PČ atranka: uždarant antrąjį langą kelialapiai įteikti Latvijos ir Serbijos krepšininkams

Pirmadienį užsidarė 2023 metų pasaulio vyrų krepšinio pirmenybių atrankos turnyro antrasis langas. A, B, C ir D grupių komandos žaidė ketvirtojo turo rungtynes, po kurių kelialapius į kitą atrankos etapą užsitikrino Serbijos ir Latvijos krepšininkai.

Uždarant antrąjį langą kelialapiai įteikti Latvijos ir Serbijos krepšininkams<br> FIBA nuotr.

Feb 28, 2022, 11:58 PM, atnaujinta Jul 20, 2022, 9:34 AM

Padėtis

Pirmadienį kelialapius į pasaulio pirmenybių atrankos turnyro antrąjį etapą užsitikrinusios A grupės lyderės Serbijos ir Latvijos rinktinės prisidėjo prie Lietuvos (F grupė), Prancūzijos (E grupė), Ispanijos ir Gruzijos (G grupė) komandų, kurios tarpinį tikslą pasiekė sekmadienį.

Pirmadienį ketvirtajame ture Latvija namie įveikė Belgiją 68:63, Serbija išvykoje nugalėjo Slovakiją 71:63. A grupėje pirmaujantys latviai ir serbai iškovojo trečiąsias pergales.

B grupėje trečiąją pergalę pasiekė Graikija, išvykoje nugalėjusi Turkiją 76:67. Kitos šios grupės rungtynės tarp Didžiosios Britanijos ir Baltarusijos buvo nukeltos, nes britai neįsileido į šalį Baltarusijos krepšininkų.

C grupės lydere tapo Suomija, kuri išvykoje įveikė Slovėniją 83:79 ir iškovojo trečiąją pergalę. Kitose grupės rungtynėse Kroatija svečiuose per antrąjį pratęsimą palaužė Švediją 105:98.

D grupėje į pirmąją vietą pakilo trečią kartą laimėjusi Vokietija, pranokusi Izraelį 84:80. Kitose grupės rungtynėse Lenkija namie įveikė Estiją 70:68.

Nors graikai, suomiai ir vokiečiai pasiekė trečiąsias pergales, jie kelialapių į kitą atrankos etapą dar neužsitikrino.

Lyderiai ir autsaideriai

Per du atrankos langus visas ketverias rungtynes laimėjo tik Lietuvos ir Prancūzijos rinktinės.

Lietuviai yra vienvaldžiai F grupės lyderiai. Šioje grupėje antrąją vietą užima dvi pergales iškovojusi Bosnija ir Hercegovina, o Bulgarijos ir Čekijos sąskaitose yra po vieną pergalę.

Pralaimėjimų taip pat nepatyrė Ispanijos ir Rusijos rinktinės, bet jos žaidė tik po trejas rungtynes.

Po tris pergales per ketverias rungtynes iškovojo Serbija, Latvija, Graikija, Suomija, Vokietija ir Gruzija.

Per ketverias rungtynes po keturis pralaimėjimus patyrė Slovakija, Portugalija ir Šiaurės Makedonija. Pergalių taip pat neturi trejas rungtynes žaidę Nyderlandai. Tačiau dar nė viena komanda neprarado galimybės patekti į kitą atrankos etapą.

Per antrąjį atrankos langą, kuriame nuo ketvirtadienio iki pirmadienio buvo žaidžiamos pirmojo etapo trečiojo ir ketvirtojo turų rungtynės, buvo įvykdyta ne visa programa. Ketverios rungtynės buvo atšauktos dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą. FIBA nukėlė abejas Didžiosios Britanijos – Baltarusijos rungtynes, taip pat po vieną Ukrainos – Ispanijos ir Nyderlandų – Rusijos mačą.

Sistema

Pasaulio pirmenybių atrankos Europos zonos turnyre 32 komandos kovoja dėl 12 kelialapių. Pirmajame atrankos etape komandos suskirstytos į aštuonias grupes, iš kurių į antrąjį atrankos etapą pateks po tris geriausias ekipas.

Antrajame etape bus sudarytos keturios naujos grupės, kuriose žais po šešias komandas. Pirmojo etapo A ir B grupių komandos antrajame etape sudarys I grupę, C ir D grupių komandos – J grupę, E ir F grupių komandos – K grupę, G ir H grupių komandos – L grupių. Pirmojo etapo tarpusavio rungtynių rezultatai bus įskaityti, o antrajame etape reikės žaisti tik su tomis komandomis, su kuriomis dar nebuvo žaista pirmajame etape.

