Tai, kas trečiadienio vakarą įvyko per olimpines žaidynes 75 tūkstančius žmonių talpinančiame „Stade de France“ stadione įeis į istoriją.
Dukart kritęs olimpinis rekordas, gimęs naujas disko metimo herojus ir tokie tolimi metimai, kad Andrius Gudžius tik kraipė galvą, kartojo žodį „kosmosas“ ir juokdamasis svarstė, kad jeigu visi taip mėto, gal jam ir kitiems seniesiems vilkams čia jau nebėra ką veikti.
Lietuvai Paryžiaus olimpiados disko metimo varžybos turėjo padovanoti dvigubą svajonę – visi vylėsi M.Aleknos aukso ir kad po 20 sūnus pagerins tėčio olimpinį rekordą.
Pirmasis neįvyko – M.Alekna iškovojo sidabrą, tačiau 21 metų sportininkas yra tikras, kad dar spės prisirinkti aukso medalių.
O olimpinį rekordą M.Alekna pagerino – tai buvo antrasis jo metimas, kai diskas skriejo 69,97 metro.
Susirinkusi minia tiesiog ėmė šėlti. Pranešėjas paskelbė, kad M.Alekna pagerino savo tėčio Virgilijaus Aleknos rekordą.
Dar labiau šėlo visa Lietuva – svajonės pildosi, mes ir vėl ant Olimpo viršūnės.
Ir čia įvyko tai, apie ką niekas net nepagalvojo – iki tol „Stade de France“ sektoriuje diską toliausiai 66,16 m numetęs jamaikietis Roje Stona paėmė diską ir šveitė jį net 70 metrų.
„Aš žinojau apie jį. Jis Oklahomoje užfiksavo savo geriausią sezono rezultatą – metė 69 m, bet sakykime taip – mes į jį labai rimtai nežiūrėjome. Niekas nesitikėjo, kad jis olimpinėse žaidynėse numes 70 metrų. Jis visus šokiravo ir laimėjo. Jis šiandieną buvo geriausias. Niekas nemanė, kad jis bus tarp geriausių“, – galvą kraipė Slovėnijos disko metimo žvaigždė Kristjanas Čehas.
25 metų slovėnas iki finalo buvo tarp favoritų laimėti medalius. Toliausiai diską jis numetė 68,41 m ir liko ketvirtas.
„Beprotiška. Tai buvo istorinis finalas. Pakvaišęs finalas. Ir pats faktas, kad tiek vyrų metė taip toli. Prisiekiu – tai buvo beprotybė, – šypsojosi K.Čehas. – Per pastaruosius metus kartelė iškilo labai aukštai. Pasaulio čempionate iškovoti medalį labai sunku. Vien tam, kad laimėtum bronzą turi mesti vos ne 70 m. Iki tol to niekada nereikėjo. Su savo rezultatu ankstesnėse olimpinėse žaidynėse būčiau laimėjęs, bet dabar vos užėmiau 4 vietą. Tai labai daug pasako apie tai, koks dabar yra disko metimas.“
K.Čehas teisus – Tokijo olimpiadoje 68,41 m atstumas būtų atnešęs sidabrą, nes sidabrą iškovojęs švedas Simonas Petterssonas diską metė 67,39 m.
Bronzos medalį iškovojęs australas Matthew Denny sakė, kad jamaikiečio rezultatas atėjo tarsi iš niekur. 28-erių sportininkas pasakojo, kad prie sektoriaus kartu su M.Alekna netgi pajuokaudavo, o vienus žodžius R.Stona ir galėjo nugirsti.
„Tikėjausi labai rimtos kovos. Žinojau, kad Mykolas pasieks kažką labai didelio. Tarp metimų pasijuokėme, nes jis jau pradžioje fiksavo gerą rezultatą, bet tada aš numečiau 69 m. Mums patiko. Varžybos buvo geros. Mykolas į mano metimą sureagavo dar tolimesniu. Tada pasakė: „Tavo eilė“. O tada R.Stona nugirdo tai“, – sakė M.Denny.
Tiek R.Stona, tiek M.Alekna į šiuos žodžius sureagavo šypsenomis.
K.Čehas atvirai pasakojo, kad yra nusivylęs, nes Paryžiuje tikėjosi geresnio rezultato, tačiau po kelių dienų turėtų jaustis geriau – jam pavyko numesti toliau nei Tokijuje, o tai irgi rodo progresą.
M.Denny juokėsi, kad kova buvo tokia intensyvi, jog po trečiojo bandymo, kai diską metė 68,31 m, jį apniko ne pačios maloniausios mintys.
„Sėdėjau ir galvojau, kad galiu likti penktas. Tokia kova vyko. Tai – puikus laikas būti disko metimo sporte. Prieš porą metų tu būtum numetęs 68 metrus ir laimėtum, o dabar 68 metrai tau duoda tik ketvirtąją vietą“, – teigė M.Denny.
Paryžiuje diską geriausiu bandymu 66,95 m numetęs D.Stahlis neslėpė nuostabos dėl jamaikiečio šou. Pats D.Stahlis užėmė 7 vietą – laipteliu aukščiau nei A.Gudžius.
„Jis Ramonoje diską metė daugiau nei 69 metrus, tą jis padarė su beprotišku vėju, bet šį kartą jokio vėjo nebuvo. Didžiulis džiaugsmas visai Jamaikai – trys vaikinai atstovavo Jamaikai finalo varžybose. Tai yra tiesiog nuostabu“, – kalbėjo D.Stahlis.
Interviu lrytas.lt portalui V.Alekna taip pat neslėpė, kad tai, ką padarė R.Stona – labai netikėta.
„Iš tikrųjų nustebino. Nustebino ir pasiektas rezultatas, berods, tai buvo ir geriausias jo asmeninis rezultatas. Tokio lygio varžybose pasiekti tokį rezultatą, na, reikia turėti išskirtinių sugebėjimų“, – kalbėjo V.Alekna.
A.Gudžius tokį finalą ir jamaikiečio pasirodymą vadino „beprotybe“.
„Nieko negaliu pasakyti. Pirmą kartą varžybose tokį sutikau. Buvau girdėjęs, bet kartu mėtyti neteko, o jeigu ir teko – nepamenu. Aš nekalbu, kad gal ten praeitame pasaulio čempionate, o apie šiuos metus. Jis praėjusiame pasaulio čempionate tokių rezultatų nemetė. Ramonoje šiemet metė 69, bet kad olimpiadoje mes 70 – kosmosas“, – kalbėjo A.Gudžius.