
Daugiau nuotraukų (13)

2015-12-09 17:33, atnaujinta 2017-09-30 09:03

Salonikuose vietos PAOK 104:99 įveikė Sartovo „Avtodor“ ir paliko vilniečius be Europos taurės turnyro.

Paskutinis mačas Vilniuje su PAOK jau nieko nelems. Vilniečiai per devynis turus pergale džiaugėsi tik du kartus.

Vilniečiai trečiajame kėlinyje buvo perėmę iniciatyvą į savo rankas, kai kurį laiką pirmavo dviženkle persvara. Gerai gynyboje dirbę „Lietuvos ryto“ krepšininkai atrodė užtikrintai, tačiau viskas sugriuvo paskutiniame kėlinyje.

Rusai pradėjo daryti ką nori, vilniečiai pamiršo apie gynybą ir praleido 31 tašką. Mačo pabaiga užsitęsė, tačiau pražangomis varžovus stabdę „Lietuvos ryto“ krepšininkai išsigelbėti nesugebėjo.

Vilniečiai dvigubai daugiau už varžovus darė klaidų – šeimininkai prarado vos 8 kamuolius, tuo tarpu vilniečiai – 17.

Pagal kita statistiką „Lietuvos rytas“ pirmavo prieš rusus: dvitaškius metė 60 proc. taiklumu (26/43), tuo tarpu „Zenit“ – tik 56,9 proc. taiklumu (29/51).

Tritaškių taiklumas  - vilniečiai metė 41 proc. taiklumu (8/19), o Sankt Peterburgo atstovai – vos 31 proc. taiklumu (6/19).

Abu klubai prametė po tris baudų metimus, tik šeimininkai tai darė 19 kartų, o svečiai – vos 11. „Zenit“ krepšininkai perėmė 9 kamuolius, o „Lietuvos rytas“  - tik  4.

„Lietuvos rytas“: K.Lavrinovičius 16, M.Runkauskas 14, G.Orelikas 13, A.Kavaliauskas 11 (8 atk. kam.), D.Gailius ir A.Juškevičius – po 8.

„Zenit“: R.Toolsonas 22, J.Timma 18 (7 rez. perd.), K.Landry 13 (12 atk. kam.), A.Koščejevas 9, A.Vichorovas 8.

Fiasko. Vilniečiai jau žino, kad Europos taurės turnyras jiems pasibaigs po pirmojo grupių etapo. Išsigelbėti nebeliko jokių šansų, o paskutinis mačas Vilniuje su Salonikų PAOK nieko nereikš. Vilniečiai patyrė vieną didžiausių fiasko klubo istorijoje.

Istorija. Panašiu metu su Europos turnyrais „Lietuvos rytas“ atsisveikino tik dukart: 1997-ųjų ir 2012-ųjų pabaigoje. 1997-1998 m. sezone vilniečiai debiutavo Europos turnyre ir kovojo dėl R.Korašo taurės.

„Lietuvos rytui“ tada pavyko patekti į atkrintamąsias varžybas, bet šešioliktfinalyje teko pripažinti Podgoricos „Budučnost“ klubo pranašumą, o paskutinės tarptautinės rungtynės buvo sužaistos 1997 m. gruodžio 17 d.

Antrą kartą vilniečiai iki švenčių neištempė 2012-2013 m. sezone, kai kovojo Eurolygoje ir iš svarbiausio žemyno turnyro pasitraukė jau po pirmojo etapo (tuomet silpniausios Eurolygos ekipos dar negaudavo teisės pereiti į Europos taurės turnyrą).

„Lietuvos rytas“ paskutines europines rungtynes tą sezoną žaidė gruodžio 13 d. Tiesa, 2012-2013 m. sezone „Lietuvos rytas“ dar rungtyniavo Vieningoje lygoje, tad užsienio komandos į Vilnių užsukdavo iki 2013 m. kovo mėnesio.

Visus kitus sezonus vilniečiai Europos turnyruose žaisdavo ir po Naujųjų metų. Europinis sezonas „Lietuvos rytui“ ilgiausiai truko iki balandžio mėnesio. Vilniaus komanda sirgalius labiausiai džiugino 2001 (žaidė Suprolygoje), 2005, 2007 (ULEB taurėje), 2009 ir 2012 m. (Europos taurėje).

