​Gabija Jaraminaitė: „Moterims svarbu išgirsti pačioms save“

Populiarūs posakiai, siūlantys klausyti savo širdies, išgirsti save ir eiti savo keliu girdėti daugeliui, ypač ieškant atsakymų bei sprendimų gyvenimo kryžkelėse ar net kasdienybėje.

Gabija Jaraminaitė.<br>Organizatorių nuotr.
Gabija Jaraminaitė.<br>Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 31, 2019, 1:19 PM, atnaujinta Apr 2, 2019, 11:02 AM

Tačiau specialistai pastebi paradoksą: net ir žinant, ką daryti, informaciniame triukšme, vartotojiškumo džiunglėse ir pakaitalų bei stereotipų pilname skubos amžiuje atsigręžti į save itin sunku ar net neįmanoma.

Visgi kraštutiniu atveju, jei tikrojo vidinio balso išgirsti taip ir nepavyksta, rekomenduojama klausyti kūno, kuris nemoka meluoti.

Apie tikrumą ir savęs paieškas pasakoja aktorė Gabija Jaraminaitė bei „Harmoningos asmenybės instituto“ įkūrėja bei vadovė Rasa Baltė-Balčiūnienė.

G.Jaraminaitė: kūryba padeda išgirsti save

Aktorė, „Sidabrinės gervės“ apdovanojimu ne kartą įvertinta Gabija Jaraminaitė, kartu su Arkadijumi Gotesmanu parodoje „Pelenė“ surengsianti meninį performansą, sako, kad menas, kūryba – tai dar vienas kelias savęs paieškose.

„Šiuo savo performansu noriu meno kalba išreikšti tai, kas yra moteris, kalbėti apie moters vidines galias, apie moters suvokimą dabar ir anksčiau, apie tai, kas įkvepia moterį, kuo ji gali didžiuotis ir kuo įkvėpti kitas“, – sakė aktorė.

Pasak jos, kūryba slypi kiekviename žmoguje ir įvairiose veiklos sferose.

„Labai svarbu moteriai išgirsti save, suprasti, ką ji jaučia, kaip jaučia, ko nori, nes galbūt pastaraisiais šimtmečiais ryšys su savimi buvo kiek primirštas.

Norisi įkvėpti kitas moteris, paskatinti vertinti save, jausti savo vertę tiek išorėje, tiek viduje, nes tai, mano nuomone, yra neatskiriama. Mūsų suvokimai, pojūčiai, išgyvenimai, patirtys – visa tai labai svarbu“, – įsitikinusi aktorė.

G.Jaraminaitės teigimu, apie tai, kaip mes jaučiamės, labai daug gali pasakyti kūnas – jo siunčiamus signalus būtina pastebėti.

„Kūnas reaguoja į tai, kaip mes jaučiamės. Be galo svarbu jį girdėti, labai gerbti, nenumoti ranka į tai, kaip jaučiamės.

O grožis, tiek vidinis, tiek išorinis pats tikriausias yra tada, kai žmogus atsipalaidavęs ir pasitikintis savimi, tada jis spinduliuoja ir skleidžia gėrį“, – įsitikinusi aktorė.

Šiuolaikiniai žmonės: pasimetę ir besiilgintys tikrumo

R.Baltė-Balčiūnienė sako pastebinti, kad vis dažniau nuskambantis klausimas apie tikrumą, tylos pauzę ir įsiklausimą į save yra mūsų laikmečio ženklas.

„Būtent tikrumas yra tai, ko apgraibomis, pats to nežinodamas, o kartais ir labai sąmoningai ieško šiuolaikinis žmogus.

Sustoti, pajausti save, supančią aplinką, išlįsti iš vartotojiškumo džiunglių, paklausti, ko man reikia, ko aš noriu, kas man svarbu – tai tarsi vidinis šauksmas, kurio nepaisydami apsunkiname savo gyvenimą.

Girdėdami, ką mums transliuoja reklama, ką aiškina pardavėjai, kuo mus bando įtikinti kiti, mes netampame nei tikresni, nei laimingesni.

Tampame tik dar labiau pasimetę, sutrikę ir nebežinantys, į ką atsiremti. Ir vis labiau besiilgintys tikrumo“, – šiuolaikinio žmogaus būseną apibūdina R.Baltė-Balčiūnienė.

Pasak jos, šiame procese itin galinga jėga yra grožio ir mados industrija.

Viena vertus, ji gali kurti ir palaikyti stereotipus, tačiau ji turi ir galią juos griauti.

