Po košmaro Tel Avive – pasikeitęs „Žalgirio“ veidas: M. Schilleris ryžosi permainoms

Antradienį Eurolygoje Kauno „Žalgiris“ (5/4) pratęsė pralaimėjimų seriją iki trijų ir tuščioje arenoje 78:87 (17:26, 21:19, 20:21, 20:21) nusileido Maskvos CSKA (6/3) klubui.

Kauno komanda antradienį pralaimėjo CSKA krepšininkams.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (35)

Nov 18, 2020, 8:02 PM

Sezoną Martino Schillerio auklėtiniai pradėjo keturiomis pergalėmis iš eilės, tačiau pastaruoju metu komanda pateko į nesėkmių ruožą ir per penkerias rungtynes Eurolygoje tik kartą nudžiugino savo sirgalius.

Tiesa, vaizdas antradienį Kaune buvo kur kas malonesnis akiai, nei beviltiškas sutriuškinimas Tel Avive praėjusią savaitę, kai „Maccabi“ daužė žalgiriečius 30-ies ir daugiau taškų skirtumu. „Žalgiris“ dvikovos pabaigoje buvo pavijęs CSKA komandą iki vieno taško, tačiau eilinį kartą Lietuvos čempionus pražudė Mike'o Jameso tolimi metimai.

Lrytas.lt apžvelgia svarbiausias antradienio rungtynių akimirkas.

„Tokius metimus įmetė, už tai ir gauna milijonus“

Frazė, kurią Marius Grigonis ištarė po rungtynių bendraudamas su žurnalistais. Žinoma, „Žalgirio“ puolimo lyderis kalbėjo apie CSKA krepšininkų tritaškius ketvirtajame kėlinyje.

Vos tik „Žalgiris“ prisivydavo CSKA, Willas Clyburnas atsakydavo tolimu metimu per varžovų rankas. Galiausiai tašką rungtynėse padėjo Mike'as Jamesas.

Per paskutinę dvikovos minutę jis pelnė 8 taškus (2/2 trit., 2/2 baud. met.) ir taip nulėmė rungtynių baigtį. Jis tokiu pat stiliumi pražudė „Žalgirį“ praėjusiame sezone Maskvoje, kuomet paskutinėmis sekundėmis paskandino dar tuomet Šarūno Jasikevičiaus vadovaujamą komandą tolimu metimu.

Tiesa, M.Jamesas ne visada buvo toks žudikas ties tritaškio linija.

2017-2018 metų sezone, kuomet vilkėjo Atėnų „Panathinaikos“ marškinėlius, krepšininkas iš toli atakavo tik 24,2 procento taiklumu. Kitą sezoną persikėlęs į Milaną M.Jamesas tritaškių pataikymą kilstelėjo iki 32,6 procentų. Tačiau praėjusiame amerikietis tapo mirtinu ginklu nuo tritaškio linijos. Iki sustabdant Eurolygos kovas M.Jamesas iš toli atakavo 42 procentų taiklumu, nors per rungtynes vidutiniškai išmesdavo beveik 7 tolimus metimus.

M.Jamesas dažnai prieš metant tritaškį metimą atlieką staigų žingsnį į šoną ir pašokęs išmeta savo metimą. Tokį judesį krepšininkas naudoja, kuomet reikia pergalingo metimo, užbaigiant atakas paskutinėmis sekundėmis ar metam gerokai toliau nei yra tritaškio linija. Staigus žingsnis į šoną jam sukuria pakankamai erdvės atsilaisvinti nuo jį dengiančių varžovų ir patogiai išmesti kamuolį, nežiūrint į tai, kiek yra nutolęs nuo tritaškio linijos.

M.Jamesas, pasinaudodamas savo atletiškumu, kamuolį iš rankų išleidžia gerokai pakilęs į orą – aukščiau, nei kiti gynėjai. Šį judesį M.Jamesas per daugelį metų jau yra puikiai nušlifavęs, tad, panašu, kad krepšininkas jį atlieka per daug negalvodamas. Uždengti tokį metimą tampa praktiškai neįmanoma.

Po dvikovos CSKA treneris Dimitris Itoudis, išgirdęs klausimą apie tai, ar įmanoma kažkaip sustabdyti įsibėgėjusį M.Jamesą, savo veide neslėpė šypsenos.

