Savo duoklę su kaupu atidavusiame „Šilainių“ baseine treniravosi tokie sportininkai, kaip dabartinis baseino vadovas, „LTU Aquatics“ prezidentas ir triskart olimpietis
Saulius Binevičius (2000 m. Sidnėjus, 2004 m. Atėnai, 2008 m. Pekinas), triskart olimpietis Rolandas Gimbutis (2000 m. Sidnėjus, 2004 m. Atėnai, 2008 m. Pekinas), dukart olimpietis Rimvydas Šalčius (2004 m. Atėnai, 2008 m. Pekinas), olimpietis Minvydas Packevičius (2000 m. Sidnėjus), paralimpietis Andrius Bičkauskas (2008 m. Pekinas), Jaunimo olimpinių žadynių čempionė Agnė Šeleikaitė (2018 m. Buenos Airės), olimpinė, pasaulio ir Europos čempionė, pasaulio rekordininkė ir penkiskart Lietuvos metų sportininkė R.Meilutytė.
Nors avarinės būklės baseinui jau seniai kritiškai reiklaingas atnaujinimas, jame dirbantys treneriai, darbuotojai ir sportininkai apie pasibaigusią legendinės plaukimo mokyklos erą kalba ne tik su džiaugsmu, bet ir su pastebima nostalgija.
„Man, kaip mokyklos vadovui labai liūdna, kad užsidaro 30 metų gyvavęs baseinas, kuris užaugino daugybę olimpiečių ir čempionų. Daugybė šio rajono sportininkų turėjo savo plaukimo namus, kur nuplaukė daugybę kilometrų, praleido valandų valandas sporto salėje“, – apie rekonstrukcijai uždaromą baseiną „Šilainiai“ portalui lrytas.lt pasakojo šio baseino direktorius ir „LTU Aquatics“ prezidentas S.Binevičius.
„Visus šiuos 30 metų sportininkams buvo garbė papulti į plaukimo grupes. Manau, kad visi čia treniravęsi garsūs olimpiečiai ir tapo jais, nes turėjo jaunus trenerius, stiprius komandos narius ir partnerius, kurie leido eiti į priekį ir siekti aukščiausių titulų“, – tęsė S.Binevičius.
Šalies plaukimo asociacijos „LTU Aquatics“ prezidentą su „Šilainių“ baseinu sieja ilgas ir artimas asmeninis ryšys.
„Realiai šiame baseine aš išmokau plaukti, tapau miesto ir Lietuvos rinktinės nariu. Didžiuojuosi, kad čia dirbau treneriu, padalinio vadovu, o šiuo metu einu direktoriaus pareigas. Man tai svarbu, labai artima ir noriu šias tradicijas tęsti su mūsų kolektyvu, kuris papildo kiekviename žingsnyje ir leidžia konkuruoti su kitomis mokyklomis“, – sentimentais dalinosi S.Binevičius.
Prieš pat uždarymą rekonstrukcijai „Šilainių“ baseino patalpas portalui
lrytas.lt aprodė pirmasis R.Meilutytės, jos pėdomis sekančios A.Šeleikaitės bei daugybės kitų talentingų plaukikų, o kadaise ir mano paties treneris
Giedrius Martinionis.
Visą savo karjerą „Šilainių“ baseine dirbantis treneris sakė, kad baseinas per visą savo gyvavimo laikotarpį išliko praktiškai nepakitęs, o didžiąją dalį sportinės įrangos pastato rūsyje esančioje sporto salėje teko įrengti patiems treneriams ir sportininkams.
„Iš esmės čia niekas nepasikeitė nuo 1989 m. Retkarčiais jis vis buvo aptvarkomas, kad atitiktų sanitarines sąlygas. Baseiną jau ruošiamasi rekonstruoti virš 20 metų, nuo 2000-ųjų. Kiekvienais metais sakoma, kad neapsimoka tvarkyti ir kaip nerekonstruoja, taip nerekonstruoja“, – pasakojo pagaliau lemtingos dienos sulaukęs G.Martinionis.
Tačiau treneris priminė, kad, nepaisant prastų baseino sąlygų, šioje istorinėje vietoje užgimė ne viena Lietuvos plaukimo legenda. Visgi aukščiausius rezultatus lemia ne švarios baseino plytelės ir nauja įranga. Kur kas svarbiau už tai – sportininkų motyvacija, kokybiškas trenerių darbas.
„Pažiūrėkit, koks skaidrus vanduo – atitinka visas higienos normas. O plaukikui ir yra svarbiausia pats vanduo. Aišku, svarbu ir kad būtų gražu, estetiška, kad būtų malonu sportuoti ir t.t. Bet, nepaisant visko, „Šilainių“ baseinas yra vienas kiečiausių baseinų – vienas seniausių, prasčiausiomis sąlygomis, bet tai yra tituluočiausias šalies baseinas. Visgi olimpinė čempionė nepriklausomoje Lietuvoje yra tik viena“, – turėdamas omenyje R.Meilutytę, kalbėjo pirmasis jos treneris.
G.Martinionis teigia, kad aukščiausios kokybės baseinai, sporto salės ar aikštelės negarantuoja sportininkams geriausių rezultatų – kartais užsispyrusiam kiemo vaikui tapti profesionaliu atletu užtenka ir tamsaus rūsio šalia namų.
