Pasitikrinkite, ar nieko nepraleidote: košmarišką „Eurobasket“ dieną – teisėjų skandalai, susistumdymai ir net užpuolimas

Europos vyrų krepšinio pirmenybėse sekmadienį trečiąją pergalę iškovojo tik Vokietijos rinktinė. Tačiau kelialapius į atkrintamąsias varžybas užsitikrino ne vien vokiečiai, bet ir prancūzai bei pralaimėjimą patyrę slovėnai. Visi trys kelialapiai atiduoti B grupėje. Tuo tarpu padėtis A grupėje tapo painesnė.

Lietuvos ir Vokietijos rinktinių rungtynės.<br>G.Šiupario nuotr.
Teisėjus keikia ne tik Lietuva: Turkijos rinktinė pateikė protestą dėl<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Ketvirtoji Europos krepšinio čempionato diena pametėjo staigmenų.<br>G.Šiupario nuotr.
F. Korkmazas.<br>G.Šiupario nuotr.
Ispanija<br>FIBA nuotr.
Daugiau nuotraukų (13)

Sep 5, 2022, 8:42 AM, atnaujinta Sep 5, 2022, 10:39 AM

Padėtis B

Sekmadienį vienvalde B grupės lydere tapo šeimininkė Vokietijos rinktinė. Ji vienintelė iškovojo trečiąją pergalę ir užsitikrino kelialapį į atkrintamąsias varžybas.

Po dvi pergales turi Slovėnijos, Bosnijos ir Hercegovinos bei Prancūzijos krepšininkai, o Lietuvos ir Vengrijos rinktinių sąskaita tuščia.

Kelialapį į aštuntfinalį jau užsitikrino ne vien vokiečiai, bet ir slovėnai bei prancūzai. Tuo tarpu vengrai prarado aritmetinę galimybę patekti į kitą etapą.

Dėl ketvirtojo kelialapio kovos lietuviai ir bosniai. Lietuviams liko rungtynės su vengrais ir bosniais, bosniams – su prancūzais ir lietuviais.

Suprantama, daug geresnė Bosnijos ir Hercegovinos rinktinės padėtis. Lietuvos krepšininkai varžovus aplenks tik tuo atveju, jei laimės abejas likusias rungtynes, o bosniai patirs du pralaimėjimus.

Padėtis A

A grupėje padėtis daug painesnė. Tbilisyje jau neliko nepralaimėjusių komandų. Ten po trijų turų nė viena komanda neužsitikrino kelialapio į atkrintamąsias varžybas ir nė viena komanda neprarado galimybės patekti į aštuntfinalį.

Prie tikslo labiau priartėjo po dvi pergales turinčios Ispanijos, Turkijos, Juodkalnijos ir Belgijos rinktinės. Gruzijos krepšininkai iškovojo vieną pergalę, Bulgarijos komanda nelaimėjo nė karto.

Pratęsimai

Sekmadienį dvejose rungtynėse buvo žaidžiami pratęsimai. Abiejuose mačuose krepšininkams teko aikštėje užtrukti labai ilgai, nes nugalėtojai nepaaiškėjo net ir per pirmąjį pratęsimą.

Kelno arenoje vokiečiai po dviejų pratęsimų nugalėjo lietuvius 109:107.

Tbilisio arenoje šeimininkai gruzinai po dviejų pratęsimų įveikė turkus 88:83.

Tbilisyje ketvirtojo kėlinio paskutinę minutę rezultatas buvo lygus 64:64, bet likus žaisti 11 sek. po varžovų krepšiu prasiveržė ir puikų perdavimą komandos draugui atliko Turkijos rinktinės įžaidėjas Shane‘as Larkinas. Alperenas Šengunas dėjimu išvedė turkus į priekį ir prirėmė varžovus prie sienos. Tačiau Gruzijos komandos aukštaūgiui Sandro Mamukašviliui užteko laiko, kad sugrąžintų pusiausvyrą.

Pirmojo pratęsimo pabaiga buvo visiškai kitokia. Esant lygiam rezultatui iš toli iš pradžių nepataikė labiausiai patyręs turkų žaidėjas Cedi Osmanas, o paskui tuo pačiu atsakė gruzinų amerikietis Thaddusas McFaddenas.

