190 cm ūgio jaunasis tenisininkas jaunimo reitinge iki 18-os metų užima 8-ąją vietą pasaulyje, o ir profesionaliame vyrų tenise turi iškovojęs reitingo tašką. Visgi, geri rezultatai jaunimo lygyje pergalės Lietuvai neatnešė.
E.Butvilas po 1 val. 39 min. trukusios dvikovos 4:6, 6:7 (2:7) nusileido Aisamui Ul Haq Qureshui. Tačiau lietuvis sako, jog kinkos žengiant į mačą nedrebėjo, o patirties tokios varžybos be abejo suteikė.
„Jau dieną prieš su komanda ir treneriu nusprendėme, kad aš eisiu žaisti paskutinį mačą. Gal iš pradžių šiek tiek buvo šoko, žinant, jog aš eisiu žaisti lemiamą, tačiau išėjau į kortą pasitikėdamas savo jėgomis. Žaidžiau už Lietuvą ir tas mačas man davė tikrai daug patirties“, – kalbėdamas su lrytas.lt teigė tenisininkas.
Lietuvos rinktinė pralaimėjo Pakistano tenisininkams, nepaisant to, jog pakistaniečiai nėra reitinguoti profesionaliame tenise. Visgi, viena pagrindinių priežasčių aiški – žolės kortai.
Profesionaliame tenise žolės sezonas yra pats trumpiausias – trunka maždaug tik mėnesį laiko per metus, tad ant šios dangos tenisininkai turi minimalią patirtį, o Lietuvoje aplamai nėra žolės teniso aikštelių. E.Butvilas teigia, kad į Pakistaną atvykus savaite anksčiau, nuovargis dėl žolės kortų pasijautė jau po kelių dienų.
„Pirmomis dienomis buvo sunku priprasti. Judėjimas yra visiškai kitoks, sunkesnis, negali korte slysti. Visados turi žaisti sulenktomis kojomis, tai jau po kelių dienų jautėsi toks nuovargis kojose. O jie žaidė namuose ir matosi, kad jau patyrę žaisdami ant žolės. Tai taip ir gavosi...“, – žolės korto ypatumais dalijosi E.Butvilas.
Kiek anksčiau kalbėdamas su lrytas.lt Lietuvos teniso rinktinės treneris Rimvydas Mugevičius teigė, kad jaunasis tenisininkas turi net kelias labai geras ir nedažnas savybes.
„E.Butvilas yra labai lankstus ir įvairus, tad jis gali bet kokioje situacijoje prisitaikyti. Jis labai gerai jaučia žaidimo tempą ir geba jį pats pakeisti. Tai yra labai didelis jo koziris“, – tuomet sakė R.Mugevičius.
Su tokiais trenerio žodžiais sutiko ir pats tenisininkas: „Aš mėgstu žaisti įvairų tenisą. Labiausiai turbūt mėgstu išeiti iš oro ir spausti savo varžovą. Žaidžiant Pakistane teko kovoti su patyrusiu „padavimas ir oras“ stiliaus tenisininku, tai buvo pačiam sudėtinga išeiti žaisti iš oro ir taip užbaigti taškus“.
Teniso pradžia ir R.Federerio idealas
Klaipėdietis E.Butvilas tenisą žaidžia vos nuo 2 metų, o pagrindinė to priežastis – tėtis Tomas Butvilas. Pats buvęs tenisininkas T.Butvilas šiuo metu yra treneris, o prieš 15 metų teniso pagrindų pradėjo mokyti ir savo sūnų Edą.
E.Butvilas teniso raketės per tuos ilgus metus iš rankos taip ir nepaleido, o į jos vietą pasikėsinti nesėkmingai bandė tik oranžinis kamuolys.
„Nuo pačios pradžios tenisas man patiko. Bandžiau nueiti į kelias krepšinio treniruotes, nes mano brolis žaidė krepšinį, bet neužkabino kaip tenisas“, – prisiminė tenisininkas.
Nors prieš akis Edas visą laiką ir turėjo puikų pavyzdį – tėtį, tačiau gerėjosi ne jo teniso sugebėjimais, o judesiais aikštelėje nori priminti Šveicarijos teniso legendą.
„Nuo mažens stebėdavau Rogerį Federerį ir Ričardą Berankį, kuris man suteikė papildomos motyvacijos, parodydamas, kad ir aš, būdamas lietuvis, galiu pasiekti tokį lygį, – kalbėjo E.Butvilas. – Bandžiau kopijuoti kažkada R.Federerio padavimą, bet tai yra labai sunku padaryti. Dabar mėgstu kopijuoti jo žaidimą išeidamas iš oro, „drop shotus“.
