FIBA teisėjams – aštriausi krepšinio ekspertų kirčiai: „Jie elgiasi kaip neišmanėliai. Tai – dugnas“ Įvardijo didžiausias Lietuvos rinktinės klaidas

Lietuvos krepšininkai dar nė karto nebuvo tokioje slidžioje ir šokiruojančioje situacijoje: pralaimėję net tris pirmuosius Europos čempionato mačus, jie nėra savo likimo kalviais ir dabar labiau žvilgčios per petį – kaip žaidžia kitos rinktinės.

Lietuvos rinktinės galimybes Europos čempionate įvertino R.Jarutis ir R.Šiškauskas.<br>lrytas.lt koliažas.
Lietuvos krepšinio rinktinė patyrė trečiąją nesėkmę čempionate – ją įveikė Vokietija.<br> G.Šiupario nuotr.
 Rolandas Jarutis.<br> V.Ščiavinsko nuotr.
 Ramūnas Šiškauskas.<br> T.Bauro nuotr.
Lietuvos ir Vokietijos krepšinio rinktinių dvikova.<br>G.Šiupario nuotr.
Daugiau nuotraukų (12)

Sep 5, 2022, 9:07 AM, atnaujinta Sep 5, 2022, 2:00 PM

„Nedarykime tragedijos – žaidimas parodė, kad potencialas yra, komanda pralaimi tik visiškas mačų pabaigas. Vadinasi, reikia pergalės prieš vengrus, kad atsirastų pasitikėjimas“, – apie lietuvių pasirodymą čempionate kalbėjo buvęs krepšininkas ir treneris 46-erių Rolandas Jarutis.

Lietuvos nacionalinė ekipa šiame Europos čempionate vietoj favoritų lipduko kol kas išgyvena sudėtingą laikotarpį. Jau įpusėjo grupės kovos, o antrosios Lietuvos religijos atstovai vis dar „kapanojasi“ su apskritu nuliu turnyro lentelės pergalių grafoje.

Kazio Maskvyčio kariauna visus tris mačus nusileido pralošdama vienženkliu taškų skirtumu, o tai lemdavo nesėkmingai sužaistos paskutiniosios dvikovos sekundės.

Europos čempionams slovėnams mūsiškiai pergalę atidavė per paskutinę minutę 85:92, prancūzams nusileido per paskutiniąsias 30 sekundžių 73:77, o sekmadienį po dramos, dviejų pratęsimų ir viltingo Arno Butkevičiaus tritaškio metimo paskutinę mačo sekundę krito 107:109.

„Mes turime kalbėti apie rungtynių pabaigas ir kvailokas klaidas gynyboje. Visi tie pralaimėjimai labai panašūs, nes rinktinė vis dar neišmoko susikoncentruoti svarbiausioms sekundėms.

Kai nedirbi pabaigose, taip ir gaunasi, kad visos pastangos nusirašo“, – mūsiškių kovas Europos čempionato B grupėje Kelno mieste apibendrino garsus praeityje krepšininkas ir Lietuvos nacionalinės ekipos stratego asistentas 43-ejų Ramūnas Šiškauskas.

Taško kaina

Sekmadienį lietuviai buvo arti sėkmės ir pirmojo laimėjimo turnyre, o jų auka privalėjo tapti šeimininkai vokiečiai. Mūsų šalies atstovai pirmuosius du kėlinius leido Vokietijai dominuoti, tačiau baigiantis ketvirtam kėliniui susgribo ir panaikino varžovų atotrūkį 87:80

Jono Valančiūno pataisytas metimas likus 7 sekundėms išlygino rezultatą 89:89, o Denniso Schroderio dvitaškis skriejo pro šalį ir komandos žengė į pratęsimą.

Ta pati situacija kartojosi ir po 5 minučių, kuomet švieslentėje degant lygybei 96:96 tikslo nepasiekė jau Franzo Wagnerio metimas.

Antrajame pratęsime jau 5 taškais pradžioje pirmavo Vokietijos rinktinė, tačiau esant rezultatui 107:109 Arnas Butkevičius turėjo šansą tritaškiu išplėšti pergalę, bet tinklelio tolimas metimas neskrodė.

Blogiausia, kad trečiame kėlinyje teisėjai po pražangos prieš J.Valančiūną skyrė techninę pražangą už kalbas Vokietijos rinktinės treneriui, tačiau po to arbitrai tiesiog apie tai užmiršo ir neleido mesti baudos mūsų aukštaūgiui.

Tas taškas galėjo lemti, jog lietuviai laimėtų šias rungtynes ir apie jokius pratęsimus ir dar vieną pralaimėjimą nebūtų kalbama.

„Teisėjavimas apskritai prilygsta trečiojo ešelono pirmenybėms. Blogiausia, kad šiame čempionate teisėjai elgiasi kaip visiški neišmanėliai, – kalbėjo R.Jarutis. – Stebėjau daug mačų ir pamačiau tendenciją: arbitrai technines pražangas beveik visada skiria treneriams po savo rimtų klaidų – kai rinktinių vedliai pirštu rodo į visiškai tragišką teisėjo klaidą, tai vietoj supratimo ir bandymo ją ištaisyti, „kalamos“ techninės pražangos“.

