Nusileido Europos klubinio sezono uždanga: kas triumfavo vietos krepšinio pirmenybėse?

Praėjusį savaitgalį pasibaigus Prancūzijos ir Vengrijos lygų finalo serijoms baigėsi ir oficialus 2021–2022 metų Europos vyrų krepšinio klubų sezonas. Prieš kelias savaites Lietuvos krepšinio lygos sezoną vainikavo čempiono vardą susigrąžinusio Vilniaus „Ryto“ pergalė, o naujus nacionalinius čempionus sveikino ir kelių kitų stipriausių žemyno lygų – Ispanijos, Italijos, Turkijos, Graikijos, Rusijos – krepšinio aistruoliai.

Madrido klubas triumfavo Ispanijos krepšinio pirmenybėse.<br>ZP/Scanpix ir „Real“ tviterio nuotr.
ASVEL laimėjo Prancūzijos krepšinio čempionatą.<br>G.Bitvinsko nuotr.
„Crvena zvezda“ neturėjo lygių Serbijoje.<br>SIPA/Scanpix nuotr.
Milano klubas tapo Italijos čempionu.<br>olimpiamilano.com nuotr.
„Fenerbahce“ tapo stipriausia Turkijos komanda.<br>G. Bitvinsko nuotr.
Madrido ekipa triumfavo Ispanijos krepšinio pirmenybėse.<br>Madrido Real klubo nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Jun 27, 2022, 10:36 AM

Ispanija

Ispanijos čempiono vardą po dviejų nesėkmingų sezonų susigrąžino Madrido „Real“ klubas. „Baltieji“ finalo serijoje nugalėjo amžiną varžovę „Barcelona“ komandą 3:1.

Šarūno Jasikevičiaus treniruojama „Barcelona“, kurioje žaidė Rokas Jokubaitis, buvo reguliariojo sezono nugalėtoja, bet pralaimėjo „Real“ krepšininkams svarbiausias rungtynes ir prarado čempionės vardą. Naudingiausiu finalo žaidėju išrinktas Madrido komandos milžinas Walteris Tavaresas.

„Real“ šalies čempionu tapo 36-ąjį kartą ir ženkliai lenkia „Barcelona“ komandą, kurios sąskaitoje lieka 19 titulų. Visi kiti klubai kartu sudėjus auksą iškovojo tik 11 kartų.

„Mėlyni-granatiniai“ šiais metais tenkinosi Ispanijos taure.

Italija

Italijos krepšinio sezonas susiklostė panašiai, kaip Ispanijos. Reguliariojo sezono nugalėtoju tapo čempiono vardą gynęs Bolonijos „Virtus“ klubas, bet atkrintamųjų varžybų finale jis pralaimėjo Milano „Olimpia“ komandai 2:4.

„Olimpia“, kuri čempione tapo 29-ąjį kartą, yra „Serie A“ rekordininkė. Tuo tarpu Bolonijos „Virtus“ teisę prisisiūti trispalvį skydelį iškovojo 16 kartų.

Milano komanda šiais metais laimėjo ir Italijos taurę. Tuo tarpu Bolonijos klubas tapo Europos taurės laimėtoju ir iškovojo kelialapį į Eurolygą.

Turkija

Nors Stambulo „Anadolu Efes“ šiais metais apgynė Eurolygos čempiono vardą, pakartoti dvigubą pergalę ir apginti Turkijos čempiono vardą šiam klubui nepavyko.

Superlygoje geriau žaidė Stambulo „Fenerbahçe“, kuris iš pradžių tapo reguliariojo sezono nugalėtoju, o paskui rezultatu 3:1 įveikė „Anadolu Efes“ krepšininkus finalo serijoje.

„Fenerbahçe“ šalies čempionu tapo dešimtąjį kartą (praėjusį – 2018 m.), o lygos rekordininkas yra 15 kartų triumfavęs „Anadolu Efes“.