Visgi, žaidimas nuo 2 metų ir legendinio tenisininko automatiškai sėkmės negarantuoja. 17-metis sako, jog supratimo, kad gali siekti profesionalo karjeros reikėjo laukti ilgai, o kelyje teko susidurti su sunkumais.
„Kada pradėjau dalyvauti tarptautiniuose turnyruose Europoje buvo daugiau pralaimėjimų negu pergalių ir daug nusivylimo. Tačiau nesustojau, toliau kantriai treniravausi ir maždaug 15-os metų „prasimušiau“. Tada nusprendžiau, jog bandysiu žaisti profesionaliai“, – savo patirtimi dalijosi E.Butvilas.
Atsisveikinimas su Lietuva
Apsisprendus, jog sieks profesionalo karjeros Edui su šeima teko priimti ir kitą sudėtingą sprendimą. Lietuvoje gerų tenisininkų ir trenerių skaičius nėra didelis, varžovų lygį E.Butvilas jau pranokęs ir 15-mečiui teko susikrauti lagaminą.
„Atėjo laikas ieškoti sprendimų kažkur kitur, nes Klaipėdoje nebebuvo tiek sparingo, reikėjo naujo trenerio ir su Viliaus Gaubo pagalba nusprendėm vykti į Ispaniją, kur dabar kartu treniruojamės „Atletico Montemar“ akademijoje, Alikantės mieste“, – išvykimą iš Lietuvos prisiminė jaunasis tenisininkas.
Kaip E.Butvilas teigia, viena priežasčių, kodėl nusprendė vykti į Ispaniją – ten jau treniravosi kitas talentingas lietuvis, bendrametis V.Gaubas, kuris jaunimo reitinge pasaulyje užima 28-ąją vietą.
„Atletico Montemar“ akademijoje sąlygos tokios, kokių Lietuvoje negausi. Bazėje yra apie 20 grunto kortų, 4 kietos dangos kortai, futbolo stadionas, baseinas ir didelė sporto salė. Tačiau pasak Edo tai nėra pagrindiniai skirtumai tarp Lietuvos ir Ispanijos.
„Orai – ten beveik visus metus galime treniruotis lauke. Yra daugiau patyrusių trenerių ir žymiai daugiau žaidėjų, kiekviename miestelyje po kelis gerus žaidėjus gali atrasti, tai kiekvieną dieną su skirtingu žaidėju žaidi. Taip pat yra 2 pagrindiniai treneriai. Vienas daugiau dirba iš techninės pusės, o kitas iš psichologinės“, – kalbėjo E.Butvilas.
Jeigu Lietuvoje tenisininkui teko sukti galvą, kaip treniruotėms susirasti savo lygio partnerį su kuriuo dar nebūtų treniravęsis, Ispanijoje dėl to vargintis nereikia. Treniruotėse lietuvis žaidžia su patyrusiais, karjerą baigusiais žaidėjais, o kartais tenka jėgomis pasimatuoti ir su dabartiniais tenisininkais.
Jaunasis lietuvis jau turėjo treniruotę ir su 15-ąją pasaulio rakete – Roberto Bautista Agutu. Treniruotėse E.Butvilui teko žaisti ir su vokiečiu Nicola Kuhnu (ATP-252) ir su daugybe ispanų kurių reitingas svyruoja nuo 300-osios iki 500-osios vietos.
Įsimintina pergale Vimbldone ir apmaudus pralaimėjimas Australijoje
2021-aisiais metais 16-metis E.Butvilas poroje su ispanu Alejandro Manzanera Pertusa triumfavo prestižiniame Vimbldono jaunių dvejetų turnyre. Lietuvio pora finale 6:3, 6:4 įveikė Jordanijos tenisininko Abedallah Shelbayh ir ispano Danielo Rincono porą.
Tuomet Edas atkreipė išskirtinį dėmesį į save ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, mat retai jaunimo „didžiojo kirčio“ titulus į viršų kelia jaunesni nei 16-os metų tenisininkai.
E.Butvilas neslepia, kad tai yra įsimintiniausias jo iškovotas titulas, tačiau 2022-ųjų metų pradžioje lietuvis galėjo iškovoti ir dar įsimintinesnį trofėjų – „Australian Open“ jaunimo vienetų titulą.
Lietuvis tuomet ketvirtfinalyje 6:3, 6:7 (3:7), 4:6 nusileido pirmajai jaunimo raketei, amerikiečiui Bruno Kuzuharai. Papildomo nusivylimo pridėjo ir faktas, jog savaitę prieš tai lietuvis kitame turnyre 6:2, 3:6, 6:4 įveikė amerikietį.