Antrojo pratęsimo pabaiga buvo kartu ir ramesnė, ir nervingesnė. Kai Gruzijos rinktinė įgijo persvarą, neišlaikė Turkijos komandos trenerio Ergino Atamano nervai. Jis gavo antrąją techninę pražangą ir buvo pašalintas iš arenos, o kartu sunaikino paskutinę savo komandos viltį vėl pavyti varžovus.

Pašalinimai

E.Atamanas buvo ne vienintelis iš arenos pašalintas rungtynių dalyvis. Ketvirtojo kėlinio viduryje aikštėje kilo masinis susistumdymas. Po jo teisėjai ilgai tyrinėjo vaizdo įrašą ir nusprendė, kad didžiausi neramumų kaltininkai buvo turkas Furkanas Korkmazas bei gruzinas Duda Sanadzė.

Jie abu buvo nubausti diskvalifikacinėmis pražangomis.

Ištvermė

Gruzijos rinktinė sekmadienį žaidė be šeštadienį traumą patyrusio Gogos Bitadzės.

Dėl to dar didesnis krūvis teko kitiems lyderiams. Net trys gruzinų krepšininkai žaidė ilgiau nei 40 minučių. Tai – gruzinų kilmės amerikietis Sandro Mamukelašvilis (beveik 45 min.), JAV studijuojantis Ratis Andronikašvilis (41,5 min.) ir natūralizuotas amerikietis Thaddusas McFaddenas (beveik 41 min.).

Vis dėlto daugiausiai laiko aikštėje praleido Turkijos rinktinės natūralizuotas amerikietis Shane‘as Larkinas – beveik 49 minutes. Cedi Osmanas žaidė 44,5 min.

Kitose superilgose rungtynėse ilgiau nei 40 minučių žaidė tik vokietis Dennisas Schröderis (40 min. 19 sek.). Tarp lietuvių ilgiausiai rungtyniavo beveik 35 min. aikštėje praleidęs Jonas Valančiūnas.

Laukimas-1

Nors be pratęsimo, sekmadienį įsimintiną pergalę pasiekė ir Belgijos rinktinė. Ji nugalėjo pasaulio čempionę Ispanijos komandą 83:73.

Iš vienos pusės, šis rezultatas nebuvo ypatingas, nes belgai praėjusį kartą ispanus nugalėjo nelabai seniai. 2017 metais Tenerifėje per draugiškas rungtynes Belgijos krepšininkai sutriuškino Ispanijos rinktinę, kurios sudėtis tuo metu netgi buvo gerokai stipresnė negu dabar.

Įdomu, kad prieš penkerius metus belgų gretose ryškiausiai spindėjo Emmanuelis Lecomte‘as, kuris buvo pagrindinis pergalės kalvis ir šį sekmadienį.

Iš kitos pusės, Belgijos krepšininkai pergalės prieš Ispanijos komandą oficialiose varžybose laukė labai ilgai. Praėjusį kartą per Europos pirmenybes belgai nugalėjo ispanus, kai dar nebuvo gimę ne tik dabartinės rinktinės krepšininkai, bet ir jų tėvai – 1961 metais!

Laukimas-2

Panašūs santykiai susiklostė tarp Slovėnijos bei Bosnijos ir Hercegovinos rinktinių. Bosniai buvo nugalėję slovėnus draugiškose rungtynėse, bet iki sekmadienio visas ketverias oficialias tarpusavio rungtynes laimėjo Slovėnijos krepšininkai.

Pagaliau išmušė Bosnijos ir Hercegovinos valanda. Bosniai sekmadienį lygioje kovoje parklupdė slovėnus 97:93.

Vokiečiai dar ilgiau laukė pergalės prieš lietuvius. Iki šio sekmadienio Lietuvos rinktinė buvo laimėjusi visas aštuonerias oficialias rungtynes su Vokietijos krepšininkais.

Taškai

Lietuvos rinktinės vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas sekmadienį pelnė 34 taškus ir pasiekė šio turnyro rezultatyvumo rekordą.

