Viltingai sezoną pradėję Lietuvos biatlonininkai pernykščio rezultato nepagerino

Lietuvos biatlonininkai priešolimpinį pasaulio taurės sezoną pradėjo labai viltingai, tačiau antroje žiemos pusėje juos lenkė ne tik lyderiai, bet ir vidutiniokai. Per pirmąsias sezono lenktynes karjeros rekordą pasiekęs Vytautas Strolia sausio mėnesį liovėsi rinkti taškus, o Lietuvos moterys per visą žiemą taškų neiškovojo nė vieneriose lenktynėse.

Vytautas Strolia<br>A.Ivanovo nuotr.
V.Strolia.<br>Andrei Ivanov nuotr.
Karolis Dombrovskis<br>Ch.Manzoni/IBU nuotr.
N.Kočergina.<br>A.Ivanov nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Mar 22, 2021, 2:32 PM, atnaujinta Mar 22, 2021, 2:33 PM

Taškus iškovojo du lietuviai

Praėjusį savaitgalį Estersunde pasibaigus paskutinėms 2020-2021 metų biatlono pasaulio taurės lenktynėms paaiškėjo ne tik svarbiausių sezono prizų laimėtojai, bet ir visų taškus iškovojusių sportininkų galutinės vietos.

Moterų pasaulio taurės lentelėje nebuvo įrašyta nė vienos lietuvės pavardė, o vyrų pasaulio taurės taškus iškovojo du Lietuvos atstovai. Vytautas Strolia galutinėje įskaitoje užėmė 55-ąją vietą, Karolis Dombrovskis – 68-ąją vietą.

K.Dombrovskis pasiekė karjeros rekordą. Jis praėjusį sezoną galutinėje rikiuotėje buvo 73-ias. Tuo tarpu V.Strolia ir buvęs Lietuvos biatlono lyderis Tomas Kaukėnas atsitraukė. V.Strolia pernai užėmė 49-ąją vietą ir pasiekė geriausią visų laikų Lietuvos vyrų biatlonininkų rezultatą, o T.Kaukėnas prieš metus finišavo galutinėje 85-ojoje vietoje. Šį sezoną T.Kaukėnas pasaulio taurės taškų neiškovojo.

Vyrų Tautų taurės galutinėje lentelėje Lietuvos vieta nepasikeitė. Mūsų šalis, kaip ir pernai, užėmė 16-ąją vietą. Tai – aukščiausias lietuvių pasiekimas. Vyrų Tautų taurės įskaitoje šį sezoną klasifikuotos 35 šalys.

Pagal Tautų taurės rezultatus bus skirstomos kvotos per 2022 metų Pekino žiemos olimpines žaidynes (šios kvotos atskirai skaičiuojamos vyrams ir moterims). Šalys, kurios specialioje olimpinės atrankos lentelėje užims 1-3 vietas, biatlono varžybose galės registruoti šešis sportininkus, 4-10 vietas užimsiančios šalys – penkis sportininkus, 11-20 vietas užimsiančios šalys – keturis sportininkus. Visoms kitoms šalims, nepateksiančioms tarp 20 geriausiųjų, skirta tik 10 olimpinių kelialapių.

Šioje kvotų lentelėje bus skaičiuojami 2020-2021 metų sezono ir 2021-2022 metų sezono pirmosios pusės taškai.

Geriausi rezultatai – sezono pradžioje

Nors Lietuvos vyrų komandos pozicija nepasikeitė, o 28-erių V.Strolia ir 29-erių K.Dombrovskis galutinėje lentelėje užėmė panašias vietas, kaip prieš metus, lūkesčiai, ko gero, buvo didesni.

Apetitą labiausiai sužadino žiemos pradžioje per Kontiolahtyje (Suomija) vykusį pirmąjį etapą pasiekti rezultatai. Tuomet ypač nudžiugino V.Strolia, pirmosiose asmeninėse lenktynėse užėmęs 16-ąją vietą ir pasiekęs karjeros rekordą. Jau kitą dieną V.Strolia užėmė 27-ąją vietą sprinto lenktynėse, tačiau šios sėkmės neišvystė. Po to anykštėnas taškus iškovojo tik sausio pirmoje pusėje dvejose Oberhofe (Tiuringija, Vokietija) vykusiose sprinto lenktynėse, kuriose užėmė 20-ąją ir 27-ąją vietas.

K.Dombrovskis taškus iškovojo penkeriose lentynėse. Jis užėmė 36-ąją vietą asmeninėse lenktynėse Kontiolahtyje, 32-ąją vietą sprinto ir persekiojimo lenktynėse Oberhofe, 40-ąją vietą pasaulio čempionato sprinto lenktynėse Pokliukoje (Slovėnija) ir 38-ąją vietą pasaulio čempionato asmeninėse lenktynėse.

Tačiau sezono pabaigoje ir V.Strolia, ir K.Dombrovskis šliuožė daug lėčiau ir per paskutiniuosius etapus net neiškovodavo teisės startuoti persekiojimo lenktynėse (į jas patenka 60 geriausiai sprinto varžybose pasirodžiusių biatlonininkų).