„Tikiuosi, kad ne. Jis žaidė geras rungtynes nuo pat pradžių. Mike'as ir Danielis Hackettas rodo ir gynyboje savo agresyvumą bei užveda kitus žaidėjus. Apskritai, tai M.Jamesas gali kurti metimus, pataikyti juos ir puikiai gintis, man tas patinka“, – kalbėjo CSKA strategas

M.Schillerio pokyčiai

Austras viešoje erdvėje susilaukė nemažai kritikos dėl noro laikytis savo plano neatsižvelgiant į varžovus ar nenoro keisti iš anksto numatytų penketų. Daug diskusijų sukėlė pralaimėtų rungtynių „Real“ komandai pabaiga, kuomet ant suolo prasėdėjo iki tol gerai žaidęs Augustine'as Rubitas, o aikštėje buvo laikomas Joffrey Lauvergne'as. Tuo pasinaudojęs Madrido klubas suko žaidimą du prieš du ir išnaudodami Walterį Tavaresą parbloškė paskutinėmis minutėmis „Žalgirio“ komandą bei iškovojo pergalę Kaune.

Praėjusią savaitę „Žalgiris“ gynyboje subyrėjo Tel Avive, LKL rungtynėse Prienų komandai leido įmesti virš 100 taškų. „Žalgiris“ atrodė statiškas ir per daug nuspėjamas, varžovai puikiai žinojo, kaip tvarkytis su M.Schillerio nubraižytomis gynybos schemomis.

Tačiau antradienį austras daugelį nustebino, kuomet pakeitė savo tradicinį penketą ir į aikštę nuo pirmų minučių metė Paulių Jankūną, o Nigelį Hayesą paliko ant suolo. Nepaisant slogaus pirmojo kėlinio, P.Jankūno pasirodymas kaip reikiant išmušė iš vėžių tiesioginį oponentą Tornikę Šengeliją, kuris svaidė metimus pro šalį ir nerado būdų įveikti „Žalgirio“ veterano gynybos.

Vėliau M.Schilleris rungtynėse nusprendė išbandyti N.Hayesą trečioje pozicijoje, taip leisdamas jam dengti W.Clyburną. Rungtynės buvo pralaimėtos, tad negali sakyti, kad tokia taktika pasiteisino 100 procentų, tačiau į tai atkreipė dėmesį ir CSKA treneris D.Itoudis.

„Negalėčiau pasakyti, kad vienas kažkuris „Žalgirio“ penketas nustebino labiausiai ir buvo sunkiausiai prisitaikyti. Tačiau turėjome į tai atsižvelgti ir keisti savo gynybą.

„Žalgiris“ turėjo savo strategiją rungtynėse, jų treneriai daro gerą darbą, tai daugiau nei akivaizdu. Mus reikėjo labai daug dirbti, kad prisitaikytume prie jų puolimo. Jei kalbėtume apie pralaimėtas rungtynes Tel Avive, tai čia yra Eurolyga, pasitaiko, kad tave sutraiško. Bet jei klausiate ar „Žalgiris“ turi strategiją, tai taip, jie turi. Kartais ji veikia, kartais ne“, – komentavo CSKA treneris.

Jis taip pat pabrėžė, kad „Žalgiris“ įrodė, jog sutriuškinimas Tel Avive nebuvo jų tikrasis veidas.

Tuščios arenos privalumai ir minusai

Būti „Žalgirio“ arenoje Eurolygos dvikovos metu ir negirdėti kurtinančio triukšmo tikrai nėra įprastas vaizdas. Jei dar rungtynėse su „Real“ arenoje buvo 237 sirgaliai, kurie daugiau ar mažiau darė spaudimą varžovams, tai antradienį nebuvo nei vieno žiūrovų.

Žurnalistai puikiai galėjo girdėti, ką tarpusavyje kalbasi komandos žaidėjai, kokius nurodymus duoda treneriai. Tiesa, trečiajame kėlinyje arenos tyla atsisuko prieš Marių Grigonį.

„Žalgirio“ gynėjas žaidė puikias rungtynes, tačiau iš karto po pertraukos vos per minutę užsidirbo trečiąją ir ketvirtąją asmenines pražangas bei turėjo ilgam prisėsti ant atsarginių žaidėjų suolo. Krepšininkas neslėpė nusivylimo ir paleido keletą keiksmažodžių, kurie greitai nuvilnijo per visą areną.

„Per televizorių irgi girdėjosi? Pats esu kvailas, kad lindau, kur nereikėjo. Bet kol manęs nebuvo, komanda gerai tvarkėsi. Turime 12 žaidėjų, tad kiti gali atsverti netektis aikštėje kažkam patyrus traumą ar išsibaudavus“, – epizodą trečiajame kėlinyje pakomentavo „Žalgirio“ žaidėjas.