Jau aišku, kad Lietuvos rinktinė antrojo etapo K grupėje turės žaisti su Prancūzijos komanda. Labiausiai tikėtina, kad kitos dvi lietuvių varžovės bus Juodkalnijos ir Vengrijos ekipos.

Pirmojo etapo penktojo ir šeštojo turų rungtynės bus žaidžiamos birželio 30 – liepos 4 dienomis. Antrasis atrankos etapas vyks 2022-2023 metų sezone.

Antausis

Europos čempionė Slovėnijos rinktinė pirmadienį gavo antrą iš eilės antausį nuo Suomijos krepšininkų.

Suomiai varžovus pribloškė pirmoje rungtynių pusėje, kurioje užmėtė varžovus tritaškiais ir per du kėlinius įgijo 21 taško persvarą 52:31. Slovėnai tuo metu ir žaidė, ir elgėsi apgailėtinai: pykosi tarpusavyje, Zoranas Dragičius aprėkė trenerį Aleksanderį Sekuličių.

Vis dėlto į kampą įspausta Slovėnijos komanda sugebėjo susitelkti ir ketvirtajame kėlinyje sumažino skirtumą nuo 19 taškų (51:70 – 32-ąją min.) ir 3 taškų (76:79, 79:82).

Paskutinėmis sekundėmis slovėnai turėjo gerą galimybę išlyginti rezultatą. Jie likus 7 sek. perėmė kamuolį, bet Klemenas Prepeličius, turėdamas pakankamai laiko, paskutinėje atakoje atliko nesąmoningą metimą, po kurio kamuolys vos pasiekė lanką.

Buvęs „Žalgirio“ gynėjas Z.Dragičius žaidė 16 min. ir pelnė 7 taškus. Treneris A.Sekuličius paskutiniame kėlinyje buvusio žalgiriečio į aikštę neleido.

Slovėnijos rinktinėje taip pat žaidė buvęs „Lietkabelio“ vidurio puolėjas Žiga Dimecas. Jis pelnė 3 taškus.

Kitas buvęs „Lietkabelio“ žaidėjas, Suomijos rinktinės natūralizuotas amerikietis Jamaras Wilsonas surinko 7 taškus.

Gaudynės

Kroatijos rinktinė irgi buvo atsidūrusi panašioje padėtyje, kaip Slovėnijos komanda. Išvykoje žaidę kroatai po dviejų kėlinių nuo Švedijos krepšininkų atsiliko 15 taškų skirtumu, tačiau spėjo pasivyti varžovus ir paskutinėmis ketvirtojo kėlinio sekundėmis išlygino rezultatą.

Nugalėtojai nepaaiškėjo ir per pirmąjį pratęsimą, kurio pabaigoje švedai esant lygiam rezultatui nesugebėjo surengti rezultatyvios atakos. Dar vieno šanso Kroatijos komanda varžovams nesuteikė. Per antrąjį pratęsimą kroatai žaidė tiksliau ir nugalėjo 105:98.

Kroatijos rinktinėje žaidė „Nevėžio“ gynėjas Svenas Smajlagičius. Jis pelnė 2 taškus. Rezultatyviau rungtyniavo du buvę LKL krepšininkai. Buvęs „Lietkabelio“ puolėjas Željko Šakičius surinko 11 taškų, buvęs „Ryto“ puolėjas Tomislavas Zubčičius – 8 taškus.

Sunkias gaudynes pergalingai baigė ir Vokietijos rinktinė. Vokiečiai trečiojo kėlinio pabaigoje nuo Izraelio komandos atsiliko 50:65, bet sugebėjo atsitiesti ir laimėjo 84:80.

Pražanga

Dvejos šio atrankos lango rungtynės visiškai skirtingai susiklostė buvusiam „Žalgirio“ puolėjui Siimui Sanderiui Venei. Jei penktadienį jo metimas nulėmė Estijos rinktinės pergalę prieš Lenkijos komandą, tai pirmadienį S.S.Vene padarė lemiamą klaidą.

Priešpaskutinę rungtynių sekundę labiausiai patyręs estų krepšininkas, jo komandai atsiliekant 68:70, greitoje atakoje įsirėžė į varžovą ir buvo nubaustas pražanga puolant.