Buvęs Vilniaus „Ryto“ klubo vadovas ir „Anthropos ABC 1x1“ krepšinio lygos įkūrėjas R.Jarutis tikino, kad lietuvių mače su vokiečiais buvo begalė klaidų, kurios gadino dvikovą.

„Tai jau apie tą užmirštą baudą neina kalba. Tai dugnas, kurį sunku pramušti. Tačiau kiti sprendimai buvo tragiški: kad ir su J.Valančiūnu. Buvo aiški jo pražanga, jis nusistūmė, po to pastovėjęs metė ir pataikė į krepšį.

Tai ten turėjo būti arba Jono pražanga, arba pražanga be taškų, tačiau mums išprotėjusiai pasisekė su nesuprantamu teisėjo sprendimu – įskaitė taškus ir leido J.Valančiūnui mesti baudą“, – pečiais gužčiojo krepšinio specialistas.

Kas atsitiko su D. Saboniu

Per kontrolinius rinktinės mačus ir pasaulio krepšinio čempionato atranką vienu iš Lietuvos ekipos lyderiu buvęs NBA „Sacramento Kings“ ekipos narys Domantas Sabonis Kelne visiškai nepanašus į galingąjį ir grėsmingąjį Domą.

Lietuvos rinktinės 26-erių metų 211 cm ūgio legendinio Arvydo Sabonio sūnus Vokietijoje sunkiai atpažįstamas: mače su Slovėnija jis pasižymėjo 10 taškų, Prancūzijai sukrapštė tik 6, o 50-ties minučių dramoje su Vokietija pridėjo 13 taškų.

Tuomet rungtynes ant savo pečių nešęs J. Valančiūnas surinko 35 taškus ir atsikovojo 14 kamuolių

„Reikia pripažinti, kad vis dėlto Domantas jaučia labai didelį spaudimą. Jis yra elitinio lygio žaidėjas, bet dabar jam reikalinga kažkokia aiškesnė pagalba iš komandos pusės. Jis vis dar negali atrasti savęs europiniame krepšinyje ir mėtosi tarp noro žaisti komandinį žaidimą ir imtis iniciatyvos.

Kad ir mačas su vokiečiais – gauna kamuolį iš krašto, meta ir be jokių skrupulų pataiko tritaškį. Identiška situacija ten pat po minutės – išsigąsta mesti ir bando veržtis ten, kur jau tiršta. Ir taškų nėra. Nesuprantama“, – kalbėjo R.Jarutis.

Krepšinio specialistas tikino, kad D. Saboniui pavyzdį rodo savo braižą išlaikęs Ignas Brazdeikis.

„Šis žaidėjas stebina savo transformacija – jis perprato Europos krepšinį, tačiau išlaiko tuos savo NBA įgūdžius ir nebijo apskritai tiek rodyti iniciatyvą, tiek ir imti žaidimo gijas į savo rankas“, – pasakojo R.Jarutis.

Tiki galimybe būti tarp 4 rinktinių

„Tokie pralaimėjimai skirtingai veikia žaidėjus ir rinktinę. Taip, dar nė karto to nebuvo, kad Lietuva čempionate patirtų grupėje tris pralaimėjimus iš eilės. Spaudimas bus milžiniškas, nes suklupti jau negali.

Mano patarimas visada buvo aiškus – išeiti į aikštę ir tiesiog žaisti. Atlikti savo darbą. Privaloma dirbti aikštėje, nepriklausomai kiek ant tavęs kraunama atsakomybių“, – kalbėjo ilgametis Lietuvos rinktinės narys ir nacionalinės ekipos stratego asistentas R.Šiškauskas.

Lietuviams liko sužaisti B grupėje dar du mačus – su bosniais ir vengrais.

Tris kartus paeiliui pralaimėję Lietuvos krepšininkai po trijų turų jau nebėra visiški savo likimo kalviai, galvojant apie patekimą į atkrintamuosius mačus.

K. Maksvyčio kariauna tam tikru atveju gali likti už grupės ketverto, kuris tęs kovas dėl čempiono titulo, net ir tuomet, jeigu laimės likusias dvejas rungtynes prieš Bosniją ir Hercegoviną bei Vengriją.

Lietuvai viltys sudūžtų, jei Bosnija ir Hercegovina ketvirtojo turo mače įveiktų Prancūziją.

„Mes kalbame apie tikrai rimtą ir pagėgią Lietuvos rinktinę. Juk jei padėtų fortūna, tuomet rezultatas galėjo būti ne 0:3, o net 3:0.

Tačiau net ir šiuo, ne itin geru momentu, esu įsitikinęs, kad Lietuvos rinktinė su savo žaidimu gali ne tik prasibrauti toliau iš grupės, tačiau aš ją matau tarp keturių geriausių Europos čempionato komandų.

Tikrai galime eiti iki ketvertuko, kokią ir iškėlė užduotį komandai Lietuvos krepšinio federacija“, – tikino krepšinio specialistas R.Jarutis.

„Mano manymu, kapstytis iš grupės galo reikia. Lengva nebus, bet pabandyti būtina. Sunku, bet ne tragiška“, – užbaigė pokalbį R.Šiškauskas.