30-metis T.Kaukėnas geriausią šio sezono rezultatą pasiekė per pasaulio čempionato asmenines lenktynes, kuriose užėmė 53-iąją vietą.

Pasaulio taurės etapuose šią žiemą startavo dar du Lietuvos vyrai. Jiedu geriausius rezultatus pasiekė per pirmąjį etapą Kontiolahtyje. Ten 22-ejų Linas Banys užėmė 66-ąją vietą sprinto lenktynėse, o 20-metis Maksimas Fominas – 91-ąją vietą asmeninėse lenktynėse. Šie rezultatai yra L.Banio ir M.Fomino asmeniniai rekordai.

Pasaulio taurės sprinto ir asmeninėse lenktynėse paprastai dalyvauja apie 100-110 sportininkų.

Moterys – be taškų

Jei Lietuvos vyrai nudžiugino bent žiemos pradžioje, tai moterys pasaulio taurės etapuose neiškovojo nė vieno taško.

Tris praėjusius sezonus pasaulio taurės galutinėje lentelėje būdavo įrašyta Natalijos Kočerginos pavardė, bet šią žiemą ir ji, ir Gabrielė Leščinskaitė dažniausiai smarkiai atsilikdavo net nuo vidutiniokių.

35-erių N.Kočergina šį sezoną geriausią rezultatą pasiekė per antrąsias sprinto lenktynes Oberhofe, kur užėmė 47-ąją vietą. Geriausias 24-erių G.Leščinskaitės rezultatas – 54-oji vieta per pirmąsias asmenines lenktynes Kontiolahtyje.

G.Leščinskaitė per visą karjerą pasaulio taurės taškus iškovojo tik vieną kartą. Ji tą padarė dar 2015 metų pavasarį (beje, irgi per asmenines lenktynes Kontiolahtyje). Tačiau nuo tada buvusi Europos jaunimo olimpinio žiemos festivalio prizininkė nė viename pasaulio taurės etape tarp 40 geriausiųjų nepateko.

Lietuvos biatlonininkių rekordas priklauso Dianai Rasimovičiūtei, kuri 2011-2012 metų sezone pasaulio taurės galutinėje įskaitoje užėmė 46-ąją vietą. Ji taip pat yra vienintelė Lietuvos biatlonininkė, per pasaulio taurės lenktynes patekusi į geriausiųjų dešimtuką.

Moterų Tautų taurės galutinėje lentelėje Lietuva šį sezoną užėmė 24-ąją vietą tarp 31 klasifikuotos šalies. Pernai lietuvės buvo 25-os.

Lietuvių galimybės olimpinės atrankos lentelėje pakilti į 20-ąją ar aukštesnę vietą labai menkos. Tad kone vienintelė viltis – vienas iš asmeninių kelialapių, skirtų silpnesniųjų šalių sportininkėms.

Už ką duodami taškai?

Pasaulio taurės sezoną sudaro vienuolika etapų, skaičiuojant ir pasaulio čempionatą, kurio rezultatai įskaitomi pasaulio taurės lentelėje.

Kiekviename etape paprastai rengiamos ketverios lenktynės, neskaičiuojant estafečių. Iš viso šį sezoną įvyko 70 lenktynių (po 26 vyrų ir moterų asmenines, po 6 vyrų, moterų ir mišrias estafetes).

Per kiekvienas asmenines lenktynes pasaulio taurės taškus gauna 40 geriausių sportininkų.

Šią žiemą tvarkaraštis dėl pandemijos buvo neįprastas. Biatlonininkai neapsilankė tradicinėse varžybų vietose Rūpoldinge (Bavarija, Vokietija) ir Holmenkolene (Oslas, Norvegija), o keli etapai buvo dvigubi – tame pačiame stadione lenktynės vyko dvi savaites paeiliui.

Antrosios pakopos varžybos

Į pasaulio taurės etapus nepatenkantys biatlonininkai varžosi IBU taurės lenktynėse.

IBU taurės taškus šį sezoną iškovojo penki lietuviai. V.Strolia vyrų galutinėje lentelėje užėmė 67-ąją vietą, K.Dombrovskis – 114-ąją vietą, T.Kaukėnas – 125-ąją vietą.

Moterų įskaitoje N.Kočergina užėmė 92-ąją vietą, G.Leščinskaitė – 125-ąją vietą.

Tiesa, šie sportininkai nevykdavo į eilinius IBU taurės etapus, bet dalyvavo Europos atvirajame čempionate, kurio rezultatai skaičiuojami IBU taurės įskaitoje.

IBU taurės etapuose startuodavo M.Fominas, Nikita Romanovas, Stepanas Terentjevas, Lukas Jakeliūnas, Jokūbas Mackinė, Romualdas Aleksandrovas, Sara Urumova. Nė vienam iš šių sportininkų iškovoti taškų nepavyko.

IBU taurės vyrų Tautų taurės lentelėje Lietuva užėmė 22-ąją vietą (tarp 42 šalių), moterų Tautų taurės lentelėje – 27-ąją vietą (tarp 38 šalių). Paskutinieji šioje įskaitoje buvo Airijos vyrai ir Danijos moterys.