19-metis ispanas Carlosas Alcarazas ir 21-erių lenkė Iga Šwiątek tapo JAV atvirojo teniso čempionato nugalėtojais, 22-ejų belgas Remco Evenepoelas laimėjo „Vuelta a España“ daugiadienes dviračių lenktynes, Italijos tinklininkai iškovojo pasaulio pirmenybių auksą, Kroatijos vyrai ir Ispanijos moterys laimėjo Europos vandensvydžio pirmenybių aukso medalius, Argentinos krepšininkai buvo stipriausi Amerikos čempionate, lengvaatlečiai uždarė Deimantinės lygos sezoną, o Europoje prasidėjo futbolo Čempionų lygos turnyras.

Pasaulio sporto savaitė: jaunosios kartos triumfas teniso bei dviračių sporto varžybose ir Italijos tinklininkų pergalė<br> Reuters/Scanpix nuotr.

Sep 12, 2022, 10:49 AM, atnaujinta Oct 11, 2022, 11:05 AM

Tai buvo svarbiausi praėjusios savaitės pasaulio sporto įvykiai.

Svarbiausi savaitės įvykiai

Rugsėjo 5 d. Niujorke JAV atvirojo teniso čempionato aštuntfinalyje 22 Didžiojo kirčio turnyrų nugalėtojas ispanas Rafaelis Nadalis pralaimėjo amerikiečiui Francesui Tiafoe 4:6, 6:4, 4:6, 3:6. 36 metų R.Nadalis pirmą kartą nuo 2017 m. Vimbldono čempionato nepateko į Didžiojo kirčio turnyro ketvirtfinalį.

Rugsėjo 6 d. Prasidėjo futbolo Čempionų lygos grupės varžybos. Pirmajame ture čempiono vardą ginantis Madrido „Real“ išvykoje nugalėjo Glazgo „Celtic“ 3:0. Didžiausiu skirtumu laimėjo „Manchester City“ (išvykoje prieš „Sevilla“ 4:0), Amsterdamo „Ajax“ (namie prieš Glazgo „Rangers“ 4:0) ir „Barcelona“ (namie prieš Plzenio „Viktoria“ 5:1).

Rugsėjo 7–8 d. Ciuriche lengvosios atletikos Deimantinės lygos baigiamajame etape geriausius pasaulio sezono rezultatus pasiekė Marileidy Paulino iš Dominikonų Respublikos (400 m), Emmanuelis Koriras iš Kenijos (800 m), norvegas Jakobas Ingebrigtsenas (1500 m) ir amerikietis Joe Kovacsas (rutulys). J.Kovacsas taip pat pasiekė Deimantinės lygos rekordą. Brazilas Alisonas dos Santosas (400 m su barjerais) ir švedas Armandas Duplantis (kartis) iškovojo septintąją pergalę per sezoną. 100 metrų bėgimo varžybas laimėjo jamaikietė Shelly-Ann Fraser-Pryce ir amerikietis Trayvonas Bromellas.

Rugsėjo 9 d. Splite (Kroatija) Europos moterų vandensvydžio čempionato finale Ispanija nugalėjo Graikiją 9:6. Bronzos medalius laimėjo Italija. Ispanės žemyno čempionėmis tapo trečiąjį kartą (du praėjusius – 2014 ir 2020 m.). Graikės ketvirtą kartą žaidė finale, bet dar nė karto netapo čempionėmis.

Rugsėjo 9 d. Anglijos, Škotijos, Velso ir Šiaurės Airijos futbolo sąjungos dėl karalienės Elizabeth II mirties nukėlė visas savaitgalį numatytas rungtynes.

Rugsėjo 9 d. „Grand Prix Cycliste de Quebec“ dviračių lenktynių nugalėtoju tapo prancūzas Benoit Cosnefroy (AG2R).

