EUROLYGA 2023

Fantastišką „Ryto“ jaunimo komandų sezoną apžvelgęs M. Noreika: „Vilniečiai jaučia, už ką jie kaunasi“

Vilniaus „Ryto“ jaunimo komandos baigė pasirodymą 2022–2023 m. sezone. „Ryto“ jaunimo programa dar niekada neturėjo tokių sėkmingų metų – visos trys klubo spalvas atstovavusios komandos savo čempionatuose pasiekė iki tol neregėtus sportinius rezultatus.

Mindaugas Noreika<br>fiba. com nuotr.
Mindaugas Noreika<br>fiba. com nuotr.
Mindaugas Noreika<br>T.Bauro nuotr.
Mindaugas Noreika<br>T.Bauro nuotr.
SKM vadovas Andrius Čerškus<br>V.Skaraičio nuotr.
SKM vadovas Andrius Čerškus<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Balys Šmigelskas

Apr 20, 2023, 2:36 PM

Verta atkreipti dėmesį, kad solidžių pasiekimų „Ryto“ jaunimo komandose būta ir anksčiau. „Rytas“ kasmet sudarydavo aštuoniolikmečių komandą, kuri rungtyniaudavo Eurolygos jaunimo turnyruose. Vilniaus jaunimas pagrindinėse Eurolygos jaunimo turnyro varžybose triumfavo 2012 ir 2018 m.

Vilniaus „Perlas“ 2014–2015 m. laimėjo Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) reguliarųjį sezoną ir taip pat pateko tarp 8 stipriausių lygos klubų. Vis tik tuometinė komanda neturėjo nieko bendro su „Ryto“ jaunimo programa.

„Ryto“ piramidė kryptingai pradėta statyti 2015–2016 m. sezone. Anksčiau talentingiausi sostinės krepšininkai tobulindavosi dabar jau neegzistuojančiame Vilniaus „Sakalų“ klube, su pertraukomis bendradarbiauta su „Perlo“ komanda.

2022–2023 m. pirmasis sezonas, kai savo geriausius rezultatus pasiekia ir lūkesčius viršija visos trys „Ryto“ jaunimo komandos.

Šį pavasarį „Rytas-2“ krepšininkai NKL ketvirtfinalio serijoje sensacingai 3:1 sugebėjo eliminuoti ryškiu poros favoritu laikytą Vilniaus „Steką“ ir pirmą kartą „Ryto“ jaunimo programos istorijoje pateko tarp 8 pajėgiausių NKL komandų.

Pastarasis sezonas buvo sėkmingiausias ir kitoms „Ryto“ jaunimo komandoms. „Rytas-MRU“ ekipa praėjusį savaitgalį Prienuose arenoje iškovojo Regionų krepšinio lygos (RKL) B diviziono vicečempionų vardus ir pelnė kelialapį į kito sezono elitinį RKL A divizioną.

Šis pasiekimas taip pat tapo sensacingu. Dėl nedėkingai susiklosčiusio tvarkaraščio, „Rytas-MRU“ komanda praėjusią savaitę, kalbant paprastai, buvo padalinta į dvi dalis.

Vieni krepšininkai gynė Vilniaus klubo spalvas RKL finalo ketverte, o kiti moksleiviai dalyvavo Bursoje (Turkija) pirmą kartą surengtame FIBA Čempionų lygos jaunimo turnyre. Iš jo „Rytas-U18“ komanda sugrįžo su bronzos medaliais, už savo nugarų palikusi 7 konkurencingus varžovus.

Už „Ryto“ jaunimo programą, jos tobulinimą, sportinius rezultatus ir moksleivių integracija į pagrindinę vyrų komandą pastaruosius du sezonus yra atsakinga Sostinės krepšinio mokykla (SKM). Mokykla 2021 m. balandžio pabaigoje oficialiai tapo „Ryto“ dalininke, kuriai priklauso 25 proc. klubo dalių.

Šį sezoną „Rytas-2“ trenerių štabui vadovavo Andrius Šležas, o „Rytas-MRU“ ekipai dirigavo Karolis Čyžius.

SKM.lt kalbintas „Ryto“ jaunimo programos vadovas Mindaugas Noreika ir vienas iš SKM įkūrėjų Andrius Čerškus pasidalino mintimis apie sėkmingiausią „Ryto“ jaunimo sezoną istorijoje ir apžvelgė ateities planus.

– Kokius įspūdžius parsivežėte iš Bursos, kur pirmą kartą buvo surengtas FIBA Čempionų lygos jaunimo turnyras?

– Mindaugas Noreika: „Grižome su labai pozityviomis mintimis ir nuotaikomis. Gali su savo komanda sportuoti kiek nori ir nežinoti jos lygio, o dabar pamatėme, kad bent jau šio turnyro kontekste esame aukštumoje.