Kartus debiutas. Šis mačas buvo Arvydo Gronskio debiutas Europoje, tapęs karčia pamoka. Strategui nepavyko ištaisyti pirmtakų klaidų ir išgelbėti ekipos.

Klaidos. Vilniečiai suklydo dvigubai daugiau kartų nei varžovai – 17 klaidų prieš 8.

Latvis. Janis Timma tapo tikru galvos skausmu vilniečiams – nors jis ir nebuvo rezultatyviausias rusų ekipoje, tačiau daugumą taškų rinko tada, kai jo ekipa strigo. Jis tapo ir spurto ketvirtajame kėlinyje iniciatoriumi.

Tuščias. Starto penkete rungtynes pradėjęs Artūras Gudaitis sužaidė vos aštuonias minutes ir niekuo nepasižymėjo. Jis gavo daug A.Gronskio priekaištų dėl prastos gynybos.

Starto sudėtys. „Lietuvos rytas“: Mindaugas Lukauskis, Nicolas Laprovittola, Deividas Gailius, Gediminas Orelikas, Artūras Gudaitis.

„Zenit“: Pavelas Antipovas, Janis Timma, Ryanas Toolsonas, Artiomas Vikhrovas, Antonas Puškovas.

Ketvirtasis kėlinys: „Lietuvos rytas“ – „Zenit“ 84:92 (25:27, 19:12, 23:22, 17:31)

Rusai kiek aktyviau pradėjo lemiamą kelinį ir po J.Timmos tolimo metimo atsiliko tik tašku – 68:69. Netrukus Antanas Kavaliauskas pelnė du taškus su pražanga ir leido vilniečiams kiek atitrūkti.

Pesvara sostinės klubas džiaugėsi neilgai – 72:72, o po R.Toolsono metimo iš toli „Zenit“ jau pirmavo 75:74.

„Lietuvos rytas“ sunkiai rinko taškus, o rusams įsiveržus į priekį 77:74, A.Gronskis priverstinai prašė minutės pertraukėlės.

Rusai, vedami J.Timmos, susikūrė palankią persvarą – 83:76.

Vilniečiai pradėjo pažeisti taisykles prieš „Zenit“, tačiau tai vaisių nedavė – „Lietuvos rytas“ neužpuolė, o „Zenit“ taikliai metė baudų metimus. Rusai laimėjo 92:84.

Trečiasis kėlinys: “Lietuvos rytas“ – „Zenit“ 67:61 (25:27, 19:12, 23:22)

Vilniečiai sėkmingai pradėjo antrąją rungtynių pusę ir po keturių taškų iš eilės pirmavo 48:39. Po M.Runkausko tolimo metimo „Lietuvos rytas“ pirmą kartą įgijo dviženklę persvarą – 53:43.

Netrukus A.Gronskis buvo priverstas prašyti minutės pertraukėlės – rusai spurtavo, o po Janio Timmos dvitaškio ekipas teskyrė du taškai – 55:53.

Rusai toliau strigo vilniečių gynyboje, o Kšyštofo Lavrinovičiaus penki taškai iš eilės ir vėl leido lengviau kvėpuoti – 62:56.

Tokią persvarą „Lietuvos rytas“ išsaugojo ir po trijų kėlinių – 67:61.

Antrasis kėlinys: „Lietuvos rytas“ – „Zenit“ 44:39 (25:27, 19:12)

Abi ekipos antrąjį kėlinį pradėjo kiek mažesniu tempu ir sunkiau rinko taškus – sužaidus tris minutes rezultatas išliko lygus – 29:29.

Po įspūdingo Deivido Gailiaus dėjimo vilniečiai pirmavo 34:31. Po Ado Juškevičiaus tritaškio vilniečiai įgijo šešių taškų pranašumą – 39:33.

Kėlinį „Zenit“ pabaigė dėjimu, tačiau vilniečiai buvo priekyje – 44:39.

