Europos čempionato ketvirtfinalis: genialus M. Ponitka, nenuskandinami prancūzai ir nokautuoti čempionai

Europa turės naujus vyrų krepšinio čempionus. Čempionės vardą gynusi Slovėnijos rinktinė trečiadienį Berlyno arenoje pralaimėjo turnyro atradimu tapusiai Lenkijos komandai ir turės atiduoti 2017 metais iškovotą titulą.

Eeuropos čempionato ketvirtfinalis: genialus M. Ponitka, nenuskandinami prancūzai ir nokautuoti čempionai<br>G. Šiupario nuotr.
Daugiau nuotraukų (8)

2022-09-15 08:11

Ispanija – Vokietija ir Prancūzija – Lenkija. Šios dvejos rungtynės penktadienį įvyks Europos krepšinio pirmenybių pusfinalyje.

Trečiadienį vietas pirmajame ketverte užsitikrino ketvirtfinalio rungtynes laimėję Prancūzijos ir Lenkijos krepšininkai. Prancūzija per pratęsimą palaužė Italiją 93:85, Lenkija nugalėjo čempionės vardą gynusią Slovėniją 90:87.

Antradienį pasaulio čempionė Ispanija įveikė Suomiją 100:90, šeimininkė Vokietija pranoko Graikiją 107:96.

Prancūzija

Prancūzijos rinktinė tarp keturių stipriausių Europos komandų pateko 16-ąjį kartą. Šiame amžiuje prancūzai pusfinalyje žais šeštąjį kartą (per dešimt turnyrų).

Nors „mėlynieji“ dažnai atsiduria tarp lyderių, tauriausius apdovanojimus iškovoja retai. Prancūzijos rinktinė tik kartą tapo Europos čempione (2013 m.) ir dukart – vicečempione (1949 ir 2011 m.).

Užtat prancūzai net šešis kartus iškovojo bronzos medalius (1937, 1951, 1953, 1959, 2005 ir 2015 m.) ir šešis kartus užėmė ketvirtąją vietą.

Prancūzijos rinktinė yra daugiausiai bronzos medalių laimėjusi komanda.

Lenkija

Lenkijos rinktinė amžiaus rezultatą pasiekė jau tada, kai pateko į ketvirtfinalį. Lenkai ketvirtfinalyje žaidė pirmą kartą nuo 1997 metų.

Tarp keturių stipriausiųjų Lenkijos krepšininkai prasibrovė pirmą kartą nuo 1971 metų.

Tiesa, anais laikais Lenkijos rinktinei patekti į pirmąjį ketvertą nebuvo ypatingas įvykis. Tai atsitiko septynis kartus (nuo 1937 iki 1971 m.).

Lenkai keturis kartus buvo ir Europos pirmenybių prizininkai: 1963 metais iškovojo sidabro, 1939, 1965 ir 1967 metais – bronzos medalius.

Taškai

Rezultatyviausiu Europos pirmenybių krepšininku tikriausiai taps graikas Giannis Antetokounmpo. Jis po ketvirtfinalio etapo pagal pelnytus taškus užima pirmąją vietą. Graikijos rinktinės lyderio vidurkis – 29,3 taško.

Antrąją vietą užima suomis Lauri Markkanenas (27,9 tšk.), trečiąją – bulgaras Aleksandras Vezenkovas (26,8 tšk.), į ketvirtąją vietą nukrito slovėnas Luka Dončičius (26 tšk.).

Šie krepšininkai jau išvyko namo.

Tarp žaidėjų, kurie dar liko Berlyne, rezultatyviausiai žaidžia vokietis Dennisas Schröderis, pelnantis 20,2 taško. Kad pavytų dabartinį lyderį, D.Schröderiui reikia per dvejas likusias rungtynes įmesti 114 taškų.