Per tas pačias rungtynes 32 taškus pelnė vokietis Franzas Wagneris.

Per praėjusias pirmenybių dienas 30 taškų ribą pasiekė suomis Lauri Markkanenas (33 taškai į izraeliečių krepšį) ir bosnis Džananas Musa (30 taškų į vokiečių krepšį).

Rezultatyviausių žaidėjų lentelėje pirmąją vietą ir toliau užima bulgaras Aleksandras Vezenkovas, pelnantis vidutiniškai 26,7 taško. Sekmadienį jis per rungtynes su juodkalniečiais įmetė 26 taškus.

Likimas

Bulgarijos rinktinė Europos pirmenybėse žaidžia po 11 metų pertraukos. Bulgarai kol kas neiškovojo nė vienos pergalės, bet juos optimistiškai gali nuteikti tai, kad jie Tbilisyje dar žais su Gruzijos ir Belgijos rinktinėmis.

Kai Bulgarijos krepšininkai dalyvavo Europos pirmenybėse praėjusį kartą, jie 2011 metais Klaipėdoje iškovojo dvi pergales. Ir įveikė ne ką kitą, bet Gruzijos ir Belgijos rinktines.

Tiesa, 2011 metais bulgarai į kitą etapą nepateko. Jei šiais metais bulgarai laimėtų dvejas paskutiniąsias rungtynes, bet nesulauktų palankių rezultatų kitų komandų mačuose, juos ištiktų toks pat likimas – į atkrintamąsias varžybas jie nepatektų.

Pavardės

Krepšininkai trumpiausia ir ilgiausia pavardėmis žaidžia Vokietijos rinktinėje.

Ant Maodo Lo marškinėlių užrašytos tik dvi raidės. Senegaliečių kilmės gynėjo pavardė šiame turnyre trumpiausia.

Vienas iš dviejų krepšininkų, kurių pavardės ilgiausios – Jonasas Wohlfarthas-Bottermannas. Jo pavardėje – 19 raidžių, bet ant marškinėlių parašytas trumpinys WoBo (abiejų pavardžių pirmieji skiemenys).

Kitas krepšininkas, kurio pavardėje yra 19 raidžių, žaidžia Nyderlandų rinktinėje. Tai – Keye van der Vuurstas de Vriesas.

Dienos penketas

Emmanuelis Lecomte‘as (Belgija). Net jei belgų mažylis per 38 minutes nebūtų padaręs nieko, dviejų paskutinių minučių būtų užtekę, kad būtent jis būtų laikomas rungtynių didvyriu. E.Lecomte‘o prasiveržimas, kaip iš vadovėlio, ideali gynyba prie visa galva aukštesnį varžovą ir tritaškis nulėmė tai, kad ispanai pabaigoje neturėjo jokių šansų. Buvęs „Prienų“ ir „Jonavos“ daug nuveikė ir iki tol. Jis žaidė 30,5 min., pelnė 20 taškų (6/12 dvitaškių, 1/6 tritaškių, 5/6 baudų), atkovojo 5 kamuolius ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus.

Johnas Robersonas (Bosnija ir Hercegovina). Didelę darbo dalį atliko puikias užtvaras statę bosnių aukštaūgiai, bet natūralizuotam amerikiečiui irgi reikėjo atliki labai svarbią užduotį – pataikyti. J.Robersonas nenuvylė. Jis žaidė 32,5 min., pelnė 23 taškus (0/2 dvitaškių, 7/13 tritaškių, 2/2 baudų) ir atkovojo 4 kamuolius.

Vladimiras Mihailovičius (Juodkalnija). Baro „Mornar“ gynėjas juodkalniečių slaptu koziriu tapo dar rugpjūčio pabaigoje per pasaulio pirmenybių atrankos rungtynes ir nesiliauja maloniai stebinti per Europos pirmenybes. Sekmadienį jis pasinaudojo tuo, kad bulgarai didesnį dėmesį skyrė kitiems žaidėjams, ir per 38 min. pelnė 23 taškus (7/13 dvitaškių, 2/8 tritaškių, 3/4 baudų), atkovojo 6 kamuolius ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus.