Pergalė vilniečiams greičiausiai bus būtina, nes Salonikų PAOK po dviejų kėlinių talžo Saratovo „Avtodor“ – 44:24.

Pirmasis kėlinys: „Lietuvos rytas“ – „Zenit“ 25:27

Abi ekipos mačą pradėjo atviru puolimu – tritaškiais apsikeitė Ryanas Toolsonas ir Gediminas Orelikas, dar du taškus pridėjo Deividas Gailius, tačiau rusai greitai lygino rezultatą (5:5).

Vilniečių gynyba buvo labai skylėta: rusų klubas darė ką norėjo ir taškus rinko visiškai laisvi ir iš patogių padėčių – 7:13.

Arvydas Gronskis buvo priverstas prašyti minutės pertraukėlės – „Lietuvos rytas“ klydo itin dažnai, o „Zenit“ tai vertė taškais – 19:12.

Po kelių minučių jau „Zenit“ prašė minutės pertraukėlės – vilniečiai, vedami Mariaus Runkausko surengė spurtą ir išlygino rezultatą – 21:21.

Žygimantas Janavičius sėkmingu prasiveržimu pabaigė pirmą kėlinį taškai – po pirmųjų dešimties minučių vilniečiai atsiliko 25:27.

----------------------------------

Situacija. „Lietuvos rytas“ vis dar yra savo padėties šeimininkas. Jei vilniečiai laimės abejas rungtynes (šią savaitę svečiuose su „Zenit“ ir kitą savaitę namie su PAOK), kitų komandų mačai jiems nebus svarbūs.

Tiesa, priklausomai nuo kitų dvikovų baigties, „Lietuvos rytui“ per rungtynes su PAOK klubu gali būti reikalinga pergalė tam tikru taškų skirtumu (nebūtinai tokiu, kokiu buvo pralaimėta Salonikuose).

Palankiai susiklosčius aplinkybėms, „Lietuvos rytui“ gali užtekti vienos pergalės prieš PAOK. Tai atsitiktų, jei PAOK šią savaitę pralaimėtų „Avtodor“ klubui, o „Besiktas“ arba „Olaj“ (viena iš šių dviejų komandų) pralaimėtų abejas likusias rungtynes.

Tada „Lietuvos rytas“, PAOK ir „Besiktas“ arba „Olaj“ surinktų po 3 pergales ir reikėtų skaičiuoti taškų skirtumą tarp šių trijų komandų. Taigi, vilniečiams reikėtų įveikti PAOK klubą tam tikru taškų skirtumu (jei tarp trijų komandų būtų „Olaj“ – užtektų 1 taško, jei „Besiktas“ – reikėtų 9 taškų).

Tačiau jei šią savaitę „Lietuvos rytas“ pralaimės „Zenit“ klubui, o PAOK namie įveiks „Avtodor“ klubą, vilniečiai dar prieš paskutinįjį turą praras galimybes patekti į kitą etapą.

Pirmosios rungtynės. Vilniuje „Lietuvos rytas“ pralaimėjo 65:70 (K.Lavrinovičius 18, A.Kavaliauskas 15, N.Laprovittola 13/ Z.Dowdellas ir A.Vichrovas po 17, P.Antipovas 10).

Varžovų lyderiai. Rusus į priekį tempia amerikiečiai ir latvis. Europos taurėje pavojingiausi šie žaidėjai: R.Toolsonas – 21,4 tšk., Z.Dowdellas – 13,8 tšk., 6 rez.perd., J.Timma – 12,4 tšk., 5,1 atk.kam., 3,6 rez.perd., K.Landry – 10,6 tšk., 7,7 atk.kam.

Debiutas. Arvydas Gronskis praėjusią savaitę vyriausio trenerio poste pakeitė Aurimą Jasilionį. Jis jau spėjo debiutuoti vadovaudamas ekipai Lietuvos krepšinio lygoje (LKL), kai vilniečiai palaužė Utenos „Juventus“. Dabar A.Gronskis debiutuos ir Europos taurės turnyre.

Trauma. Vilniečiai ir vėl versis ne visa sudėtimi. Iš rikiuotės po skausmingo nusileidimo ant parketo iškrito vidurio puolėjs Julius Jucikas.