Aukštyn kojom

Įsijungti televizorių pavėlavę sirgaliai tikriausiai nenustebo, kad po antrojo kėlinio Slovėnijos ir Lenkijos rungtynių rezultatas buvo 58:39. Tačiau kiekvienas, nematęs pirmosios rungtynių pusės, turėjo prarasti amą pastebėjęs, kad triuškinamu skirtumu pirmauja ne favoritai slovėnai, bet šiame turnyre drąsiausius lūkesčius pranokstantys Lenkijos krepšininkai.

Rezultatas buvo visiškai dėsningas. Lenkai jau pirmajame kėlinyje apčiuopė silpnąsias varžovų gynybas vietas, paskui nutraukė slovėnų puolimo ryšius ir, antrojo kėlinio pirmojoje pusėje įmetę 12 taškų be atsako, nuskuodė į priekį 44:29. Po kelių minučių skirtumas buvo dar didesnis 54:31!!!

Tritaškiai

Lenkijos krepšininkai iki pertraukos ir patys žaidė lyg nežiūrėtų į švieslentę. O per pertrauką tarsi sužinojo rezultatą ir išsigando, kad gali laimėti.

Trečiajame kėlinyje į aikštę grįžo visiškai kitokia Lenkijos rinktinė – susikausčiusi, nežinanti, ką daryti. Trečiajame kėlinyje lenkai nepataikė nė vieno iš dešimties tritaškių, o į varžovų baudos aikštelę beveik nesiveržė. Tiesa, ir slovėnų gynyba buvo daug tvirtesnė negu pirmoje mačo pusėje.

Slovėnai trečiąjį kėlinį laimėjo 24:6, o pirmojoje ketvirtojo kėlinio atakoje persvėrė rezultatą 65:64. Atrodė, kad Europos čempionai nuo šios akimirkos tols nuo varžovų lyg greitasis traukinys.

Kad Lenkijos rinktinė grįžtų į pirmosios pusės vėžes, reikėjo mažmožio – vieno taiklaus tolimo metimo. Vos tik lenkai pataikė iš toli, jų pasitikėjimas savimi grįžo. O iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus 3 min. 2 sek. lenkų pasitikėjimas savimi virto įsitikinimu, kad jie yra stipresni negu varžovai.

Pabaiga

Likus žaisti 3 min. 2 sek. penktąją pražangą gavo Slovėnijos superžvaigždė Luka Dončičius.

L.Dončičius buvo neseniai gavęs ketvirtąją pražangą, ir Lenkijos komanda tuo nedelsdama pasinaudojo. Nežinia ar patarė treneris Igoras Miličičius, ar sugalvojo pats Mateuszas Ponitka, bet lenkų lyderis, puldamas įgijęs pusės žingsnio persvarą, privertė pavėlavusią varžovų žvaigždę žengti neapdairų žingsnį, kuris baigėsi neleistinu kontaktu. Teisėjai užfiksavo akivaizdų taisyklių pažeidimą ir purkštavusiam L.Dončičiui įteikė bilietą į Liublianą.

Nors po to slovėnai dar pasispardė, rungtynes buvo galima baigti vos tik L.Dončičius nukulniavo ant atsarginių suolo.

Trigubas dviženklis

Tikriausiai visi laukė, kad pirmąjį Europos pirmenybių trigubą dviženklį pasieks Luka Dončičius. Trigubas dviženklis išties buvo pasiektas per Slovėnijos rinktinės rungtynes, bet jį pasiekė ne L.Dončičius.

Tą padarė Lenkijos rinktinės lyderis Mateuszas Ponitka. Jis trečiadienį žaidė 35,5 min., pelnė 26 taškus (3/4 dvitaškių, 5/13 tritaškių, 5/6 baudų), atkovojo 16 kamuolių ir atliko 10 rezultatyvių perdavimų.

Varžovo nustelbtas L.Dončičius per 35 min. pelnė 14 taškų (2/7 dvitaškių, 3/8 tritaškių, 1/4 baudų), atkovojo 11 kamuolių, atliko 7 rezultatyvius perdavimus, gavo 5 pražangas ir 6 kartus suklydo.

