Pasaulio čempionato ketvirtfinalis: bebaimiai „mėlynieji“, nutrūkusi JAV serija ir olimpiniai kelialapiai

Abejos trečiadienį vykusios pasaulio krepšinio čempionato ketvirtfinalio rungtynės baigėsi dviženkliu skirtumu. Vis dėlto prancūzai pergalę iškovojo kur kas sunkiau nei australai.

Nutrūko įspūdinga JAV rinktinės serija.<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Nutrūko įspūdinga JAV rinktinės serija.<br>Reuters/Scanpix.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (12)

2019-09-11 20:53

Ketvirtfinalis. Vyrų krepšinis nuo sekmadienio turės naujus pasaulio čempionus. Nugalėtojos vardą gynusi JAV rinktinė trečiadienį ketvirtfinalyje pralaimėjo Prancūzijos ekipai 79:89 ir pasitraukė iš kovos dėl medalių. Kitame ketvirtfinalyje Australijos rinktinė pranoko Čekijos krepšininkus 82:70.

Pusfinalyje penktadienį susitiks Argentina – Prancūzija ir Ispanija – Australija. Finalo rungtynės bus žaidžiamos sekmadienį.

Ketvirtfinalyje pralaimėjusios komandos varžysis dėl 5-8 vietų. Ketvirtadienį paguodos pusfinalyje žais Serbija – JAV ir Lenkija – Čekija. Tiesa, šios rungtynės nebelems nieko svarbaus, nes trečiadienį buvo išdalinti paskutinieji tiesioginiai kelialapiai į Tokijo olimpines žaidynes.

Kelialapiai. Prancūzijos rinktinė už pergalę prieš amerikiečius gavo du prizus – ne tik teisę žaisti pasaulio čempionato pusfinalyje, bet ir kelialapį į 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes.

Kadangi į geriausiųjų ketvertą pateko dvi Europos komandos Prancūzija ir Ispanija, būtent joms atiteko du Europos žemynui skirti tiesioginiai kelialapiai į olimpinį Tokiją.

Pasaulio čempionate olimpinius kelialapius taip pat iškovojo Argentina, JAV, Australija, Nigerija ir Iranas. Olimpiniame turnyre taip pat tikrai žais šeimininkė Japonijos rinktinė.

Kelialapius į olimpinį atrankos turnyrą per pasaulio čempionatą iškovojo 16 komandų: devynios – Europos (Serbija, Lenkija, Čekija, Lietuva, Italija, Graikija, Rusija, Vokietija ir Turkija), penkios – Amerikos (Brazilija, Venesuela, Puerto Rikas, Dominikos Respublika ir Kanada), viena – Okeanijos (Naujoji Zelandija) ir viena – Afrikos (Tunisas).

Dar aštuonias olimpinio atrankos turnyro dalyves – po dvi iš kiekvienos zonos (Europos, Amerikos, Afrikos ir Azijos-Okeanijos) – FIBA paskelbs vėliau.

Olimpinis atrankos turnyras, kuriame dėl keturių paskutiniųjų kelialapių varžysis 24 komandos, numatomas 2020 metų liepos 6-12 dienomis, Tokijo žaidynės prasidės 2020 metų liepos 25 dieną.

Praeitis. Prancūzijos rinktinė tarp keturių stipriausių pasaulio komandų pateko trečiąjį kartą. 1954 metais prancūzai užėmė ketvirtąją vietą, o 2014 metais vykusiame praėjusiame pasaulio čempionate pirmą kartą iškovojo bronzos medalius.

Australijos rinktinė užsitikrino geriausią rezultatą jos istorijoje. Iki šiol „Boomers“ aukščiausiai buvo užkopę 1982 ir 1994 metų pasaulio čempionatuose, kuriuose užėmė penktąją vietą.

Nė vieno pasaulio čempionato nepraleidusi JAV komanda tarp keturių stipriausių nepateko tik ketvirtą kartą. 1970 ir 1978 metais amerikiečiai buvo penkti, o 2002 metais JAV krepšinio širdyje Indianapolyje vykusiame turnyre užėmė žemiausią istorijoje šeštąją vietą.