„Išėjau pasitikėdamas savimi, nes savaitę prieš buvau jį nugalėjęs. Tikrai galvojau, kad galiu laimėti tą mačą ir labai mažai truko, antrame sete netgi turėjau „match pointą“. Iki antro seto galo labai dominavau, tačiau padariau kelias klaidas ir viskas apsisuko į kitą pusę.
Paskutiniame sete jau pritrūko padavimo, galbūt ir nuovargis darė savo. Aš iki ketvirtfinalio turėjau gana sudėtingus mačus, kai B.Kuzuhara savo varžovus įveikė gana lengvai“, – apmaudžią nesėkmę prisiminė lietuvis.
Nors galimybių laimėti jaunimo „didžiojo kirčio“ turnyrus lietuvis dar turės, tačiau dabar jo dėmesys krypsta kitur.
Perėjimas į profesionalų tenisą ir tikslai jame
17-metis nusprendė – nuo šiol žais su suaugusiais tenisininkais „Futures“ turnyruose, o jaunimo lygyje dalyvaus tik „didžiojo kirčio“, bei galbūt keliose aukščiausios kategorijos varžybose.
Kitose sporto šakose įprastai girdima, jog pereinant iš jaunimo lygio į suaugusių sunkiausia priprasti prie padidėjusių greičių, tačiau E.Butvilas teigia, kad jam skirtumai yra kitose srityse, ties kuriomis dabar lietuvis ir dirba.
„Greičiai sakyčiau yra labai panašūs. Didelis skirtumas yra psichologiniame pasiruošime. Vis tiek, jie žaidžia jau daug metų, yra kur kas labiau patyrę ir viskam yra pasiruošę geriau psichologiškai. Kai kada dar jaučiasi ir fizinio pasiruošimo trūkumas, bet dabar pradedu tai daugiau akcentuoti“, – lrytas.lt portalui pasakojo jaunasis tenisininkas.
Edas konkrečių planų sau nesistato, kada turėtų pasiekti kažkokį reitingą, tačiau teigė norintys kuo greičiau pereiti per „Futures“ lygį, kuriame dažnai jauni žaidėjai užstringa ir pasimeta.
„Neturiu kažkokio plano, iki kada ką turiu padaryti. Dabar važiuosiu į Egiptą, kur turėsiu du „Futures M15“ turnyrus, žiūrėsim kaip ten seksis. Be abejo, norisi kuo greičiau persikelti į „Challenger“ turnyrus ir ten kelti savo lygį. Spalio mėnesį vyks Vilniuje „Challenger“ turnyras, tai jame dalyvausiu ir tikiuosi, kad gerai pasirodysiu“, – ateities planais dalijosi tenisininkas.
Tėvų palaikymas ir dėmesys NBA lygai
Nepaisant to, kad E.Butvilas Lietuvoje nebegyvena, dažnai prie teniso kortų, kuriuose jis žaidžia galima išgirsti ir lietuvių palaikymą. Didžiausi Edo fanai, kurie jį seka net iki kito pasaulio krašto – tėvai Tomas ir Dana. Jaunasis tenisininkas neslepia džiaugsmo dėl tokio tėvų palaikymo ir teigia, kad jis labai padeda.
„Visą laiką, kai tėvai atvažiuoja palaikyti mane, tai labai padeda, nes tai yra artimiausi mano žmonės. Jie visada manimi tiki, o tai labai padeda psichologiškai“, – kalbėjo Edas.
Pats sportininkas neslepia, jog laisvo laiko nėra daug ir su tėvais galbūt norėtų praleisti netgi daugiau laiko. Dabar prie intensyvių teniso ir fizinio treniruočių, keliavimų po turnyrus šalia yra ir į šoną nenumesti mokslai. O likusiu laisvalaikiu stengiasi atitrūkti nuo teniso pasaulio, pabūti su draugais, šeima ar pažiūrėti NBA.
Sekant E.Butvilą socialiniuose tinkluose beveik kiekvieną dieną galima pamatyti, kaip jaunasis tenisininkas dalijasi NBA naujienomis. Tiesa, jo palaikoma komanda Lietuvoje populiarumu tikrai nepasižymi.
„Nuo mažens esu „Memphis Grizzlies“ fanas, o dabar ten žaidžia ir šiuo metu mano mėgstamiausias krepšininkas – Ja Morantas. Taip pat visada palaikau LeBroną Jamesą“, – apie krepšinio favoritus kalbėjo E.Butvilas.