Franzas Wagneris (Vokietija). 21 metų puolėjas lengvai skynėsi kelią į varžovų baudos aikštelę verždamasis vienas prieš vieną ir varė lietuvius į neviltį taikliais tolimais metimais. F.Wagneris žaidė beveik 40 min., pelnė 32 taškus (8/13 dvitaškių, 4/7 tritaškių, 4/4 baudų) ir atkovojo 8 kamuolius.

Jonas Valančiūnas (Lietuva). Lietuvių milžinas pralaužė jėgos stokojusią ir jam atsvaros neradusią vokiečių gynybą. J.Valančiūnas dominavo varžovų baudos aikštelėje ir pasiekė šio turnyro rezultatyvumo rekordą. Jis žaidė beveik 35 min., pelnė 34 taškus (10/14 dvitaškių, 0/1 tritaškio, 14/17 baudų), atkovojo 14 kamuolių ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus.

Dienos treneris

Adisas Bečiragičius (Bosnija ir Hercegovina). Bosnių žvaigždei Jusufui Nurkičiui žaisti dvi dienas paeiliui trūko jėgų. Tad treneris pakeitė akcentus taip, kad vidurio puolėjas gąsdintų varžovus imituodamas agresyvumą, bet puolimo smaigalyje atsidurtų kiti krepšininkai. A.Bečiragičiaus galvosūkiai slovėnams buvo per sudėtingi.

Dienos nusivylimas

Dee Bostas (Bulgarija). Bulgarai sekmadienį kovojo dėl pirmosios pergalės, bet jiems labai trūko natūralizuoto amerikiečio taškų. Buvęs Kauno „Žalgirio“ gynėjas nė karto nemetė iš dviejų taškų zonos, nepataikė nė vieno iš septynių tritaškių ir pelnė vos 1 tašką (1/2 baudų).

3 turas

B grupė (Kelnas)

Lietuva – Vokietija 107:109 (po 2 pratęsimų). J.Valančiūnas 34, 14 atk.kam., M.Grigonis 17, D.Sabonis 13, I.Brazdeikis 12, M.Kuzminskas 11, R.Jokubaitis 7, A.Butkevičius 6, L.Lekavičius 4, M.Echodas 3, R.Giedraitis ir E.Žukauskas po 0 / F.Wagneris 32, D.Schröderis 25, M.Lo 21, D.Theisas 11.

Slovėnija – Bosnija ir Hercegovina 93:97. V.Čančaras 22, G.Dragičius 20, L.Dončičius 16, K.Prepeličius 12, M.Tobey 11 / J.Robersonas 23, Dž.Musa 22, M.Halilovičius 13, 10 atk.kam., J.Nurkičius ir E.Atičius po 12.

Prancūzija – Vengrija 78:74. G.Yabusele 17, R.Gobert‘as 15, E.Fournier 12, V.Poirier 10 / A.Hanga 18, M.Hopkinsas 10.

Lentelė: Vokietija – 3, Slovėnija – 2, Bosnija ir Hercegovina – 2, Prancūzija – 2, Lietuva – 0, Vengrija – 0.

A grupė (Tbilisis)

Bulgarija – Juodkalnija 81:91. A.Vezenkovas 26, A.Ivanovas 17, Č.Kostovas 10 / V.Mihailovičius 23, B.Dubljevičius ir I.Drobnjakas po 17, N.Radovičius 16, K.Perry 12.

Ispanija – Belgija 73:83. W.Hernangomezas 18, J.Hernangomezas ir L.Brownas po 11 / E.Lecomte‘as 20, P.A.Gillet 14, R.Obasohanas 11, I.Bako 10.

Turkija – Gruzija 83:88 (po 2 pratęsimų). A.Šengunas 21, S.Šanli 15, C.Osmanas 13, M.Mahmutoglu 11 / S.Mamukelašvilis 20, 12 atk.kam., Th.McFaddenas 17, G.Šermadinis ir R.Andronikašvilis po 15, D.Sanadzė 13.

Lentelė: Ispanija – 2, Juodkalnija – 2, Turkija – 2, Belgija – 2, Gruzija – 1, Bulgarija – 0.