Teisėjams priekaištus žėręs D. Adomaitis kirto Australijai: „Ne visi tie momentai legalūs“

Dainius Adomaitis tik skėsčiojo rankomis, kai komisarui leidus įvykdyti keitimą teisėjas paprasčiausiai išmetė kamuolį į aikštę ir pradėjo žaidimą.

D.Adomaitį stebino teisėjų sprendimai.<br> lrytas.lt montažas.
 D.Adomaitis.<br> Ž.Gedvilos/BNS nuotr.
 Lietuvos ir Australijos rinktinių rungtynės.<br> Ž.Gedvilos/BNS nuotr.
Daugiau nuotraukų (29)

Specialiai lrytas.lt, Donguanas (Kinija)

Sep 5, 2019, 5:15 PM, atnaujinta Sep 6, 2019, 6:06 AM

Sirgaliai arbitrui už tokį elgesį skyrė specialią skanduotę su keiksmu.

Lietuvos rinktinės vairininką stebino ir jau kitose grupėse lenkų ir Juodkalnijos gan rimtai iškeiktų FIBA arbitrų sprendimai.

„Žaidėjas laukė keitimo. Komisaras paspaudė mygtuką, kad yra keitimas. Kitas mūsų žaidėjas ėjo suolelio link, o teisėjas padavė kamuolį. Mums tai kainavo labai brangų tašką pabaigoje.

Pirmą kartą susidūriau su tokia situacija. Nežinau, kaip tai traktuoti“, – po labai skaudaus pralaimėjimo 82:87 Australijos rinktinei kalbėjo treneris, kuris ne vieną kartą ties šonine linija šokinėjo iš pykčio ir kraipė galvą, kai teisėjai nekreipdavo dėmesio.

D.Adomaitis taip pat kai kuriuos fizinį krepšinį mėgstančių australų veiksmus pavadino „nelegaliais“.

„Rungtynes matėte? Čia tas jų fiziškumas. Jie taip žaidžia, o teisėjai leidžia taip žaisti, – savo frazę aiškino D.Adomaitis, bet greitai nukirto mintį. – Ai, nenoriu čia įsivelti.“

Lietuvos rinktinė pirmą kartą per 39 rungtynes pasaulio čempionatuose per du kėlinius praleido daugiau nei 50 taškų.

Bet net ir sutvarkę savo gynybą Lietuvos rinktinės žaidėjai į rūbinę ėjo nuleidę akis.

Australijai atiteko pirmoji vieta H grupėje ir dabar Nandzinge, kur bus ir prancūzai, ir Dominikos Respublika lietuviams teks gerokai paprakaituoti, kad turėtų progą prasimušti į ketvirtfinalį.

Tai buvo neįtikėtinai didelės įtampos dvikova, į kurią Lietuvos rinktinės sirgaliai traukė nusiteikę atiduoti, kad ir paskutines savo jėgas, idant padėtų savo dievaičiams.

Donguano krepšinio centre vis labiau įsidrasinantys kinai tiesiog bėgo prie Lietuvos sirgalių, prašydami fotografuotis, o viena kinė netgi suriko, kai veidą trispalve išsidažęs aistruolis ją paėmė ant rankų.

Šį epizodą fotografavo bent šeši žmonės. Tačiau visi suprato vieną – aikštėje nebus taip paprasta ir smagu.

Ir nebuvo.

Lietuvos rinktinė dvikovą pradėjo taškais, bet greitai susidūrė su bėdomis gynyboje.

Sužaidus tris minutes tas bėdas iliustravo naujojo žalgiriečio Jocko Landale'o dėjimas, privertęs D.Adomaitį prašyti minutės pertraukėlės. Lietuviai atsiliko 4:9.

Tačiau po jos stabdyti puikiai ne tik puolime, bet ir gynyboje tiksliai planą vykdančią Australiją sekėsi sunkiai. P.Millso tritaškis tapo dar vienu aštriu pipiru dvikovos sriuboje, o įpusėjus ketvirčiui lietuviai jau atsiliko 8:18.

„Visiškai blogas nusiteikimas jau pirmąją sekundę. Jie pelnė taškus taip, kaip mes kalbėjome, kad nenorime. Kalbėjome apie P.Millso greitus tritaškius ir A.Bayneso užmetimus. Jie taip pelnė 13 taškų“, – apie labiau pasimetimą nei organizuotą žaidimą priminusį startą kalbėjo D.Adomaitis.