Daugumą mūsų komandos narių buvo jaunesni už varžovus. Be to, matome anksktesnę pietiečių fizinę brandą. Tačiau net ir tai nebuvo varžovų pranašumas – visur „atstovėjome“.

Pamatyti mūsų dar tikresnį pajėgumą sutrukdė tai, kad neturėjome laiko pasiruošimui. Turėjome tik bendras 3 treniruotes.

Įvykiai laike taip sukrito, kad abi komandos toli žygiavo NKL ir RKL čempionatuose. Tą patį savaitgalį turėjome ir Čempionų lygos turnyrą, ir RKL finalo ketvertą.

Deja, lyga nesugebėjo atsižvelgti į mūsų poreikius, nors buvo žadėjusi koreguoti tvarkaraštį. Apibendrinant, esame gerame kelyje.

– Andrius Čerškus: „Įspūdžiai – patys didžiausi. Aišku, gaila, kad nepavyko laimėti aukštesnės prabos medalių.

Manau, kad buvome labai panašaus pajėgumo kaip ir finale žaidusios Bursos ir „Igokea“ komandos. Labai maloniai nustebino organizacinis lygis. FIBA viską organizavo taip, kaip ir pagrindines Čempionų lygos rungtynes.

Didžioji dalis mačų vyko pagrindinėje „Tofaš“ klubo arenoje, transliacijos buvo itin aukšto lygio. Krepšininkai ir treneriai gyveno 5 žvaigždučių viešbutyje, maitinimas buvo nuostabus.

Komandos atašė buvo itin paslaugūs – viskas vykdavo laiku, kaip ir numatyta pagal tvarkaraštį.“

– Kokios vadybinės ir sportinės patirties pasisėmėte, kurią būtų galima pritaikyti SKM veikloje ir „Ryto“ jaunimo programoje?

– Mindaugas Noreika: „Treneriai pamatė labai daug skirting krepšinio stilių. Žydai žaidžia vienaip, Balkanai – antraip, ispanai – dar kitaip.

Tam tikrus dalykus tikrai galime panaudoti savo krepšinyje, formuojant savo krepšinio logiką.

Kas liečia organizaciją, FIBA Čempionų lyga viską padarė aukščiausiu lygiu – buvo žaidžiama su trenerių „iššūkio“ taisykle, vaizdo peržiūromis.“

– Andrius Čerškus: „Man asmeniškai pirmą kartą teko matyti tokio aukšto lygio skautingą. Tiek iš mūsų, tiek iš varžovų pusės.

Treneriai komandas paruošdavo maksimaliai gerai. Kas liečia vadybą, žinoma, turime ko pasimokyti iš FIBA. Labai norime kitąmet jaunimo turnyrą organizuoti Vilniuje. Turime tokį planą ir jau pradėjome pokalbius su FIBA atstovais.

Manome, kad sėkmingai išmokome „know how“ patirtį ir kartu su FIBA pagalba galėsime ją sėkmingai pritaikyti Čempionų lygos jaunimo turnyre Vilniuje.“

– Sportinių rezultatų prasme šis sezonas „Ryto“ jaunimo komandoms buvo geriausias klubo istorijoje. Kiek dėl to džiugu?

– Mindaugas Noreika: „Labai smagu, kad tokie rezultatai atėjo, Pirmaisiais metais, kaip jaunimo programos vadovas, žinojau, ką darau, bet su tam tikrais dalykais reikėjo susipažinti.

Pirmo sezono pamokos davė tam tikrus rezultatus šiais metais. Yra tobula, kai padarai savo darbą ir jis duoda gerą rezultatą.

Kurį laiką pasidžiaugus reikia eiti ir galvoti, ką darysime toliau. Jau dabar mintys krypsta į ateitį, kad nesustotume. Vaikinai patys išsikovojo vietą RKL A divizione ir labai džiaugiamės, kad jie galės ten toliau tobulėti.“

– Andrius Čerškus: „Šis sezonas tikrai yra fantastinis. RKL nesutiko perkelti finalo ketverto į kitą datą, tačiau Lietuvoje likę vyrukai sugebėjo pusfinalyje įveikti favoritais laikytus „Trakų“ krepšininkus.

Didžiausi sveikinimai treneriams Sauliui Kuzminskui ir Deimantui Vailioniui, kurie sugebėjo taip gražiai „išvairuoti“ komandą.

Man, kaip vienam iš SKM įkūrėjų, didžiausias džiaugsmas yra stebėti vaikus nuo darželinukų čempionatų iki Čempionų lygos turnyro. Smagu matyti, kaip žaidėjai ir treneriai sėkmingai integruojasi į „Ryto“ sistemą.

Tai yra sunkiaus, kasdienio ir nuoširdaus darbo rezultatas. Su Mindaugu Noreika ir kitais treneriais daug diskutuojame, kaip dar reiktų tobulinti jaunimo sistemą.

