Psichologė atskleidė, kas padėjo 40 metų rūkiusiam vyrui mesti šį įprotį

Rūkymas vis dar išlieka vienu iš dažniausiai nustatomų rizikos veiksnių tarp pacientų, sergančių išemine širdies liga ir periferinių arterijų ligomis. Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninės psichologė Renata Petrukonytė pasakojo, kad apie didžiulę šio įpročio žalą sveikatai žmonės paprastai susimąsto tik susirgę. 

Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninė nuo 2017 metų vykdo projektą, kuriuo siekiama sumažinti rūkančių pacientų skaičių.<br> 123rf nuotr.
Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninė nuo 2017 metų vykdo projektą, kuriuo siekiama sumažinti rūkančių pacientų skaičių.<br> 123rf nuotr.
Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninė nuo 2017 metų vykdo projektą, kuriuo siekiama sumažinti rūkančių pacientų skaičių.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninė nuo 2017 metų vykdo projektą, kuriuo siekiama sumažinti rūkančių pacientų skaičių.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

May 27, 2019, 12:10 PM

„Vienas rūkymo metimo programos dalyvis apie rūkymo daromą poveikį pagalvojo tik patyręs miokardo infarktą – tai ir tapo svarbiausiu motyvu atsisakyti rūkymo.

Vyras intensyviai rūkė apie 40 metų – per dieną surūkydavo vieną pakelį. Tokiems žmonėms svarbu ne tik gydyti rūkymo sukeltą ligą, bet ir išsiaiškinti, kodėl žmogus turi šį įprotį“, – sako R.Petrukonytė.

Psichologo konsultacijų metu nustatyta, kad fizinė priklausomybė nuo nikotino buvo vidutinio stiprumo. Nors pacientas bandė mesti rūkyti ne kartą, jis patirdavo dažnus atkryčius, o ilgiausiai nerūkyti jam pavyko porą metų. 

Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje buvo įvertinti paciento rūkymo įpročiai, priežastys, motyvacija mesti rūkyti ir sudarytas rūkymo metimo planas. Atsižvelgus į paciento sveikatos būklę nusprendėme, jog jam lengviausia mesti rūkyti – mažinant surūkomų cigarečių skaičių. 

Vyras noriai lankė psichologo konsultacijas, dalijosi savo sunkumais ir aktyviai dalyvavo sudarant metimo rūkyti planą. Išvykdamas iš reabilitacijos jis buvo sumažinęs surūkomų cigarečių skaičių iki 4 cigarečių per dieną. 

Po pusės metų grįžęs į reabilitaciją po planuotos operacijos pacientas džiaugėsi, kad jam pavyko visiškai atsisakyti žalingo įpročio – rūkymo metimo planas jam labai padėjo“, – sėkminga paciento patirtimi dalijosi Kulautuvos reabilitacijos ligoninės psichologė.

Rūkymas yra lėtinė liga, kuriai būdingi tam tikri fiziniai ir psichologiniai abstinencijos simptomai, skatinantys užsirūkyti.

Rūkantiesiems būna nelengva pripažinti, kad jų rūkymą palaiko tam tikri psichologiniai faktoriai, turintys įtakos jų surūkomų cigarečių skaičiui. 

Psichologė R.Petrukonytė pabrėžė, kad ne visada veikia įsitikinimas „norėsiu nerūkyti – ir nerūkysiu“: „Sėkmingai mesti rūkyti padeda asmeninis rūkymo metimo planas, kuris sudaromas su psichologu. Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje pacientai gauna psichologinį palaikymą, mokosi įveikti abstinencijos sunkumus, kylančius metant rūkyti, aptariamos galimos kritinės situacijos.“

Kauno klinikų filialo Kulautuvos reabilitacijos ligoninė nuo 2017 metų vykdo projektą, kuriuo siekiama sumažinti rūkančių pacientų skaičių. Psichologo konsultacijų metu analizuojami rūkymo įpročiai ir priežastys, įvertinami psichologiniai rūkymą palaikantys faktoriai, nustatomas fizinės priklausomybės lygis. 

Rūkymo metimo programos metu 41 žmogus sėkmingai metė rūkyti, 44 programos dalyviai vykdo sudarytus rūkymo metimo planus ir sėkmingai sumažino surūkomų cigarečių skaičių, o penkiems programos dalyviams skirta papildomai pakaitinė nikotino terapija tęsiant ją ir namuose. 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.