Nors išvykoje žaidę estai ilgai pirmavo, o pirmajame kėlinyje buvo įgiję dviženklę persvarą, jiems antrą kartą įveikti lenkus nepavyko. S.S.Vene pelnė 7 taškus.

„Mūsiškiai“

Lemiamomis akimirkomis tiksliau žaidė Latvijos krepšininkai, labai lygiose rungtynėse nugalėję belgus 68:63. Nors latviai beveik visą laiką pirmavo, skirtumas nė karto nebuvo dviženklis, o ketvirtajame kėlinyje Belgijos rinktinė trumpam persvėrė rezultatą 61:59. Vis dėlto paskutinę minutę latviai klaidų nedarė.

Belgijos rinktinei labai trūko „Jonavos“ įžaidėjo Emmanuelio Lecomte‘o indėlio. Geriausias sausio ir vasario mėnesių LKL krepšininkas pirmadienį atstovaudamas savo šaliai pelnė tik 2 taškus ir nepataikė nė vieno iš trijų metimų žaidžiant.

Latvijos rinktinėje žaidė du LKL krepšininkai. „Lietkabelio“ puolėjas Kasparas Bėrzinis pelnė 3 taškus, o LKL dar nedebiutavęs, bet prieš kelias dienas su „Neptūnu“ sutartį sudaręs Tomas Leimanis – 6 taškus.

Kitas „Lietkabelio“ krepšininkas Panagiotis Kalaitzakis pirmadienį atstovaudamas Graikijos rinktinei pelnė 3 taškus. Graikai išvykoje 76:67 nugalėjo Turkijos komandą.

Pirmadienio rezultatai

4 turas

A grupė

Latvija – Belgija 68:63. R.Lomažas 16, D.Bertanas 15, ... T.Leimanis 6, K.Bėrzinis 3 / R.Obasohanas 16, J.M.Mwema 13, ... E.Lecomte‘as 2. Ryga.

Slovakija – Serbija 63:71. V.Brodziansky 22, M.Dolezajus 17, R.Korneris 10 / A.Avramovičius 24, N.Jovičius 13, D.Rističius 12. Levicė.

Lentelė: Serbija – 3, Latvija – 3, Belgija – 2, Slovakija – 0.

B grupė

Turkija – Graikija 67:76. Sh.Larkinas 16, M.Mahmutoglu 15, M.Birsenas 12, 13 atk.kam., B.Tunceras 10 / D.Agravanis 22, 11 atk.kam., G.Papagiannis 21, D.Moraitis 10, ... P.Kalaitzakis 3. Stambulas.

Didžioji Britanija – Baltarusija atšauktos.

Lentelė: Graikija – 3, Baltarusija – 1**, Didžioji Britanija – 1**, Turkija – 1. *Pažymėtos komandos žaidė mažiau rungtynių.

C grupė

Slovėnija – Suomija 79:83. K.Prepeličius 20, M.Tobey 17, 10 atk.kam., J.Blažičius 15, E.Muričius 9, 12 atk.kam., Z.Dragičius 7, ... Ž.Dimecas 3 / M.Jantunenas 17, I.Seppala ir S.Salinas po 13, E.Valtonenas 11, Sh.Huffas 10, J.Wilsonas 7. Koperis.

Švedija – Kroatija 98:105 (po 2 pratęsimų). L.Hakanssonas 31, T.Borgas, V.Gaddeforsas ir J.Jerebko po 16, S.Birganderis 12 / G.Filipovičius 29, F.Krušlinas 21, K.Matkovičius 16, 13 atk.kam., Ž.Šakičius 11, I.Ramljakas 10, T.Zubčičius 8, ... S.Smajlagičius 2. Noršiopingas.

Lentelė: Suomija – 3, Slovėnija – 2, Švedija – 2, Kroatija – 1.

D grupė

Lenkija – Estija 70:68. M.Sokolowski 15, J.Zyskowski 14, D.Olejniczakas 11 / M.K.Kotsaras 24, J.Joesaaras 14, K.Treieris 11, S.S.Vene 7. Liublinas.

Vokietija – Izraelis 84:80. M.Lo 18, Ch.Sengfelderis 14, J.Thiemannas 10 / T.Ginatas 18, 10 atk.kam., J.Cohenas ir T.Blattas po 12, Sh.Dawsonas 10. Haidelbergas. Lentelė: Vokietija – 3, Izraelis – 2, Estija – 2, Lenkija – 1.