Rugsėjo 10 d. Splite (Kroatija) Europos vyrų vandensvydžio čempionato finale Kroatija nugalėjo Vengriją 10:9. Bronzos medalius laimėjo Ispanija. Kroatai žemyno čempionais tapo antrąjį kartą (pirmąjį – 2010 m.) per 35 turnyrus. Turnyro rekordininkė Vengrija, kuri čempione tapo 13 kartų, medalius iškovojo 26-ąjį kartą.

Rugsėjo 10 d. Rabate (Marokas) Afrikos futbolo supertaurės rungtynėse žemyno Konfederacijos taurės laimėtojas „Berkane“ (Marokas) įveikė Čempionų lygos nugalėtoją Kasablankos „Wydad“ (Marokas) 2:0. Pirmą kartą dėl Afrikos supertaurės žaidė du Maroko klubai. „Berkane“ supertaurę iškovojo pirmąjį kartą. Maroko klubai šį prizą laimėjo penktąjį kartą per 31 sezoną.

Rugsėjo 10 d. Niujorke JAV atvirojo teniso čempionato finale lenkė Iga Šwiątek nugalėjo tunisietę Ons Jabeur 6:2, 7:6 (mačas truko 1 val. 51 min.). Pirmoji pasaulio raketė 21-erių I.Šwiątek laimėjo trečiąjį Didžiojo kirčio turnyrą (ji tapo 2020 ir 2022 m. Prancūzijos čempione). 28-erių O.Jabeur antrą kartą žaidė Didžiojo kirčio turnyro finale (abukart – šiais metais), bet abu kartus pralaimėjo.

Rugsėjo 11 d. JAV atvirojo teniso čempionato finale ispanas Carlosas Alcarazas nugalėjo norvegą Casperį Ruudą 6:4, 2:6, 7:6, 6:3. 19-metis C.Alcarazas pirmą kartą žaidė Didžiojo kirčio turnyro finale. 23 metų C.Ruudas antrą kartą žaidė Didžiojo kirčio turnyro finale, bet nelaimėjo nė vieno titulo. C.Alcarazas pakilo į pirmąją Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingu ir yra jauniausias tenisininkas, tapęs pirmąja pasaulio rakete.

Rugsėjo 11 d. Katovicuose (Lenkija) pasaulio vyrų tinklinio čempionato finale Italija nugalėjo titulą gynusią Lenkiją 3:1. Bronzos medalius laimėjo Brazilija. Pusfinalyje Lenkija nugalėjo Braziliją 3:2, Italija – Slovėniją 3:0. Italai pasaulio čempionais tapo ketvirtąjį kartą (praėjusius kartus – 1990, 1994 ir 1998 m.). Turnyras turėjo vykti Rusijoje, bet buvo perkeltas į Lenkiją ir Slovėniją.

Rugsėjo 11 d. Madride baigėsi „Vuelta a España“ daugiadienės dviračių lenktynės. Jų nugalėtoju tapo belgas Remco Evenepoelas („QuickStep“), antrąją vietą užėmė ispanas Enricas Masas („Movistar“), trečiąją – ispanas Juanas Ayuso („Team Emirates“). Čempiono vardą gynęs slovėnas Primožas Rogličius („Jumbo-Visma“) pasitraukė iš lenktynių po griūties, į kurią pateko rugsėjo 6 d. 16-ajame etape (jis tuo metu užėmė antrąją vietą). 22 metų R.Evenepoelas tik antrą kartą startavo ir pirmą kartą finišavo vienose iš didžiųjų daugiadienių lenktynių (2021 m. jis nenuvažiavo iki „Giro d‘Italia“ finišo).

Rugsėjo 11 d. „Grand Prix Cycliste de Montreal“ dviračių lenktynių nugalėtoju tapo slovėnas Tadejus Pogačaras („Team Emirates“). Jis šį sezoną laimėjo ketvirtąsias Pasaulio turo lenktynes.