Čekijos rinktinė šiais metais pirmą kartą dalyvauja pasaulio pirmenybėse. Tiesa, anksčiau čekai rungtyniavo Čekoslovakijos komandoje, kurios geriausias rezultatas buvo šeštoji vieta (1970 m.).

Įdomu, kad į pusfinalį patekusios Ispanijos ir Argentinos rinktinės po kartą jau buvo pasaulio čempionės, o Prancūzijos ir Australijos komandos dar niekada nežaidė finale.

Bebaimiai. Prieš trejus metus Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse Prancūzijos rinktinė, kaip lygi su lygia, kovojo su daug stipresnės sudėties JAV komanda. Tąkart „mėlynieji“ nusileido tik trimis taškais, tad šį trečiadienį neturėjo jokių priežasčių bijoti prieš juos išsirikiavusių varžovų.

Prancūzai ir nebijojo. Europos komanda didesnę rungtynių dalį pirmavo, o į duobę buvo įkritusi tik trečiojo kėlinio pabaigoje ir ketvirtojo kėlinio pradžioje, kai išbarstė 10 taškų persvarą (53:43) ir leido amerikiečiams įgyti 7 taškų pranašumą (67:74).

Tačiau prancūzų treneris Vincent‘as Collet sustabdė savo komandos nuopolį, o 35-ąją min. „mėlynųjų“ kapitonas Nicolas Batumas sudėtingu dvitaškiu pradėjo lemiamą spurtą. Per jį Prancūzijos rinktinė įmetė 11 taškų be atsako, išsiveržė į priekį 82:76 (priešpaskutinę minutę) ir prirėmė varžovus prie sienos.

Pabaigoje amerikiečiai bandė gelbėtis sąmoningomis pražangomis. Tačiau net jei Nando De Colo (jis paskutinę minutę pataikė 7 iš 8 baudų) ranka būtų drebėjusi dažniau, JAV komanda nebūtų išsigelbėjusi. JAV krepšininkai darė tokias klaidas, dėl kokių turėtų būti gėda net per vaikų varžybas: mynė šoninę liniją, pažeidė vidurio linijos taisyklę, o jų lyderis Kemba Walkeris pataikė tik vieną iš trijų baudos metimų.

Lyderis. K.Walkeris – vienintelis JAV rinktinės krepšininkas, kuris praėjusį sezoną pateko į trečiąjį geriausių NBA žaidėjų penketą. Pasaulio čempionate 29 metų 185 cm ūgio gynėjas buvo JAV rinktinės lyderis ir iki trečiadienio pelnydavo 14,6 taško.

Tačiau ketvirtfinalio įtampa buvusį ilgametį „Charlotte Hornets“ žaidėją, šią vasarą perėjusį į „Boston Celtics“ klubą, prislėgė taip, kad jis tempė komandą žemyn. K.Walkeris pelnė 10 taškų, bet pataikė vos 2 iš 9 metimų (2/5 dvitaškių, 0/4 tritaškių), o paskutinę minutę atsistojęs prie baudos metimų linijos kamuolį į krepšį pasiuntė tik kartą per tris bandymus.

Dėl to, kad K.Walkeris svarbiausiu metu praskydo, stebėtis turbūt nereikėtų. Per aštuonis sezonus Šarlotės klube šis krepšininkas vos dukart pateko į NBA atkrintamąsias varžybas. „Hornets“ abukart iškrito pirmajame rate.

Serija. Trečiadienį nutrūko ilgiausia pasaulio pirmenybių istorijoje pergalių serija. JAV komanda suklupo po 24 pergalių iš eilės.

Praėjusį pralaimėjimą amerikiečiai patyrė 2006 metų čempionato pusfinalyje, kuriame juos nugalėjo graikai. Po to JAV rinktinė laimėjo rungtynes dėl bronzos, 2010 ir 2014 metų pasaulio čempionatuose iškovojo po devynias pergales, o šių metų turnyre laimėjo penkerias grupių etapo rungtynes.