Lietuvos rinktinė galiausiai ėmė srėbti sriubą. Pralaimėję pirmąjį kėlinį 19:27 jie įsiklausė į savo aistruolių prašymus – kai D.Sabonis klaidinančiais judesiais „prigavo“ NBA veteraną A.Bogutą, o L.Lekavičius pataikė dvitaškį, skirtumas buvo sumenkęs tik iki 25:27, o A.Lemanis piktas reikalavo minutės pertraukėlės.

Lietuvos rinktinės žaidimas bangavo tarsi ištikimiausių į Kiniją atvykusių sirgalių ištiesta didžiulė trispalvė. Čia negelbėjo ir žalgirietis J.Landale'as – likus žaisti pusantros minutės jis paskutinę atakos akimirką paleido tritaškį per rankas, D.Adomaitis net užsidengė veidą. Lietuviai jau atsiliko 35:49.

Australams per pirmąją pusę pavyko nutildyti J.Valančiūną, kuris pataikė vieną mestą dvitaškį iš trijų.

D.Adomaičio komandai sunkiai sekėsi spręsti ir bėdas po krepšiu. Australai per du kėlinius spėjo atkovoti net 16 kamuolių ir į didžiąją pertrauką išėjo pirmaudami 52:41.

Lietuviai per 39 rungtynes pasaulio čempionatuose per du kėlinius niekada nėra praleidę daugiau nei 50 taškų.

„Pirmojoje pusėje mes buvome pasyvūs po varžovų krepšiu. Puolime buvome atkovoję vieną kamuolį, prametę nemažai metimų. Bet tai, ką buvome sugalvoję puolime, tas veikė gerai. Tų taškų turėjo užtekti pergalei, bet...“, – kalbėjo D.Adomaitis.

Prieš pat trečiąjį kėlinį nuaidėjo iškalbinga Marijono Mikutavičiaus šlagerio „Trys milijonai“ ištrauka: „Nenuleidžiam galvų net jei mums ir nesiseka...“. Sirgaliai Lietuvos vardą skandavo dar garsiau, o nes kartais atrodydavo, kad garsiau jau ir nebeįmanoma.

Ant tos bangos užsilipo ir Lietuvos rinktinė, tačiau ji vis dar buvo priversta vytis varžovus. Kai M.Kalnietis numetė kamuolį J.Mačiuliui, o šis šaltakraujiškai smeigė tritaškį, skirtumas tirpo iki 51:57.

Bet perlaužti rungtynių niekaip nepavyko. D.Adomaitis pradėjo net strikinėti, kai A.Baynesas delnu atmušė E.Ulanovo išmestą kamuolį – treneris reikalavo įskaityti du taškus, tačiau tai neįvyko. Per kitą ataką D.Adomaitį jau ramino M.Kuzminsko tritaškis (60:67).

Tačiau padaryti dar daugiau žalos pritrūko laiko – į ketvirtąjį kėlinį Lietuvos rinktinė išėjo atsilikdama 60:68, o arenoje dar nebuvo iširpę rinktinės sirgalių keiksmai teisėjui dėl neleisto vieno keitimo.

„Noriu matyti tokią komandą, kokia ji buvo 3-4 kėliniuose. Faktas, kad pradėjome keisti gynybą, tai pasiteisino ir sugrįžome į rungtynes. Su savo agresyvia gynyba priėjome iki to, ko norėjome. Turėjome gerų metimų, kurių norėjome, bet prametėme keletą laisvų metimų, kelias baudas ir pabaigoje tai nulėmė. O jie viską sumetė“, – sakė D.Adomaitis.

Sirgalių pyktis pasiekė ir rinktinės žaidėjus, kurie ėmė kiečiau stabdyti varžovus ir netrukus pajuto to vaisius: kai per greitą ataką L.Lekavičius šovė į priekį it strėlė ir pelnė du taškus su pražanga, skirtumas tirpo iki 63:68, netrukus M.Grigonis dvitaškiu privertė A.Lemanį reikalauti pertraukėlės.

Australus iki 65:68 prisiviję lietuviai pajuto kraujo skonį – po netikėtos P.Millso klaidos puolime po australų krepšiu užgimė dar viena M.Grigonio ataka, po kurios jis sumetė du baudų metimus (67:68).

Sunku net nupasakoti, kaip užgulė ausis Donguano arenoje, kai L.Lekavičius pirmą kartą išvedė Lietuvos rinktinę į priekį – 69:68. Vyko kažkas neįtikėtino. Kažkas, kas griovė australų ramybės sieną. Po keturių minučių Lietuva jau pirmavo 71:68.