„Anadolu Efes“ šiais metais laimėjo kitą nacionalinį prizą – Turkijos taurę.

Vokietija

Nors Miuncheno „Bayern“ komanda du pastaruosius sezonus puikiai pasirodė Eurolygoje, jai nepavyko susigrąžinti Vokietijos čempionės vardo.

Bundeslygoje sąlygas diktavo Berlyno ALBA, kuri užėmė pirmąją vietą reguliariajame sezone, o paskui rezultatu 3:1 nugalėjo Miuncheno krepšininkus finalo serijoje.

Trečius metus paeiliui auksu pasidabinusi ALBA šalies čempione tapo 11-ąjį kartą ir pagal šį skaičių atsilieka tik nuo bundeslygos rekordininko Lėverkuzeno „Bayer“ (14 titulų).

Berlyniečiai šiais metais iškovojo ir Vokietijos taurę.

Prancūzija

Prancūzijoje pasikartojo Vokietijos istorija. Nors „Monaco“ klubas Eurolygoje žaidė daug geriau nei Vilerbano ASVEL, tai nieko nereiškė šalies pirmenybėse.

ASVEL tapo Prancūzijos lygos reguliariojo sezono nugalėtoju, o paskui rezultatu 3:2 įveikė „Monaco“ krepšininkus, tarp kurių buvo Donatas Motiejūnas, finalo serijoje. Lemiamų penktųjų rungtynių baigtis paaiškėjo tik per pratęsimą, bet nuaidėjus paskutinei sezono sirenai 21-uoju titulu, tarp jų – trečiuoju iš eilės, džiaugėsi Vilerbano krepšininkai.

ASVEL yra neginčytinas Prancūzijos lygos rekordininkas, o „Monaco“ šalies čempionu dar netapo nė karto.

Monako ekipai šiais metais nepavyko laimėti ir šalies taurės. Ji buvo įteikta Po-Lako-Ortezo „Elan Bearnais“ komandai.

Graikija

Pirėjo „Olympiakos“ klubas dėl didelio konflikto su Graikijos krepšinio vadovais du praėjusius sezonus nežaidė Graikijos pirmojoje lygoje. Pernai „raudonieji“ grįžo į šalies krepšinio aukščiausią pakopą ir jau pirmuoju bandymu grįžo į pačią viršūnę.

„Olympiakos“ šiais metais tapo reguliariojo sezono nugalėtoju, o paskui idealiai žaidė atkrintamosiose varžybose, kurių finale įveikė amžiną varžovą Atėnų „Panathinaikos“ klubą 3:0,

Pirėjo komanda Graikijos čempione tapo tryliktąjį kartą (praėjusį kartą – 2016 m.) ir nutraukė penkių auksinių „Panathinaikos“ sezonų virtinę. Vis dėlto visų laikų lentelėje „Panathinaikos“ pranašumas lieka milžiniškas – „žalieji“ triumfavo 39 kartus.

Tiesa, šį sezoną „Panathinaikos“ pirmą kartą nuo 2002 metų liko visai be titulų. Graikijos taurė šių metų pavasarį taip pat pateko į „Olympiakos“ rankas.

Izraelis

Varžovai vėl į šalį nustūmė labiausiai tituluotą Izraelio klubą Tel Avivo „Makabi“. Jis net nepateko į Izraelio lygos finalą ir prarado čempiono vardą, kurį iškovojo keturis praėjusius sezonus.

Šiais metais čempionu tapo Holono „Hapoel“, finalo serijoje įveikęs „Bnei Herclija“ komandą 2:0. Holono klubas Izraelio čempionu tapo antrąjį kartą (pirmąjį – 2008 m.). Rekordininkas Tel Avivo „Makabi“ per 68 šalies pirmenybių sezonus auksą iškovojo net 55 kartus.

Šį sezoną Tel Avivo „Makabi“ nepateko ir į šalies taurės finalą, o šį prizą iškovojo „Bnei Herclija“. Vis dėlto Tel Avivo „Makabi“ neliko visai tuščiomis – praėjusių metų rudenį „geltonieji“ laimėjo Izraelio lygos taurę.