Šansas. JAV rinktinė prarado galimybę tapti pirmąja istorijoje komanda, iškovojusia aukso medalius trijuose iš eilės pasaulio čempionatuose.

Po du kartus iš eilės čempionėmis tapo trys šalys: Brazilija (1959 ir 1963 m.), Jugoslavija (1998 ir 2002 m.) bei JAV (2010 ir 2014 m.), bet prie dviejų pergalių pridėti trečiąją dar nepavyko niekam.

Prancūzija – JAV 89:79.

Prancūzija: E.Fournier 22, R.Gobert‘as 21, 16 atk.kam., N.De Colo 18, F.Ntilikina 11, N.Batumas 6, A.Albicy 5, M.Lessort‘as 3, A.M‘Baye 2, A.Toupane‘as 1, L.Labeyrie 0.

JAV: D.Mitchellas 29, M.Smartas 11, K.Walkeris 10, J.Brownas 9, J.Harrisas ir Kh.Middletonas po 5, H.Barnesas ir D.White‘as po 4, M.Turneris 2, B.Lopezas ir M.Plumlee po 0.

Rungtynių eiga: 2:5, 12:8, 18:18 (1 kėlinys); 27:22, 27:29, 36:29, 45:39 (2 kėlinys); 51:41 (skirtumas pirmą kartą tapo dviženklis), 57:54, 62:63, 63:66 (3 kėlinys); 65:72 (didžiausia JAV persvara), 71:76, 82:76 (ilgiausias prancūzų spurtas 11:0), 84:79, 89:79 (pabaiga).

Įtikinamai. Galingas spurtas trečiojo kėlinio viduryje nulėmė Australijos krepšininkų pergalę prieš šio turnyro pelenę Čekijos komandą.

26-ąją min. rezultatas dar buvo lygus 43:43, bet Matthew Dellavedovos tritaškis pakėlė australus į lemiamą šturmą, per kurį „Boomers“ pelnė 14 taškų be atsako.

Po to išsekusi Čekijos komanda dar bandė pasidraskyti, bet Australijos rinktinei realios grėsmės nekėlė.

Suolas. Čekijos rinktinės atsarginių suolas yra labai trumpas. Net keturi šios komandos krepšininkai aikštėje praleidžia daugiau nei 27 min., o keturių žaidėjų treneris Ronenas Ginzburgas į aikštę beveik neleidžia.

Kiekvienas krepšininkas šiai komandai ypač svarbus, bet galinčių žaisti sąrašas sutrumpėjo, kai per ketvirtąsias rungtynes traumą patyrė natūralizuotas amerikietis Blake‘as Schilbas. Jis praleido lemiamą grupių etapo mačą su graikais, o čekai kalbėjo, kad B.Schilbas pasaulio čempionate tikriausiai nebežais.

Ši informacija nepasitvirtino. 35-erių puolėjas trečiadienį bandė padėti komandai, bet žaidė gana trumpai (per 13 min. pelnė 5 taškus). Tuo tarpu du puolimo lyderiai buvo beveik nekeičiami: Tomašas Satoransky aikštėje praleido 38,5 min., Jaromiras Bohačikas – 35 min.

Išsikvėpė šio turnyro atradimu tapęs čekų vidurio puolėjas Ondřejus Balvinas. 217 cm ūgio milžinas nepataikė nė vieno iš 4 dvitaškių ir per 17,5 min. nepelnė nė taško.

Australija – Čekija 82:70.

Australija: P.Millsas 24, Ch.Gouldingas 14, A.Bogutas 10, M.Dellavedova 9, J.Landale‘as 7, J.Inglesas ir A.Baynesas po 6, N.Kay 4, M.Creekas 2.

Čekija: P.Auda 21, T.Satoransky 13, 13 rez.perd., P.Pumprla 10, J.Bohačikas 8, M.Peterka 7, B.Schilbas 5, M.Křižas 4, V.Hrubanas 2, O.Balvinas ir T.Vyoralas po 0.