Įmanoma

Prancūzijos rinktinė nežino žodžio „neįmanoma“. Atkrintamosiose varžybose prancūzai antrą kartą iš eilės laimėjo pralaimėtas rungtynes. Tiesa, „mėlyniesiems“ abukart padėjo ketvirtojo kėlinio paskutinėmis sekundėmis svarbių baudos metimų nepataikę varžovų lyderiai. Šeštadienį pagalbos ranką ištiesė turkas Cedi Osmanas, trečiadienį – italas Simone Fontecchio.

Ketvirtfinalio rungtynėse iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus žaisti dvi minutes Prancūzijos rinktinė atsiliko 68:75, paskutinę minutę 73:77. Tačiau laiko nebuvo per mažai. Netaiklų komandos draugo metimą pataisęs Terry Tarpey sumažino atsilikimą, o likus 5 sek. Thomas Heurtelis išlygino rezultatą 77:77.

Tarp dviejų rezultatyvių prancūzų atakų įsiterpė du netaiklūs S.Fontecchio baudos metimai.

Krepšininkams grįžus žaisti pratęsimą, Prancūzijos ekipos pranašumas nebekėlė abejonių.

Sugrįžimas

Italijos rinktinei nedaug trūko, kad trečiadienį pakartotų aštuntfinalio rungtynių su serbais scenarijų.

Italai ir ketvirtfinalio mače labai ilgai vijosi varžovus, tačiau pakilo trečiojo kėlinio viduryje. 26-ąją minutę italai atsiliko 45:53, bet priartėjo 52:56, o trečiojo kėlinio pabaigoje ir ketvirtojo kėlinio pradžioje įmetė 12 taškų be atsako ir patys įgijo persvarą 64:56.

Italijos rinktinę užkūrė Nicolo Melli ir trumpai žaidžiantis Nico Mannionas. Jie pasinaudojo tuo, kad pailsėti atsisėdo varžovų vidurio puolėjas Rudy Gobert‘as, kuriam išėjus iš aikštės po Prancūzijos komandos krepšiu žiojėjo milžiniškos spragos.

Vis dėlto prancūzai, skirtingai nei prieš kelias dienas serbai, nepasidavė ir sugebėjo sustabdyti Italijos rinktinės spurtą.

Lyderis

Prancūzijos rinktinės lyderį Evaną Fournier visą turnyrą krečia karštinė. Jau buvo dvejos rungtynės, kurias 29 metų gynėjas tikriausiai norėtų ištrinti iš atminties. Ketvirtfinalyje jis taip pat vos nenuvedė komandos klystkeliais.

Tiesa, rungtynių pradžioje E.Fournier žaidė kaip tikras lyderis ir per tris su puse minutės pelnė 9 taškus (prancūzai tuo metu pirmavo 11:3). Tačiau po to E.Fournier pataikė tik 3 iš 13 metimų, žioplai prasižengė iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus 20 sek., o per pratęsimą gavo penktąją pražangą.

Nors nebuvo stiprioji komandos grandis, gynėjas sugebėjo surinkti 17 taškų.

Dienos penketas

Mateuszas Ponitka (Lenkija). Genialu!

Thomas Heurtelis (Prancūzija). Th.Heurtelis du praėjusius klubų sezonus žaidė blogai. Europos pirmenybių pradžioje jis irgi nė iš tolo nepriminė geriausios savo versijos, bet pamažu pradėjo prie jos artėti. O trečiadienį svarbiausiu metu sirgaliai pamatė tikrąjį Th.Heurtelį. Jis išlygino rezultatą paskutinėmis ketvirtojo kėlinio sekundėmis ir pelnė 6 taškus per pratęsimą. 33 metų gynėjas žaidė beveik 32 min., pelnė 20 taškų (4/7 dvitaškių, 4/7 tritaškių, 0/1 baudos) ir atliko 8 rezultatyvius perdavimus. Per pratęsimą Th.Heurtelis nepataikė baudos metimo, skirto už varžovų trenerio techninę pražangą. Bet matant, kaip toli nuo tikslo skriejo kamuolys, kilo įtarimas, kad neįmetė sąmoningai.