Serbija

Serbijos pirmenybės baigėsi skandalingai – žaisti atkrintamosiose varžybose atsisakė Belgrado „Partizan“ klubas, kuriam pusfinalio serijoje su Belgrado FMP komanda buvo įskaitytas formalus pralaimėjimas.

Finalo serijoje čempionės vardą gynusi Belgrado „Crvena Zvezda“ nugalėjo FMP krepšininkus 2:0.

Pagal titulus, iškovotus savarankiškos Serbijos pirmenybėse (nuo 2006 m., kai iširo sąjunginė valstybė su Juodkalnija), vis dar pirmauja aštuonis kartus čempionu tapęs „Partizan“. „Crvena Zvezda“ šiuo laikotarpiu auksu pasidabino septynis kartus.

Tačiau skaičiuojant ir didžiosios Jugoslavijos laikus (nuo 1945 m.) stipriausių Belgrado klubų lenktynėse pagal aukso medalius į priekį išsiveržė „Crvena Zvezda“. Ji čempione tapo 22 kartus, „Partizan“ – 21 kartą.

„Crvena Zvezda“ šiais metais taip pat iškovojo Serbijos taurę ir tapo Adrijos lygos čempione. Adrijos lygos finalo serijoje „Crvena Zvezda“ įveikė „Partizan“ klubą 3:2.

Kroatija

Kroatijos čempionės vardą po sezono pertraukos susigrąžino Zagrebo „Cibona“. Atkaklioje finalo serijoje „Cibona“ krepšininkai nugalėjo pernai čempionu tapusį „Zadar“ klubą 3:2.

„Cibona“ šiais metais laimėjo ir Kroatijos taurę, o per 30 metų nuo Kroatijos nepriklausomybės paskelbimo šalies čempione tapo 20 kartų.

Slovėnija

Slovėnijos čempionės vardą apgynė Liublianos „Olimpija“, finalo serijoje be didelio vargo įveikusi Domžalų „Helios Suns“ komandą 3:0. Slovėnijos lygos finalas buvo vienas nuobodžiausių Europoje – visos trejos rungtynės baigėsi dviženkliu skirtumu.

„Olimpija“ taip pat laimėjo Slovėnijos taurę, o šalies čempione tapo 19-ąjį kartą per 30 metų nuo nepriklausomybės paskelbimo.

Lenkija

Lenkijos čempiono vardą po ilgos 20 metų pertraukos susigrąžino labiausiai tituluotas šalies klubas Vroclavo „Śląsk“. Nors „Śląsk“ reguliariajame sezone užėmė tik penktąją vietą, per atkrintamąsias varžybas žaidė daug geriau ir finalo serijoje nugalėjo Varšuvos „Legia“ komandą 4:1.

„Śląsk“ čempionu tapo 18-ąjį kartą, o praėjusią pergalę šventė 2002 metais.

Šiais metais reguliariojo sezono nugalėtoju tapo Manto Česnauskio treniruojamas Slupsko „Czarni“. Tačiau per atkrintamąsias varžybas šis klubas pralaimėjo ir pusfinalio seriją, ir mačą dėl trečiosios vietos.

Čempiono vardą gynęs Ostrovo „Stal“ reguliariajame sezone buvo trečias, bet pralaimėjo ketvirtfinalio seriją.

Rusija

Rusijos čempiono vardą pirmą kartą iškovojo Sankt Peterburgo „Zenit“, kuriame iki Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, žaidė Artūras Gudaitis ir Mindaugas Kuzminskas.

„Zenit“ finalo serijoje 4:3 nugalėjo reguliariajame sezone pirmąją vietą užėmusį Maskvos CSKA klubą. Ši maskviečių nesėkmė nutraukė jų auksinę virtinę. Nuo 2003 metų CSKA šalies čempionu tapo 18 kartų iš eilės.