Bronziniai Latvijos ledo ritulio herojai: „Tai buvo kartą gyvenime pasitaikiusi galimybė“

Latvijoje – bene didžiausia šalies sporto pergalė po Nepriklausomybės atkūrimo. Ledo ritulininkai iškovojo pasaulio čempionato bronzą, kuri latviams prilygsta auksui. Sekmadienį mažajame finale Tamperėje Latvija 4:3 įveikė JAV rinktinę per pratęsimą iki pirmojo įvarčio, kai įmušė sužaidus 1 min. 22 sek.

Vartininkas Artūras Šiilovas.<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Latvija iškovojo istorinę bronzą.<br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

2023-05-29 12:08, atnaujinta 2023-05-29 12:15

Mačo herojumi tapo Kristianas Rubinis, kuri prieš tai pelnė išlyginamąjį įvartį.

„Didžioms komandoms – tokioms kaip Kanada, tai būtų įprasta. – sakė Mikas Indrasis. – Jie nuolat laimi medalius.

Bet mums tai buvo kartą gyvenime pasitaikiusi galimybė. Tai nerealu.“

Juokaujama, kad Latvija surengė tikrą vakarėlį Tamperėje, o vakarėlis Rygoje gali niekada nesibaigti.

„Man pasisekė, kad esu ledo ritulio žaidėjas Latvijoje, nes ten žmonės labai mėgsta ledo ritulį, – sakė Martinas Dzierkalas. – O būti ledo ritulio žaidėju dabar tiesiog neįtikėtina.“

Sekmadienį „Nokia“ arenoje sužavėti neįtikėtino gerbėjų palaikymo latviai labai norėjo šios istorinės bronzos.

Jie žaidė su širdimi ir pirmajame kėlinyje pirmavo du kartus, o paskui išlygino rezultatą likus mažiau nei šešioms minutėms iki pagrindinio laiko pabaigos.

Amerikiečių komanda šiame čempionate buvo rezultatyviausia, bet liko be medalių.

„Ledo ritulys yra colių žaidimas, – sakė JAV kapitono padėjėjas Alexas Tuchas. – Bet kuris gali įveikti bet ką bet kurią dieną, o Latvija tai padarė šiandien ir įveikė mus.“

Abi komandos pusfinalyje patyrė sunkius pralaimėjimus. Latviai po 40 minučių pirmavo prieš Kanadą 2:1, bet nusileido 2:4. JAV patyrė dar didesnį šoką, kai maču su Vokietijai likus mažiau nei dviem minutėms pirmavo 3:2, tačiau per pratęsimą pralaimėjo 3:4.

„Galėjote pamatyti, ką tai jiems reiškia“, – apie Latvijos pergalę sakė amerikiečių lyderis Rocco Grimaldi. – „Manau, kad jie tikriausiai to norėjo šiek tiek labiau nei mes.

Po pirmojo kėlinio sakėme, kad turime to norėti taip pat, kaip ir jie, nes jie žaidžia taip, kaip dėl aukso medalio, o ne tik dėl bronzos.

Nemanau, kad mes prilygome jiems visas 60 minučių.“

Bronza yra geriausias Latvijos rezultatas per visą istoriją.

Anksčiau geriausiai pasirodydami pasaulio ledo ritulio čempionate jie užėmė septintąją vietą debiutuodami 1997 m. (Suomijoje), o taip pat 2004 m. (Čekijoje) ir 2009 m. (Šveicarijoje).

„Akivaizdu, kad tai yra kažkas ypatingo, kai net šalies prezidentas atskrenda pažiūrėti rungtynių ir mes galime jam tai parodyti“, – sakė Kasparas Daugavinis apie Egilio Levito vizitą.

Dabar jau aišku, kad 2023-ieji Latvijoje visada bus minimi kaip metai, kai jie pasinaudojo savo šansu iš pradžių žaisdami ant namų ledo, o vėliau ir Suomijoje.

„Nemanau, kad kasmet sieksime medalių, – sakė Rodrigo Abolis. – Mūsų tikslas yra maži žingsneliai, bet tikiuosi, kad tai įkvėps ledo ritulį žaidžiančius žmones.

Taip pat žmones, kurie dirba nuo devynių ryto iki penkių vakaro, ir kurie baigę darbus džiaugiasi dėl mūsų.

Tikimės, kad tai įkvėps juos būti geresniais kiekvieną dieną.“

Turnyre, kuriame Latvija pirmą kartą iškovojo medalį, šalis taip pat pirmą kartą iškovojo IIHF pasaulio čempionato naudingiausio žaidėjo (MVP) titulą – jis atiteko vartininkui Artūrui Šilovu.

22-ejų vartininkas žaidė visas turnyro rungtynes, išskyrus beveik 5 minutes pirmajame mače.

Jo vedami latviai per paskutines aštuonias rungtynes iškovojo septynias pergales pakeliui į istorinį bronzos medalį.

Jis taip pat buvo išrinktas Visų žvaigždžių komandos vartininku ir IIHF direktorato išrinktas geriausiu vartininku.

Į Visų žvaigždžių komandą dar pateko gynėjai MacKenzie Weegaras iš Kanados ir Moritzas Seideris iš Vokietijos.

Puolėjų trejetą sudarė vokietis Johnas Peterka, amerikietis Rocco Grimaldi ir čekas Dominikas Kubalikas.