Europos čempionato atranka: pratęsimas Tbilisyje, 17-mečio italo debiutas ir buvusio žalgiriečio sūnaus šėlsmas

Ketvirtadienį buvo sužaistos pirmosios Europos krepšinio čempionato atrankos turnyro rungtynės. Nors atrankos varžybose negali rungtyniauti NBA ir Eurolygos žvaigždės, tai netapo kliūtimi stipriausių Europos krepšinio valstybių komandoms – ispanai ir serbai pirmąsias pergales pasiekė neišlieję prakaito upių.

2021 metų Europos krepšinio čempionato atrankos ciklas prasidėjo serbų, ispanų ir italų pergalėmis.<br> Imago/Reuters/Scanpix/Twitter nuotr.
Serbijos rinktinės centras Miroslavas Raduljica.<br> Imago/Scanpix nuotr.
 Italijos rinktinės krepšininkas Leonardo Tote.<br> Twitter nuotr.
 Ispanijos rinktinės krepšininkai.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Rusijos rinktinės puolėjas Vitalijus Fridzonas.<br> Imago/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Feb 20, 2020, 10:52 PM, atnaujinta Feb 21, 2020, 1:22 AM

Ketvirtadienį pergales iškovojo buvusių Kauno „Žalgirio“ trenerių Ilijo Zouro ir Ainaro Bagatskio treniruojamos Gruzijos ir Ukrainos rinktinės, o Estijos rinktinėje ryškiai spindėjo buvusio žalgiriečio Gerdo Kullamaės sūnus.

Tuo metu praėjusių pasaulio pirmenybių atrankoje fiasko patyrę slovėnai nesėkmingai pradėjo ir Europos čempionato atrankos turnyrą.

Čempionai-1. Per praėjusį Europos čempionatą, vykusį 2017 metais, aukso medalius pirmą kartą laimėjo Slovėnijos rinktinė. Tačiau slovėnai labai greitai buvo nuleisti ant žemės ir, žaisdami be kelių ryškiausių žvaigždžių, nesugebėjo iškovoti kelialapio į 2019 metų pasaulio pirmenybes.

Šiame Europos čempionato atrankos turnyre irgi tenka kovoti apkarpyta sudėtimi, o varžovai jau pirmosiose rungtynėse parodė, jog be Lukos Dončičiaus žaidžiančių slovėnų autoritetas jų nė trupučio neslegia. Ketvirtadienį Europos čempionai išvykoje po permainingos kovos pripažino Vengrijos rinktinės pranašumą 75:77.

Slovėnijos rinktinėje per šias rungtynes debiutavo naujas natūralizuotas amerikietis – Izmyro „Karsıyaka“ puolėjas Jordanas Morganas. Jis pelnė 16 taškų.

Tačiau slovėnus smarkiai nuvylė labiausiai patyrę krepšininkai, pasižymėję klaikiu tolimų metimų taiklumu. Jaka Blažičius pataikė tik 1 iš 8 tritaškių, Klemenas Prepeličius – 0 iš 8, Edo Muričius – 0 iš 4.

J.Blažičius padarė ir lemiamą klaidą. Vienas Vengrijos rinktinės lyderių Zoltanas Perlas likus 4 sek. pataikė du baudos metimus ir persvėrė rezultatą 76:75, o slovėnams vos išsimetus kamuolį, J.Blažičius jo nesugraibė ir atidavė pergalę varžovams.

Čempionai-2. Ispanijos rinktinei nuo praėjusių metų rudens priklauso pasaulio čempionės vardas. Tačiau dauguma geriausių Ispanijos krepšininkų žaidžia NBA ir Eurolygos klubuose, todėl treneris Sergio Scariolo šią savaitę galėjo pasitelkti tik du pasaulio čempionus Xavį Rabasedą ir Javierą Beiraną, kurie pernai Kinijos arenose daugiausiai sėdėjo ant atsarginių suolo.

Nors ispanai žaidė rezervine sudėtimi, jiems problemų nekilo. Pasaulio čempionai išvykoje be didelio vargo įveikė Rumunijos rinktinę 84:71.

Jaunimas. Jau pirmajame ture svarbų, o gal net lemiamą žingsnį Europos čempionato link žengė Estijos rinktinė, išvykoje įveikusi Šiaurės Makedonijos komandą 81:72.

Estai visą laiką pirmavo, o antrajame kėlinyje jų persvara buvo išaugusi iki 22 taškų. Makedonai skirtumą sumažino tik paskutinėmis minutėmis.

Estijos rinktinėje naudingai žaidė jos kapitonas, buvęs Kauno „Žalgirio“ puolėjas Siimas Sanderis Vene. Jis pelnė 16 taškų. Tačiau ryškiausiai spindėjo 20-metis Kristianas Kullamae.

Buvusio „Žalgirio“ žaidėjo Gerto Kulamaės sūnus įmetė 31 tašką (7/8 dvitaškiai, 5/9 tritaškiai, 2/3 baudos) ir buvo rezultatyviausias ketvirtadienio rungtynių krepšininkas.

Estų treneris Jukka Toljala į dvyliktuką įtraukė ir „Žalgirio“ dublerių gynėją Kerrą Kriisą. Vis dėlto šis 19-metis visas rungtynes praleido ant suolo.

Pirmąsias rungtynes išvykoje įtikinamai laimėjo ir buvusio „Žalgirio“ krepšininko Ainaro Bagatskio treniruojama Ukrainos rinktinė. Ukrainiečiai 88:73 nugalėjo Austrijos komandą, kuriai negalėjo padėti jos ryškiausia žvaigždė Rašidas Mahalbašičius.

Prie Ukrainos rinktinės pergalės prisidėjo du buvę LKL krepšininkai Viačeslavas Bobrovas (11 taškų) ir Denysas Lukašovas (7 taškai).

Debiutas. Neapolyje vykusios rungtynės buvo ypatingos tuo, kad jose susitiko dvi komandos, pernai žaidusios pasaulio čempionate – Italija ir Rusija. Tiesa, Italijos rinktinėje iš pernai į pasaulio pirmenybes vykusio dvyliktuko liko vos vienas krepšininkas Amedeo Tessitori. Tuo tarpu Rusijos rinktinė atsivežė šešis pasaulio čempionato dalyvius.

Italų treneris Romeo Sacchetti apskritai nepabūgo rizikuoti. Jis į dvyliktuką įtraukė net ir 17-metį Matteo Spagnolo, rungtyniaujantį Madrido „Real“ dublerių komandoje.

Vis dėlto rizika, regis, buvo gerai apskaičiuota – italai pasiekė įtikinamą pergalę 83:64. O jaunasis M.Spagnolo debiutavo vyrų rinktinėje ir per 11 min. pelnė 3 taškus.

Kadangi italai ir rusai susitiko tarpusavyje, vienos pasaulio čempionate dalyvavusios komandos pralaimėjimas ketvirtadienį buvo neišvengiamas. Tačiau tą patį vakarą pralaimėjo dar viena buvusi pasaulio pirmenybių dalyvė – pernai Kinijoje aštuntąją vietą užėmusi Lenkijos rinktinė.

Lenkai savo aikštėje po permainingos kovos nusileido Izraelio komandai 71:75.

Pratęsimas. Labai nedaug iki staigmenos trūko Tbilisyje, kur Gruzijos rinktinė tik per pratęsimą palaužė Šveicarijos komandą 96:88.

Gruzija bus viena iš Europos čempionato šeimininkių, todėl jai nereikia kovoti dėl kelialapio. Tačiau gruzinai nusiteikė labai rimtai ir išsirikiavo beveik stipriausios sudėties – trūko tik Vitorijos „Baskonia“ puolėjo Tornikės Šengelijos.

Ispanijos lygoje žaidžiantys Giorgis Šermadinis ir Beka Buržanadzė, natūralizuotas amerikietis Thaddusas McFaddenas bei kiti buvusio Kauno „Žalgirio“ trenerio Ilijo Zouro vadovaujamos komandos krepšininkai iškart ėmėsi kurti šventę Tbilisio sporto rūmus užpildžiusiems sirgaliams ir antrojo kėlinio pradžioje triuškino svečius 29:8.

Tačiau gruzinai pernelyg anksti nusprendė, kad darbas atliktas. Vos tik šeimininkai atsipalaidavo ir suteikė varžovams daugiau erdvės, Šveicarijos krepšininkai užtaisė tritaškę artileriją ir pradėjo vytis, o ketvirtajame kėlinyje išlygino rezultatą.

Vis dėlto šveicarai pralaimėjimą tik atidėjo – per pratęsimą daugiau taškų pelnė Gruzijos krepšininkai.