Rugsėjo 11 d. Resifėje (Brazilija) Amerikos vyrų krepšinio čempionato finale Argentina nugalėjo Braziliją 75:73. Bronzos medalius iškovojo JAV. Naudingiausiu turnyro krepšininku išrinktas argentinietis Gabrielis Deckas. Argentiniečiai žemyno čempionais tapo trečiąjį kartą (du praėjusius – 2001 ir 2011 m.).

Rugsėjo 11 d. Akropolio ralio (Graikija) nugalėtoju tapo belgas Thierry Neuville‘is („Hyunday“), antrąją vietą užėmė estas Ottas Tanakas („Hyunday“), trečiąją – ispanas Dani Sordo („Hyunday“). Pasaulio ralio čempionato bendrojoje įskaitoje po 10 etapų pirmauja suomis Kalle Rovenpera („Toyota“, 207 tšk.), O.Tanakas (154) ir Th.Neuville‘is (131).

Rugsėjo 11 d. Keiptaune (Pietų Afrika) pasaulio septyniukių regbio čempionato vyrų finale Fidžis nugalėjo Naująją Zelandiją 29:12, bronzos medalius laimėjo Airija. Moterų finale Australija nugalėjo Naująją Zelandiją 24:22, bronzos medalius laimėjo Prancūzija. Fidžiečiai pasaulio čempionais tapo trečiąjį kartą, australės – antrąjį kartą.

Rugsėjo 11 d. Grace (Austrija) Europos trijulių krepšinio čempionato vyrų finale Serbija nugalėjo Latviją 21:14, bronzos medalius laimėjo Nyderlandai. Moterų finale Prancūzija nugalėjo Nyderlandus 21:14, bronzos medalius laimėjo Lenkija. Serbai čempionais tapo ketvirtą kartą iš eilės, titulą susigrąžinusios prancūzės – trečią kartą.

Rugsėjo 11 d. Moncoje „Formulės-1“ čempionato Italijos etapo nugalėtoju tapo olandas Maxas Verstappenas („Red Bull“), antrąją vietą užėmė monakietis Charles‘is Leclerc‘as („Ferrari“), trečiąją – George‘as Russellas („Mercedes“). M.Verstappenas laimėjo 11-ąjį etapą šį sezoną, tarp jų – penktąjį iš eilės. Po 16 etapų bendrojoje įskaitoje pirmauja M.Verstappenas (335 tšk.), Ch.Leclerc‘as (219) ir meksikietis Sergio Perezas („Red Bull“, 210).

Nacionalinės futbolo lygos

Rugsėjo 9–11 d. Vokietijos lygos lyderiu tapo Berlyno „Union“, išvykoje nugalėjęs „Köln“ 1:0. Buvusi lyderė Dortmundo „Borussia“ išvykoje pralaimėjo „Leipzig“ 0:3, čempiono vardą ginantis Miuncheno „Bayern“ namie sužaidė lygiosiomis su „Stuttgart“ 2:2. Po 6 turų pirmauja „Union“ (14 tšk.), „Freiburg“ (13), „Bayern“, „Hoffenheim“ ir Dortmundo „Borussia“ (po 12).

Italijos lygoje taškus vėl prarado Turino „Juventus“, namie sužaidęs lygiosiomis su „Salernitana“ 2:2. „Juventus“ ketvirtas rungtynes per šešis turus baigė lygiosiomis. Buvusi lyderė Bergamo „Atalanta“ namie sužaidė lygiosiomis su „Cremonese“ 1:1. Kiti lyderiai ir favoritai pasiekė pergales. Po 6 turų pirmauja „Napoli“, „Atalanta“, „Milan“ (po 14 tšk.), „Udinese“ (13), Milano „Inter“ (12) ir Romos „Lazio“ (11).

Ispanijos lygoje svarbiausiose turo rungtynėse Sevilijos „Real Betis“ namie nugalėjo „Villarreal“ 1:0. Po 5 turų pirmauja Madrido „Real“ (15 tšk.), „Barcelona“ (13), „Real Betis“ (12), „Villarreal“, Bilbao „Athletic“ ir Madrido „Atletico“ (po 10).