Šios dulkės organizmą nuodija nepastebimai: sukelia plaučių ligas ir vėžį

Vasario 14-ąją pasaulis mini ne tik įsimylėjėlių dieną, bet ir kovos su vėžiu dieną. Savo darbo aplinkoje taip pat galime susidurti su veiksniais, kurie prisideda prie plaučių vėžio skatinimo ir apie kuriuos galime nežinoti. Pavyzdžiui, silicio dioksido dulkes, kurios palaipsniui gali iššaukti silikozės ligą. Ši skatina ir lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, plaučių vėžį bei kitus sveikatos sutrikimus.

plaučių vėžys<br>123rf nuotr.
plaučių vėžys<br>123rf nuotr.
plaučių vėžys<br>123rf nuotr.
plaučių vėžys<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija

Feb 14, 2023, 3:18 PM, atnaujinta Feb 14, 2023, 3:19 PM

Silicio dioksidas – vienas labiausiai paplitusių mineralų žemėje. Aplinkoje įprastai silicio dioksidas žinomas kaip kvarcas. Tai silicio ir deguonies junginys, kurio cheminė formulė SiO2. Silicio dioksidas dažniausiai aptinkamas kristalinio būvio.

Kristalinis silicio dioksidas yra kietas, dažniausiai būna bespalvis arba baltos spalvos. Jo lydymosi temperatūra aukšta. Silicio dioksido galime rasti molyje, smėlyje, kvarce, daugelyje uolienų. Silicio dioksidas yra tokių medžiagų kaip betonas, akmenys, asfaltas, plytos, plytelės, gipso kartonas, kai kurių izoliacinių plokščių sudedamoji dalis.

Profesinės veiklos sritys, kuriose kyla pavojus žmonių sveikatai

Su silicio dioksido poveikiu susiduriama statybų sektoriuje (dirbant su betonu, plytomis, kai kuriomis izoliacinėmis plokštėmis, griaunant pastatus, statinių restauravime) ir kitose pramonės šakose, pvz. kalnakasyboje, naudingųjų iškasenų gavyboje, skaldant ir dekoruojant akmenis, stiklo gamyboje, apdorojant mineralus (t. y. juos džiovinant, smulkinant, pilstant į maišus) bei keramikos pramonėje.

Pats savaime silicio dioksidas nėra pavojingas žmogaus sveikatai, tačiau bėda iškyla, kai medžiagos, turinčios silicio dioksido, yra sujudinamos, suardomos. Tokiu būdu susidariusios smulkios dalelės gali patekti į plaučius, pvz. gręžiant, šlifuojant, skaldant, pjaustant įvairias medžiagas, kuriose yra silicio dioksido, susidaro silicio dioksido dulkės, kurios yra pavojingos žmogaus sveikatai.

Liūdniausia tai, kad iš pradžių jokių požymių, kad dulkės nuodija mūsų organizmą nepastebime. Problemos pradeda pasireikšti po keleto metų, kai jau žala plaučiams padaryta.

Įkvepiamo kristalinio silicio dioksido poveikis žmonių sveikatai

Žmonės retai susiduria su gryno kristalinio dioksido poveikiu darbe. Dažniausiai darbuotojai įkvepia kristalinio silicio dioksido ir kitų medžiagų mišinio dulkes. Nuo įkvepiamų dulkių dalelių dydžio priklauso, kaip giliai jos pateks į plaučius.

Dulkės, kurių diametras 5 μm sustoja nosyje, kvėpavimo takuose arba trachėjoje ir organizmas jas sugeba pašalinti mechaniškai. Tačiau kuo dulkių dalelės smulkesnės, mažesnės nei 5 μm, tuo giliau jos prasiskverbia į kvėpavimo takus, kur oras juda labai lėtai ir tampa praktiškai neįmanoma jų iškvėpti.

Silicio dioksido dulkės sukelia įvairiausias plaučių kvėpavimo ligas: silikozę, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, plaučių vėžį bei kitus sveikatos sutrikimus. Dažniausiai pasitaikanti liga – silikozė. Moksliniais duomenimis yra įrodyta, kad žmonėms, sergantiems silikoze, vėžio rizika yra didesnė, todėl užkirtę kelią silikozei, sumažinsime ir plaučių vėžio riziką.

Patarimai, kaip sumažinti silicio dioksido poveikį darbo vietose

Visų pirma reikia atlikti kristalinio silicio dioksido dulkių koncentracijos matavimus, tik tada žinosite kokia reali situacija ir kokių priemonių reikia imtis. Vienas iš efektyviausių sprendimų yra taikyti inžinerines sistemas, t. y., įrengti ir taikyti vietinę ištraukiamąją ventiliacinę sistemą (vakuumavimą), naudoti dulkių surinkėjus pvz. ciklonus, dulkių siurblius, rankovinius filtrus, naudoti dulkių šalinimo sistemas, pvz. dulkių nusodinimą garais, vandeniu. