„Chimki“ turėtų krūpčioti: „Žalgiris“ šiemet sumedžiojo 4 ekipas, turėjusias pergale daugiau

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai nuo sausio vidurio Eurolygoje net keturis kartus susitiko su viena pergale daugiau turinčiomis komandomis. Kauniečiai visus keturis kartus nugalėjo ir Eurolygos lentelėje pavijo įveiktus varžovus.

„Žalgirio“ krepšininkai vieną po kito guldo aukščiau esančius varžovus.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pratęs tradiciją, jei įveiks „Chimki“ komandą, nuo kurios irgi atsilieka viena pergale.<br>T.Bauro nuotr.
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pratęs tradiciją, jei įveiks „Chimki“ komandą, nuo kurios irgi atsilieka viena pergale.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (9)

2020-03-03 13:21

Antradienį Lietuvos čempionai bandys pratęsti šią tradiciją – 27-ajame ture jie priims Rimo Kurtinaičio treniruojamą „Chimki“ komandą, nuo kurios irgi atsilieka viena pergale.

Kelialapius turi trys klubai

Iki Eurolygos reguliariojo sezono pabaigos likus aštuoniems turams, kelialapius į atkrintamąsias varžybas užsitikrino trys klubai. Tai – Stambulo „Anadolu Efes“ (23 pergalės per 26 rungtynes), Madrido „Real“ ir „Barcelona“ (po 20).

Jaudintis nereikia ir šalia tikslo esantiems Tel Avivo „Maccabi“ (18) bei Maskvos CSKA (17) klubams. Nedidelę persvarą prieš persekiotojus įgijo ir šeštąją vietą užimantis Atėnų „Panathinaikos“ (14).

Tuo tarpu vidurinėje lentelės dalyje grūstis nesisklaido. Net dešimt komandų skiria vos trys taškai. „Chimki“, „Valencia“ ir Stambulo „Fenerbahçe“ iškovojo po 12 pergalių, „Žalgiris“, Pirėjo „Olympiakos“ ir Milano „Olimpia“ – po 11, Vitorijos „Baskonia“ ir Belgrado „Crvena zvezda“ – po 10, Berlyno ALBA ir Vilerbano ASVEL – po 9.

Paskutinėse dviejose eilutėse įrašyti Miuncheno „Bayern“ (8) ir Sankt Peterburgo „Zenit“ (7) pavadinimai.

Laimėjo triskart iš eilės

Šią savaitę į Kauną atvykstanti „Chimki“ komanda, kaip ir praėjusi žalgiriečių varžovė „Olimpia“, geriausiai žaidė sezono pradžioje. R.Kurtinaičio auklėtiniai per aštuonis turus iškovojo šešias pergales ir lapkričio viduryje su dar penkiomis komandomis dalijosi pirmąją vietą.

Tačiau paskui „Chimki“ padangę aptraukė tamsūs debesys. Nuo lapkričio vidurio iki vasario pradžios Pamaskvio komanda per 15 rungtynių laimėjo vos tris kartus (beje, vieną iš trijų pergalių iškovojo namie prieš „Žalgirį“) ir nė karto nenugalėjo išvykose.

Reikalai pasitaisė tik žiemos pabaigoje: „Chimki“ per trejas praėjusias rungtynes nugalėjo „Crvena zvezda“, „Olimpia“ ir ASVEL komandas. Pagaliau pavyko parsivežti pergalę ir iš užsienio – Milano krepšininkai buvo įveikti jų arenoje.

„Chimki“ pergales tikriausiai galima vadinti prisikėlimo požymiais. Kita vertus, Rusijos vicečempionai žaidė su labai sunkų laikotarpį išgyvenančiais varžovais. „Olimpia“ ir ASVEL jau bent porą mėnesių nuosekliai smunka Eurolygos lentelėje, o pastarosiomis savaitėmis su dideliais sunkumais susiduria ir nacionalinėse varžybose.

Pirmauja Rusijos lygoje

Net tuos pustrečio mėnesio, kai smarkiai strigo Eurolygoje, „Chimki“ tvirtai žygiavo Jungtinėje (Rusijos) lygoje. Joje Pamaskvio komanda per 18 rungtynių pralaimėjo tik vieną kartą ir mėgaujasi vienvaldės lyderės pozicija. Čempiono vardą ginantis CSKA atsilieka net trimis taškais, trečiąją vietą užimantis Krasnodaro „Lokomotiv“ – keturiais taškais.

„Chimki“ vienintelį pralaimėjimą patyrė prieš Kalėdas namie žaisdamas su „Lokomotiv“ klubu, kuriam atstovauja Mantas Kalnietis ir Mindaugas Kuzminskas.

Chimkų komandai, ko gero, truputį padeda ir tai, kad Vieningoje lygoje galioja legionierių limitas. Klubams per visą sezoną leidžiama registruoti aštuonis užsieniečius, o per rungtynes dvyliktuke gali būti ne daugiau nei šeši svetimšaliai.

Legionierių limitą viršija visi Europos turnyruose dalyvaujantys Rusijos klubai. Ne išimtis ir „Chimki“, kuris yra sudaręs sutartis su devyniais užsieniečiais, todėl Rusijos lygoje taip pat negali žaisti stipriausios sudėties. Tačiau „Chimki“ įgyja pranašumą dėl to, kad sugebėjo prisivilioti pajėgesnius rusų krepšininkus. Ko vertas vien Aleksejus Švedas, kuris šiuo metu yra vienintelė europinio lygio Rusijos krepšinio žvaigždė.

Žaidėjai grįžta į rikiuotę

Chimkų komandą šį sezoną smarkiai stabdė traumos. Visas Eurolygos rungtynes žaidė vos du „Chimki“ krepšininkai Devinas Bookeris ir Jonasas Jerebko. Visi kiti žaidėjai bent kelioms savaitėms buvo patekę į medikų rankas.

Vis dėlto pastaruoju metu padėtis nėra labai bloga. Trūksta tik pernai iš NBA grįžusio Timofejaus Mozgovo, kuris šį sezoną apskritai nežaidė nė vienerių rungtynių, veterano Sergejaus Monios, kurio vaidmuo Chimkų komandoje yra tik simbolinis, bei Jeremy Evanso. Tačiau šį amerikietį pakeitė vasario pradžioje įsigytas kitas aukštaūgis Thomasas Robinsonas, likęs be veiklos, kai buvo sustabdytos Kinijos lygos varžybos.

Prieš aštuonerius metus NBA naujokų biržoje penktuoju šaukimu pakviestas Th.Robinsonas šio sezono pradžioje žaidė „Sichuan Blue Whales“ klube. Beje, Th.Robinsonas jau žaidė Chimkų komandoje 2017-2018 metų sezone.

Komandos likimas – lyderio rankose

Chimkų komandos žaidimo ašis jau ne vienerius metus yra A.Švedas. Šis gynėjas užpraeitą sezoną tapo rezultatyviausiu Eurolygos žaidėju ir buvo išrinktas į antrąjį geriausių krepšininkų penketą, o šį sezoną užima antrąją vietą pagal rezultatyvumą (vid. 21,3 tšk.) ir trečiąją – pagal rezultatyvius perdavimus (6,3) bei išprovokuotas pražangas (5,2).

Praėjusią savaitę 31 metų rusas į ASVEL krepšį įmetė 24 taškus, be to, atliko 13 rezultatyvių perdavimų ir septintą kartą karjeroje, bet tik pirmą kartą šį sezoną buvo pripažintas naudingiausiu Eurolygos turo krepšininku.

Daug individualiai žaidžiantis A.Švedas puikiai tinka trenerio R.Kurtinaičio krepšinio filosofijai. „Trenerio vaidmuo šiuolaikiniame krepšinyje aiškiai sumažėjo. Jei anksčiau per treniruotes galėjome nugludinti puolimo ir, ypač, gynybos veiksmus, tai dabar tam trūksta laiko. Dabar spėjame suderinti tik pagrindinius gynybos principus. Krepšinis tapo paprastesnis ir viską vis labiau lemia lyderiai“, – prieš kelias dienas duodamas interviu dienraščiui „Izvestija“ kalbėjo Chimkų komandos treneris.

Tvarkaraščio pokštai

Antradienį „Žalgiris“ jau penktą kartą per pastaruosius septynis turus žais su komanda, nuo kurios prieš tarpusavio rungtynes atsilieka vienu tašku. Sausio pabaigoje ir vasarį kauniečiai pasinaudojo galimybėmis pavyti ALBA, ASVEL, „Olympiakos“ ir „Olimpia“ komandas. Kauno krepšininkai įveikė šias keturias komandas ir pavijo jas turnyro lentelėje.

Kauno komanda šiuo laikotarpiu taip pat žaidė su „Baskonia“, kuri prieš tarpusavio rungtynes turėjo tiek pat taškų, kiek „Žalgiris“. Ši varžovė irgi buvo nugalėta.

Per pastaruosius pusantro mėnesio „Žalgiris“ tik kartą susitiko su komanda, buvusia visai kitoje lentelės dalyje. Tai buvo Eurolygos lyderė „Anadolu Efes“, kuriai Kauno krepšininkai pralaimėjo.

„Chimki“ – iš arti

Jungtinė (Rusijos) lyga. Laimėjo 17 iš 18 rungtynių ir užima pirmąją vietą. Nuo „Chimki“ mažiausiai atsilieka Maskvos CSKA (14 pergalių) ir Krasnodaro „Lokomotiv“ (13). Vienintelį pralaimėjimą patyrė prieš Kalėdas namie žaisdamas su „Lokomotiv“, o šiuo metu tęsia 6 pergalių virtinę. Praėjusį savaitgalį nežaidė.

Lyderiai: A.Švedas (22,7 tšk., 9,3 rez.perd., 5,1 išpr.praž.), D.Bookeris (13,8 tšk.), J.Timma (12,7 tšk.), J.Evansas (12,1 tšk., 6,2 atk.kam.) ir A.Gillas (11,3 tšk.).

Eurolyga. Laimėjo 12 iš 26 rungtynių, dalijasi septintąją vietą su „Valencia“ bei „Fenerbahçe“ ir vienu tašku lenkia „Žalgirį“, „Olympiakos“ ir „Olimpia“. „Chimki“ tik tris kartus laimėjo išvykose (prieš „Bayern“, „Zenit“ ir „Olimpia“).

Praėjusiame ture namie nugalėjo Vilerbano ASVEL 108:79 (A.Švedas 24, J.Jerebko 18, D.Bookeris 17, J.Timma 14) ir pasiekė trečiąją iš eilės pergalę. A.Švedas surinko 37 balus ir buvo pripažintas naudingiausiu turo žaidėju.

Lyderiai: A.Švedas (21,3 tšk., 6,3 rez.perd., 5,2 išpr.praž., 4 kl.), J.Timma (12,5 tšk.), D.Bookeris (11,6 tšk., 5 atk.kam.), J.Jerebko (10,8 tšk.) ir A.Gillas (9 tšk.). A.Švedas užima antrąją vietą pagal taškus, trečiąją – pagal rezultatyvius perdavimus bei išprovokuotas pražangas ir pirmąją – pagal klaidas.

Pirmosios rungtynės. Gruodžio viduryje išvykoje „Žalgiris“ pralaimėjo 74:83 (J.Landale‘as 24, Th.Walkupas 10, K.C.Riversas 9/ A.Švedas ir S.Jovičius po 25, J.Evansas 10). Eurolygoje „Žalgiris“ per 9 tarpusavio rungtynes „Chimki“ klubą nugalėjo tik kartą – pirmosiose rungtynėse 2010 m. lapkritį Kaune. Paskui „Chimki“ laimėjo 8 kartus iš eilės.