„Visa ši industrija diktuoja labai griežtas taisykles, formuoja stereotipus ir skatina vartojimą. Kažkaip mums vis „prireikia“ naujų nebandytų procedūrų, priemonių.

Tačiau klausimas, ar tikrai reikia, o gal tik norisi, nes esą taip mūsų gyvenimas pagerės. Tai labai kompleksinis klausimas, todėl dirbdami estetikos srityje labai daug dėmesio skiriame požiūrio į klientą keitimui. Profesionalus skatiname daugiau žiūrėti į savo klientą kaip į žmogų, o ne kaip į vartotoją“, – aiškino specialistė.

Grožio iššūkiai

Pasak jos, į kokybę, individualumą orientuota grožio industrija leidžia save atrasti ir išreikšti, tačiau pirmiausia tam tenka nusimesti diktuojamus stereotipus.

„Visada sakau, kad kai į grožio saloną užėjusį klientą suvokiame kaip vartotoją, tai tik ir stengiamės, kad jis daugiau vartotojų, daugiau pirktų.

O kai klientas visų pirma yra žmogus, tai profesionalo misija tampa visai kita – kreipti link kokybės, link įsiklausymo į individualius, kartais labai jautrius ir intymius poreikius, link augančio supratimo, kad grožis – labai subjektyvi sąvoka ir jis visų pirma gimsta tikrume.

Tiesą sakant, tai padiktavo ir didžiausioje grožio parodoje „Pelenė“ vyksiančios konferencijos pavadinimą „Grožio paliesti. Tikrumas gimsta tikrume“.

Renginys skirtas visiems, ieškantiems tikrumo, įkvėpimo naujų patirčių ir požiūrio“, – sakė R.Baltė-Balčiūnienė.

Šeštadienį, balandžio 6 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančioje trijų dalių konferencijoje bus galima ne tik stabtelti, pasiklausyti įkvepiančių pranešėjų, bet ir stebėti menininkų pasirodymus, perfomansus.

Su parodos dalyviais susitiks ir savo patirtimi dalinsis Laurita Peleniūtė, Marius Jovaiša, Sabina Daukantaitė, Žydrė Gavelienė ir daugybė kitų padedančių skirtingai pažvelgti į savo vidų, atrasti jame slypinčias galias.

Kūnas nemeluoja

Pasak R.Baltės-Balčiūnienės, tarp pakaitalų, blizgučių ir besaikio vartojimo pasimetusiems žmonėms vien atpažinti tai, kas tikra ir jam tinka, būna be galo sunku. Ir čia į pagalbą ateina pats kūnas, jo reakcijos.

„Kartais posakis – klausyti savęs ar klausyti širdies – iš tiesų reiškia, kad turėtume klausyti savo kūno. Stebėti jo reakcijas.

Jis tikras lakmuso popierėlis, kuris nesumeluos. Juk būna taip, kad pamatome daiktą ir jaučiame, tiesiog kūnas sako, kad negražu, netiks man.

Bet sužinau, kad tai žinomo, pripažinto dizainerio padaryta, ir tarsi nejučiomis nuomonė pasikeičia. Tačiau klausimas, ar tikrai gerai jausiuosi tą daiktą dėvėdama, į jį žiūrėdama.

Visgi laikausi nuomonės, kad pirminė kūno reakcija yra teisinga ir jos būtina paisyti“, – aiškino „Harmoningos asmenybės instituto“ vadovė.

Jos teigimu, kelias padėsiantis atskirti primetamą įvaizdį ar norus nuo tikrojo, remiasi trimis pagrindiniais principais.

„Atpažinti ir pripažinti tai, ką jauti, o ne tikėti tuo, ką kiti sako esant teisinga. Antras patarimas – rinktis kokybę.

Taigi geriau suvalgyti vieną kokybiškesnį patiekalą vietoje dešimt vidutiniškų, geriau nusipirkti natūralaus ir kokybiško audinio rūbą ir turėti jį vieną, nei krūvą nemielų pakaitalų.

Trečia, tiesiog būtina pradėti rinktis pačiam. Natūraliai atsifiltruoja polinkiai ir norai, pradedi atrasti tai, kas ir patinka, ir tinka.

Tikrai nekeliu klausimo, ar to tikrumo aplinkoje nėra. Be abejo, jo yra, tik gaila, kad mes jo nebeatpažįstam“, – įsitikinusi R.Baltė-Balčiūnienė.

Grožiui, harmonijai ir naujam atgimimui skirta paroda „Pelenė“ lankytojų lauks balandžio 5–7 dienomis parodų centre „Litexpo“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.