Likus žaisti 4 minutes įtampą buvo galima ranka apčiuopti. Galbūt ji ir paveikė M.Kuzminską, kuris prametė abu baudų metimus, uždirbtus bandant į dėti į krepšį. Po akimirkos A.Baynesas persvėrė rezultatą ir australai pirmavo 73:74.

Lietuvos rinktinės aistruoliai susiėmė už galvų, kai likus žaisti minutę D.Sabonis atkovojo kamuolį puolime, bet jo metimas buvo netaiklus.

Lietuvos rinktinė atsiliko 76:80.

Likusi minutė buvo pragariška ir pragare Lietuvos rinktinė sudegė.

„Dabar išeikime į aikštelę, kiekvienas tą sprintą padarytų šimtu procentų. Jie yra geri vyrai, bet mes kalbame apie susitelkimą. Skaudžiausia dėl tų lengvų taškų, apie kuriuos prieš rungtynes ir kalbėjome, – sakė D.Adomaitis. – Faktas, kad kliudė rungtynių svarbos žinojimas. Senegalas ir Kanada žaidė su fiziniu spaudimu, bet ne tokiu. Ne visi tie momentai legalūs, kur jie žaidė ir tai išmušė iš vėžių.“

– Treneri, australų aukštaūgiai pataikė penkis tritaškius rungtynių pirmojoje dalyje. Kiek tai buvo netikėta?

– Tai buvo dėl rizikos. Jie pirmojoje pusėje mus baudė dėl kiekvienos rizikos. Bet buvo A.Bayneso tritaškis iš kampo su sirena ir trečiajame ketvirtyje.

Bet ne apie tai kalba. Jie gali mus bausti ten, kur rizikuojame, tačiau jie mus nubaudė ir ten, kur mes nenorėjome.

Įleisdavome žmogui įeiti į vieną vietą, nors akcentuodavome, kad turime jį išstumti į kitą. Antrojoje pusėje tai padarėme kuo puikiausiai.

Aš suprantu, kad yra rungtynių svarba, atsakomybė, bet reikia susikaupti. Vyrai – šaunuoliai. Pirmosios rungtynės, kuriose tiek keitimų prašė. Energija buvo gera. Taip, kaip žaidėme 3-4 kėlinius, privalome žaisti kitas dvejas rungtynes.

Tiek, kiek mes įmetėme taškų, mums turėjo užtekti laimėti rungtynes. Mes pralaimėjome gynyboje, leisdami pelnyti lengvus taškus. Leidome Joe Inglesui nueiti į kairę pusę, Matthew Dellavedovai – į dešinę. Patty Millsas greitame puolime pelnė 11 taškų.

– Lukas Lekavičius pelnė 15 taškų. Kiek jis padėjo laužti rungtynes antrojoje pusėje?

– Luko išėjimas nuo suolo yra labai svarbus, juolab, kad žaidėme prieš tokią agresyvią gynybą. Jis puola agresyviai ir mes tai akcentavome.

Gerai įėjo į rungtynes. Mes to ir norime iš jo. Turėjo gerus metimus, net tuos, kuriuos prametė.

– Dar ne viskas prarasta. Nandzinge laukia Prancūzija ir Dominikos Respublika. Ko galima pasimokyti iš šių rungtynių?

– Reikia nusinešti 3-4 kėlinių žaidimą. Su tokiu mentalitetu, pykčiu žaisti ir kapotis dėl kiekvieno kamuolio, kiekvienos pozicijos gynyboje. Esame geros formos ir tikrai tikiu vyrais, kad žaisime taip, kaip dabar antrojoje pusėje.

– Geriau pavyko gintis su mobilesniu penketuku, tačiau vėliau pradėjote su dviem aukštaūgiais. Kokia mintis buvo?

– Galima sakyti, kad tai – mano klaida. Žiūrėjome, kaip gintis ir kaip pulti. Mums teisinosi tas dviejų didelių žaidimas antrojoje pusėje, bet gaila, kad vieną kartą su ta persvara nepasiekėme to, ko norėjome.

Gal ir reikėjo žaisti su mažais. P.Millsas įmetė fantastišką metimą. Būtų nepataikęs, mes būtume užpuolę ir kalbėtume, kaip viskas gerai. Vėl vienas metimas.

– Spurtavote 16:1. Atrodė, kad jau perlaušite žaidimą. Ko trūko iki to?

– Kiekviena smulkmena tokios rungtynėse, kaip prieš australus ar kitos – su prancūzais, lemia, ar tu laimėsi, ar ne. Vyrai jaučia didelę atsakomybę ruošdamiesi rungtynėms. Tikiu, kad jie žais taip, kaip mes antrojoje pusėje.