Triuškinimas. Didžiausiu skirtumu ketvirtadienį nugalėjo Serbijos rinktinė, išvykoje sutriuškinusi Suomijos komandą 80:58.

Serbijos rinktinei vadovavo naujas treneris Igoras Kokoškovas, kuris per 2017 metų Europos čempionatą stovėjo prie aukso medalius laimėjusios Slovėnijos komandos vairo.

„Erelių“ gretose buvo tik du rinktinės senbuviai Miroslavas Raduljica ir Marko Simonovičius, o prie jų prisidėjo senokai savo šaliai neatstovavęs Novica Veličkovičius bei keletas vidurinės ir jaunesnės kartos žaidėjų. I.Kokoškovas suteikė progą ir vienam visai jaunam krepšininkui – 19-mečiui Urošui Trifunovičiui.

Sistema. Ketvirtadienį žaidė keturių grupių komandos. Kitų keturių grupių varžybos prasidės penktadienį.

Rezultatai:

E grupė:

Gruzija – Šveicarija – 96:88 (17:8, 25:21, 16:24, 21:26, 17:9), – po pratęsimo. B.Buržanadzė 21, Th.McFaddenas 18, G.Šermadinis 16, 13 atk. kam./ J.Kazadi 22, 10 atk. kam., 10 rez. perdav., P.Baldassare 18.

Suomija – Serbija – 58:80 (10:19, 14:18, 13:23, 21:20).

T.Palmi 16/ M.Raduljica 19, R.Zagoracas ir A.Avramovičius po 10.

A grupė:

Rumunija – Ispanija – 71:84 (18:21, 16:23, 19:20, 18:20). E.Cate 19, 13 atk. kam./ D.Diezas 21, S.Saizas 17, 10 atk. kam.

Lenkija – Izraelis – 71:75 (12:21, 27:16, 14:18, 18:20). A.J.Slaughteris 29, D.Kuligas 11/ I.Zalmanssonas 12, G.Mekelis 11.

F grupė:

Vengrija – Slovėnija – 77:75 (16:16, 16:20, 17:18, 28:21). R.Allenas 16, D.Vojvoda ir Z.Perlas po 15/ J.Blažičius 18, J.Morganas 16, K.Prepeličius 12.

Austrija – Ukraina – 73:88 (17:22, 22:22, 9:20, 25:24). B.Vujoševičius 14/ O.Lypovyj 16, V.Herunas 13.

B grupė:

Šiaurės Makedonija – Estija – 72:81 (18:20, 5:25, 23:15, 26:21).

V.Stojanovskis 26/ K.Kullamae 31, S.S.Vene 16.

Italija – Rusija – 83:64 (26:24, 15:9, 21:18, 21:13).

G.Ricci 19, M.Vitali 15/ D.Kulaginas 17.

***

41-asis Europos vyrų krepšinio čempionatas vyks 2021 metų rugsėjo 2-19 dienomis keturiose šalyse – Vokietijoje, Italijoje, Čekijoje ir Gruzijoje.

Europos čempionato atrankos turnyro pagrindiniame etape dalyvauja 32 komandos. Tarp jų yra ir Vokietijos, Italijos, Čekijos bei Gruzijos rinktinės, kurios jau užsitikrino teisę žaisti baigiamajame turnyre, nes bus jo šeimininkės.

32 komandos suskirstytos į aštuonias grupes, o iš kiekvienos grupės į baigiamąjį turnyrą pateks po tris komandas, skaičiuojant Vokietijos, Italijos, Čekijos ir Gruzijos rinktines.

Kitaip tariant, jei kuri nors iš šių komandų savo grupėje užims paskutinę ketvirtąją vietą, toje grupėje trečiąją vietą užimsianti rinktinė kelialapio į Europos čempionatą neiškovos.

Atrankos rungtynės žaidžiamos per tris rinktinių varžyboms skirtus langus. Pirmojo ir antrojo turų rungtynės vyks vasario 20-24 dienomis, trečiojo ir ketvirtojo – lapkričio 26-30 dienomis, penktojo ir šeštojo – 2021 metų vasario 18-22 dienomis.

Atrankos varžybose negali žaisti NBA ir Eurolygos klubų krepšininkai.

Penktąjį kartą čempionate žais 24 komandos (turnyro dalyvių skaičius nuo 16 iki 24 buvo padidintas prieš 2011 metais Lietuvoje rengtą čempionatą).