Marco Spissu (Italija). M.Spissu – sunkiai nuspėjamas žaidėjas ir varžovams, ir jo paties komandos treneriams. Per atkrintamąsias varžybas sprendimas leisti jį į aikštę pasiteisino – 27 metų gynėjas tapo vienu iš Italijos rinktinės puolimo lyderių ir slaptų kozirių. Trečiadienį M.Spissu žaidė 31 min. ir pelnė 21 tašką (3/7 dvitaškių, 4/5 tritaškių, 3/3 baudų).

Michalas Sokolowski (Lenkija). Lenkijos rinktinės varžovai labiausiai prižiūri M.Ponitką ir A.J.Slaughterį. M.Sokolowski jau ne pirmą kartą tuo naudojasi, o ketvirtfinalio rungtynėse tapo pagrindiniu M.Ponitkos talkininku, kai lenkai krovėsi persvarą antrajame kėlinyje. 29 metų gynėjas žaidė 35,5 min., pelnė 16 taškų (2/5 dvitaškių, 2/4 tritaškių, 6/8 baudų) ir atkovojo 5 kamuolius.

Rudy Gobert‘as (Prancūzija). Prancūzų milžinas didžiąją rungtynių dalį nebuvo nesustabdoma jėga po varžovų krepšiu, bet šeimininkavo savo baudos aikštelėje. Italai spurtą surengė kaip tik tada, kai R.Gobert‘as ilsėjosi. Grįžęs į aikštę jis vėl sutvarkė komandos gynybą ir pradėjo daug aktyviau bei tiksliau žaisti puldamas. 30-metis vidurio puolėjas ketvirtajame kėlinyje ir per pratęsimą pelnė 10 taškų. Iš viso jis žaidė 34,5 min., pelnė 19 taškų (8/10 dvitaškių, 0/1 tritaškio, 3/4 baudų) ir atkovojo 14 kamuolių.

Dienos treneris

Igoras Miličičius (Lenkija). Lenkijos rinktinės vidurio puolėjui Aleksanderiui Balcerowskiui pirmąją rungtynių sekundę nepavyko dėjimu pabaigti žaibiškos atakos po laimėto ginčo. Tačiau I.Miličičiaus planas rungtynių pradžioje dažnai perduoti kamuolį aukštaūgiams pasiteisino su kaupu ir varžovų gynyboje buvo pramušta milžiniška skylė. Veikė ir kitas planas, pagal kurį slovėnų lyderis Luka Dončičius buvo atkirstas nuo komandos draugų. Galiausiai I.Miličičius įrodė, kad komanda yra svarbiau negu viena superžvaigždė, aplipdyta vidutinių gabumų krepšininkais.

Dienos nusivylimas

Mike‘as Tobey (Slovėnija). Slovėnų natūralizuotas amerikietis blykstelėjo tik per pirmąsias rungtynes su lietuviai, o paskui kiekvieną turą žaidė vis blankiau. Trečiadienį M.Tobey labai greitai prasižengė antrą kartą ir turėjo ilgėliau pasėdėti ant suolo, bet grįžęs į aikštę prie komandos puolimo prisidėjo daug mažiau, negu tikėtasi. 27 metų puolėjas žaidė beveik 23 min., pelnė 8 taškus (4/6 dvitaškių, 0/2 tritaškių) ir atkovojo 7 kamuolius.

Ketvirtfinalis

Prancūzija – Italija 93:85 (po pratęsimo). Th.Heurtelis 20, R.Gobert‘as 19, 14 atk.kam., E.Fournier 17, G.Yabusele 15, T.Luwawu-Cabbarot 13 / M.Spissu ir S.Fontecchio po 21, L.Datome 12, N.Melli 10.

Lenkija – Slovėnija 90:87. Mat.Ponitka 26, 16 atk.kam., 10 rez.perd., A.J.Slaughteris ir M.Sokolowski po 16, J.Zyskowski 14, A.Balcerowski 11 / V.Čančaras 21, G.Dragičius 17, L.Dončičius 14, 11 atk.kam., J.Blažičius 13.