Rungtynių eiga: 5:8, 13:8 (didžiausias skirtumas pirmoje pusėje), 13:15, 17:17 (1 kėlinys); 27:28, 33:28, 33:30 (2 kėlinys); 43:43, 57:43 (po ilgiausio australų spurto 14:0 skirtumas pirmą kartą tapo dviženklis), 63:48 (3 kėlinys); 63:55, 71:57, 75:66, 82:70 (pabaiga).

Trečiadienio žaidėjas

Rudy Gobert‘as (Prancūzija).

Trečiadienio penketas

Patrickas Millsas (Australija). 31 metų įžaidėjas vėl buvo rezultatyviausias Australijos rinktinėje ir vien per pirmąjį kėlinį pelnė 13 taškų. Tiesa, trečiojo kėlinio viduryje, kai australai pabėgo nuo varžovų, P.Millsas sėdėjo ant suolo. Jis trečiadienį žaidė 29 min., pelnė 24 taškus (3/6 dvitaškių, 6/9 tritaškių), atkovojo 4 kamuolius ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus. P.Millso vidurkiai yra 22,2 taško, 2,3 atkovoto kamuolio ir 4,5 rezultatyvaus perdavimo. Rezultatyviausių turnyro žaidėjų sąraše jis yra trečias.

Donovanas Mitchellas (JAV). 23 metų gynėjas tempė JAV rinktinę. D.Mitchellas vien per trečiąjį kėlinį, kuriame amerikiečiai perėmė iniciatyvą ir išsiveržė į priekį, pelnė 14 taškų. Tačiau ketvirtajame kėlinyje D.Mitchellas nebeįmetė nė karto ir jo komandos puolimas sustojo. Iš viso šis krepšininkas trečiadienį žaidė 32 min., pelnė 29 taškus (9/17 dvitaškių, 3/6 tritaškių, 2/2 baudų), atkovojo 6 kamuolius ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus. Jo vidurkiai – 13,3 taško, 4,3 atkovoto kamuolio ir 4,3 rezultatyvaus perdavimo.

Evanas Fournier (Prancūzija). Nors rungtynių pabaigoje E.Fournier padarė porą didelių klaidų, jos nenubraukė 26 metų prancūzo atliktų gerų darbų. Gynėjas vėl buvo svarbiausias „mėlynųjų“ puolimo ginklas ir per 32,5 min. pelnė 22 taškus (5/13 dvitaškių, 4/8 tritaškių) bei atliko 4 rezultatyvius perdavimus. Jis čempionate pelno vidutiniškai 21 tašką, atkovoja 3,8 kamuolio ir atlieka 3,7 rezultatyvaus perdavimo. E.Fournier pagal rezultatyvumą užima ketvirtąją vietą.

Chrisas Gouldingas (Australija). Australų slaptasis ginklas puikiai veikė trečiajame kėlinyje, kuriame jo tritaškiai išmušė iš vėžių čekų komandą. „Melbourne United“ klube žaidžiantis 30-metis snaiperis trečiadienį per 24 min. surinko 14 taškų (1/2 dvitaškių, 4/11 tritaškių). Jo vidurkis yra 8,8 taško.

Rudy Gobert‘as (Prancūzija). 27 metų vidurio puolėjas parodė, kodėl būtent jam antrus metus iš eilės buvo įteiktas geriausiai besiginančio NBA krepšininko prizas. Paskutinėmis minutėmis jis dukart blokavo varžovų metimus ir neleido jiems sumažinti skirtumo. R.Gobert‘as aktyviai žaidė ir puldamas. Jis per 34 min. pelnė 21 tašką (6/12 dvitaškių, 9/10 baudų) ir atkovojo 16 kamuolių (7 – po varžovų krepšiu). 215 cm ūgio prancūzo vidurkiai yra 12,7 taško, 9,7 atkovoto kamuolio ir 2,3 blokuoto metimo. Pagal atkovotus kamuolius jis yra ketvirtas, pagal blokuotus metimus – antras.