Turime daugybę įžvalgų apie tai, kas veikia, kas neveikia, kaip turime augti ir savo mintis pateiksime „Ryto“ klubo valdybai.“

– Kokie momentai iškyla pirmiausiai, kai pagalvojate apie šį sezoną?

– Mindaugas Noreika: „Aišku, pirmiausia emocija veržėsi NKL čempionate, nes pirmą kartą pavyko laimėti aštuntfinalio seriją ir patekti į „Top 8“. Viso sezono metu sakiau, kad jaunimas būtent antroje sezono pusėje pradeda demonstruoti geresnį žaidimą.

RKL pergalė yra artimesnė dienų skaičiumi ir ji buvo tikrai „sprogstanti“. Supraskime, ši pergalė atnešė daugiau pokyčių, nes simbolizuoja naują kokybinį šuolį į A divizioną.

Tie vaikinai ir treneriai, kurie liko Lietuvoje iškovojo pergalę pusfinalyje... Dėl jų tikrai virpėjo širdis ir emocija buvo „superinė“.

Taip pat labai svarbu paminėti, kad šią vietą išsikovojome patys. Palyginimui, „Žalgirio“ jaunimo komandai ši licencija buvo suteikta komerciniu principu.

Čempionų lygoje, atsižvelgiant į visą kontekstą ir įvykių išsidėstymą laike, taip pat emocija buvo puiki, nes pirmą kartą surengtame turnyre pasiekėme medalius.“

– Sportiniu principu patekote į RKL A divizioną. Kaip tai keičia pirminius planus, kuriuose elitinio diviziono nebuvo?

– Mindaugas Noreika: „Pirminė idėja buvo tokia, kad reikia mėginti kautis dėl finalinio ketverto. Tam tikra prasme man net palengvėjo, nes tam tikriems žaidėjams šokti iš RKL B diviziono į NKL būtų galbūt per didelis šuolis.

Dabar žaidimas RKL A divizione jiems yra puikus žingsnis į priekį. Jie ten jausis labai gerai, nes tai bus tarsi tarpinė stotelė į NKL.

Aišku, reiks į komandą integruoti ir tuos žaidėjus, kurie dar tik pradeda savo kelią RKL lygoje. Apibendrinant, manau, tai labai naudinga Vilniaus krepšiniui.

– Galbūt pats metas galvoti apie „Ryto“ jaunimo komandas, kurios nuolat žaistų tiek RKL A, tiek RKL B divizionuose?

– Mindaugas Noreika: „Mes iš esmės Vilniuje jau dabar turime viskas reikalingas pakopas. Turime Vilniaus krepšinio moyklos (VKM) komandą, kuri žaidžia RKL B divizione.

VKM yra „Ryto“ jaunimo programos dalis. Turint gerą santykį su VKM, nėra pagrindo kurti dar vienos komandos.“

– Prieš dvejus metus, 2021 m. balandį, SKM oficialiai tapo „Ryto“ dalininke. Jūsų manymu, kuo galima pasidžiaugti labiausiai, ką pavyko pasiekti per šį laikotarpį ir kokie planai ateičiai?

– Andrius Čerškus: „Toks ir buvo planas. Mes sudarome vaikams galimybę sportuoti du kartus per dieną ir to rezultatai matosi.

Fabijoniškių gimnazijos sporto klasės ir SKM auklėtinis Ernestas Matulevič pateko į simbolinį Čempionų lygos turnyro penketą. Tikiu, kad ateityje tokių žaidėjų tik daugės.“

– Ką per šiuos dvejus metus iš esmės pakeitėte „Ryto“ jaunimo ugdyme?

– Mindaugas Noreika: „Visų pirma, reikia suvokti, kad labai daug lemia treneriai. Be trenerių, asistentų, atletinio parengimo specialistų, kineziterapeutų komandos negalėtų normaliai funkcionuoti, žaidėjai negalėtų tobulėti. Noriu padėkoti visiems „Ryto“ treneriams, didžiausia pagarba jiems už įdėtą indėlį.

Iš esmės tai yra vertybiniai dalykai. Nėra taip, kad su vienais žmonėmis kalbu vienaip, o apsisukęs ant kulno su kitais kalbu kitaip. Reikia bendradrabiati tarpusavyje, nežiūrėti, iš kokių krepšinio mokyklų esame.

Aš esu Vilniaus krepšinio bendruomenys narys. Mano tikslas, kad „Ryto“ jaunimo komandose žaistų geriausi krepšninio mokyklų auklėtiniai.

Prioritetas yra toks, kad tai būtų vietiniai žaidėjai. Žaidimas už savo gimtojo miesto komandą turi visai kitą emocinę jėgą.

Puikus pavyzdys yra tas pats RKL pusfinalis, kur nebuvo nė vieno „atvežto“ žaidėjo. Jie jautė, už ką jie kaunasi.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ar jau baigėsi sunkiausia Europoje energetinė žiema?