„Didžiausi sporto laimėjimai arba labai dideli pasiekimai yra pas sportininkus, kurie buvo pačiame dugne. Yra labai daug tokių gyvenimo istorijų, kurie nuo to dugno atsispyrė ir pasiekė aukštumas“, – sakė jis.
Iki 2010 m. G.Martinionis treniravo geriausią visų laikų Lietuvos plaukikę R.Meilutytę, kuri, sulaukusi 13 metų, išvyko gyventi ir treniruotis į Jungtinės Karalystės miestą Plimutą ir ruošėsi aukščiausio lygio tarptautinėms varžyboms, įskaitant pergalingas 2012 m. Londono olimpines žaidynes, prižiūrima trenerio Jono Ruddo.
Įdomu tai, kad G.Martinionio globoje užaugo dar viena tuo pačiu plaukimo stiliumi (krūtine) plaukianti čempionė – A.Šeleikaitė.
Pastaroji 2018 m. Argentinos sostinėje Buenos Airėse vykusiose jaunimo olimpinėse žaidynėse iškovojo aukso medalį 50 m plaukimo krūtine rungtyje ir perėmė čempionės titulą būtent iš R.Meilutytės, kuri užfiksavo geriausią 50 m bei 100 m plaukimo krūtine rezultatą 2014 m. jaunimo olimpinėse žaidynėse Nankine (Kinija).
Iki šiol „Šilainių“ baseine besitreniravusi A.Šeleikaitė dėl uždaromos antraisiais namais spėjusios tapti plaukimo mokyklos patiria dviprasmiškus jausmus.
„Iš vienos pusės labai gaila, kad nugriaus baseiną. Tai toks istorinis baseinas, kuriame užaugau, praleidau daug laiko, išliejau daug ašarų. Tiek skausmo, tiek džiaugsmo kupini prisiminimai. Bet čia visada jaučiuosi kaip namuose, viskas sava, baseino darbuotojai tapo antrąja šeima. Todėl tikrai bus daug nostalgijos.
Iš kitos pusės smagu, kad pagaliau sulaukiau dienos, kada baseinas bus nugriautas ir perstatytas, nes, kiek atsimenu, tiek buvo sakoma, kad „pavasarį jau tikrai renovuos“. Tos renovacijos jau tikrai labai reikia. Labai įdomu, kaip atrodys naujas baseinas. Tikėkimės, kad nereikės laukti tiek, kiek Vilniaus sportininkams reikėjo laukti Lazdynų baseino renovacijos“, – lrytas.lt sakė A.Šeleikaitė.
Kauno savivaldybė žada, kad Šilainių gyventojams ir sportininkams naujojo baseino metų metus laukti nereikės, tačiau, kas imsis naujojo statybų projekto – kol kas neaišku.
„Šiuo metu inicijuojamas statybos darbų rangos konkursas ir rengiami dokumentai. Viešasis pirkimas darbams bus skelbiamas centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje, todėl galės dalyvauti visi suinteresuoti tiekėjai.
Tarptautinis įprastas centralizuotas pirkimas trunka vidutiniškai 120 kalendorinių dienų iki planuojamos pirkimo sutarties pasirašymo dienos, todėl Kauno plaukimo mokyklos „Šilainių“ baseino griovimo darbų pradžia planuojama apie gruodžio mėnesį, o naujo baseino atidarymas – 2024 metų gruodžio mėnesį“, – apie baseino ateitį portalui
lrytas.lt komentavo
Kauno miesto savivaldybės administracijos Statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius.
Priminęs, kad „Šilainių“ baseinu naudojasi ne tik plaukti išmokti norintys vaikai bei profesionalūs sportininkai, bet ir įvairūs kariuomenės padaliniai bei miesto gyventojai, baseino direktorius ir šalies plaukimo asociacijos „LTU Aquatics“ prezidentas S.Binevičius išreiškė dėkingumą miesto savivaldybei už mokyklos rezultatų įvertinimą ir ilgai lauktą sprendimą.
„Labai ačiū miesto valdžiai, kuri vertina pasiektus rezultatus ir mato, kokioje būklėje šiuo metu yra baseinas, kurį iš esmės reikia griauti ir statyti naujus plaukimo šeimos namus. Baseinas yra avarinės būklės, ekonomiškai reikalaujantis daug sąnaudų, vaikams ir klientams jis tapo neįdomus ir nepatrauklus“, – pažymėjo jis.
Visą gyvenimą plaukimui paskyręs S.Binevičius džiaugiasi, kad Kaunas, turintis daugiausiai baseinų Lietuvoje, savo pavyzdžiu įkvepia propaguoti aktyvų gyvenimo būdą ir kitų miestų gyventojus.
„Didžiuojuosi tuo, kad visi žmonės dirbantys ir sportuojantys Kauno plaukimo mokyklos baseine „Šilainiai“ per visus šiuos metus savo rezultatais įrodė, kad Kaunas yra sportiškas miestas. Šiuo metu Kauno mieste ir rajone turime tikrai nemažai baseinų, daug dirbančių instruktorių ir trenerių. Turėdami tiek baseinų, mes rodome pavyzdį kitiems miestams, kad norime būti sportiški ir judėti visą gyvenimą“, – pridūrė S.Binevičius.