Italai nusilenkė „Žalgiriui“: „Pirma – lažybininkai klysta, antra – pinigai gali ne viską“

Prieš 20 metų, 1999-ųjų balandžio 22-ąją, Kauno „Žalgiris“ iškovojo didžiausią pergalę klubo istorijoje – tapo Eurolygos čempionu. Triumfo jubiliejui – speciali lrytas.lt rubrika.

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai, paneigę prognozes, laimėjo Eurolygos turnyrą, finale 82:74 įveikę Bolonijos „Kinder“ (Italija).<br>LR archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Apr 16, 2019, 1:18 PM

„Niekas, net labiausiai patyrę krepšinio lažybų rengėjai, nesitikėjo, jog Eurolygoje nugalės „Žalgiris“, – 1999-ųjų balandį neslėpė nuostabos Eurolygos finalo baigtimi vienas įtakingiausių Italijos dienraščių „La Stampa“.

Rungtynėse dėl trečiosios vietos kitas Bolonijos klubas „Teamsystem“ 63:74 pralaimėjo Pirėjo „Olympiakos“ (Graikija) klubui.

Šis FIAT koncerno finansuojamas laikraštis nesekė nusistovėjusia italų sporto žurnalistikos tradicija: laimėjusius liaupsinti, pralaimėjusius – koneveikti. „La Stampa“ po nesėkmingo dviejų Italijos klubų – „Kinder“ ir „Teamsystem“ – finalinių mačų reportaže iš Miuncheno ramiai ir dalykiškai konstatavo: „Pirma – lažybininkai klysta, antra – pinigai gali ne viską“.

„Žalgiris“ diktavo madas

Turino dienraštis vis dėlto nuoširdžiai stebėjosi: „Labiausiai stulbina tai, kad klubas, kurio metų biudžetas siekia vos 3,5 milijono dolerių, sugebėjo vieną po kitos sutriuškinti labai turtingas turkų ekipas – „Ulker“ ir „Efes Pilsen“, garsų graikų „Olympiakos“ ir italų klubų krepšinio superklubą „Kinder“.

„La Stampa“ skaitytojams priminė, jog šių ekipų investicijos yra penkis, šešis ir net dešimt kartų didesnės už „Žalgirio“ rėmėjų. Apžvalgininko nuomone, lietuvių klubų pergalės prieš didžiausius Europos krepšinio piniguočius – rimtas ir daug sakantis signalas.

„La Stampa“ guodėsi, jog Italijoje yra viena krepšinio komanda „kaip „Žalgiris“ – Varezės „Roosters“. Ji nešvaisto milijonų užsienio žvaigždėms, o atkakliai remiasi savo krepšinio talentais.

Turino žurnalistai iš Miuncheno paskelbė „sensaciją“: geriausiai apmokamas „Žalgirio“ žaidėjas T.Edney uždirba 450 000 dolerių. Tai sudarė vidutinių Graikijos krepšininkų uždarbio vidurkį.

Pralaimėjimas – pelnytas

Tuo tarpu vienas įtakingiausių Europos sporto dienraščių „La Gazzetta dello Sport“ savo korespondencijas iš Miuncheno grindė ne finansiniais klubų balansų skaičiavimais, o itališku temperamentu ir emocijomis. Šį kartą visos jos – „Žalgirio“ pusėje.

„Instinktas mums liepė palaikyti gyvybę vilčiai, kai „Kinder“ priartėjo iki 5 taškų likus žaisti pusantros minutės. Bet sveikas protas mums tvirtino, kad jeigu kas nors nusipelnė Europos čempionų titulo, tai yra, be jokių abejonių, Kauno „Žalgiris“, – rašė „La Gazzetta dello Sport“ apžvalgininkas Luca Chiabotti.

Šis žinomas krepšinio specialistas netgi smulkiai paaiškino, koks yra tas lietuvių iškovotas paskutinis šio amžiaus Eurolygos čempionų titulas – „šaltas tarsi stiklinė vandens, be jokių priemaišų ir drumzlių“.

„La Gazzetta dello Sport“ nuomone, „Žalgiris“ šiame Eurolygos finalo ketverto turnyre buvo vienvaldis lyderis: „Nė viena kita komanda iki šiol nesugebėjo taip įspūdingai dominuoti Eurolygoje“.

Milano sporto dienraštis taip pat neužsipuolė Bolonijos „Kinder“ krepšininkų, tačiau pripažino, kad lietuviai buvo stipresni: „Laimėti būtų buvę nuostabu. Bet pralaimėti buvo teisinga“.

Monstrų komanda iš Kauno

„La Gazzetta dello Sport“ po finalinių Eurolygos rungtynių surašė savo vertinimus Bolonijos „Kinder“ ir Kauno „Žalgiriui“.

Daugiausia balų italų krepšinio specialistai skyrė amerikiečiui A.Bowie – 8. Tai labai aukštas ir retai pasitaikantis žaidimo įvertinimas, nes du aukščiausieji balai – 9 ir 10 – Italijoje rašomi tik išskirtiniais atvejais.

A.Bowie žaidimas buvo įvertintas vienu žodžiu: „Nuostabu“.

Kitas „Žalgirio“ legionierius T.Edney gavo 7,5 balo ir buvo pramintas „aikštės gynybos žudiku“.

M.Žukauskas įvertintas 7 balais („neklystantis“), tiek pat gavo ir S.Štombergas, E.Žukauskas, D.Adomaitis („chirurgas“).

7 balus pelnė ir treneris J.Kazlauskas: „Dvi taurės per dvejus metus su jauna komanda“.

Įdomiausiai italai apibūdino T.Masiulį: „Tai vienas iš nedaugelio normalių žaidėjų monstrų komandoje“.

Naujos imperijos slenkstis

„La Gazzetta dello Sport“ iš Miuncheno pateikė daugybę reportažų ir komentarų. Tarp jų ypatingą vietą vieno įtakingiausių Europos sporto dienraščių puslapyje užėmė savotiškas Lietuvos ir „Žalgirio“ portretas.

Dienraštis Italijos skaitytojams priminė naujojo Eurolygos čempiono istoriją, išvardijo visus svarbiausias Lietuvos krepšinio asmenybes.

„Žalgirio“ stebuklas yra neišvengiamai susijęs su caraičiu A.Saboniu“, – rašė Milano sporto laikraštis.

„La Gazzetta dello Sport“ nuomone, 1996-aisiais, kai Kauno klubas buvo ant bankroto ribos, Lietuva savo ruožtu buvo ant tikros kolektyvinės psichodramos ribos, nes „šiame krašte krepšinis yra daugiau negu viskas“.

A.Sabonis investavo į „Žalgirį“ pinigų ir išgelbėjo krepšinį bei jo mėgėjus.

Italų apžvalgininkas savo korespondencijoje minėjo ir Šabtajų Kalmanovičių, vadindamas jį vienu keisčiausių personažų, kuriuos kada nors teko išvysti prie krepšinio aikštės.

„Ilgi plaukai, tikro krepšinio sirgaliaus „ultros“ entuziazmas“, – apibūdino „Žalgirį“ rėmusį verslininką „La Gazzetta dello Sport“, išvardydamas daugybę jo veiklos sričių.

Italijos sporto dienraštis, pateikęs kolektyvinį „Žalgirio“ ir viso Lietuvos krepšinio portretą, minėjo ir S.Jovaišą, ir R.Kurtinaitį, ir Š.Marčiulionį bei jo kūrinį – Šiaurės šalių krepšinio lygą.

„Ar nebus tai naujos krepšinio imperijos pamatai?“ – intriguojančiu klausimu užbaigė publikaciją apie „Žalgirio“ pergalę Eurolygoje Milano „La Gazzetta dello Sport“.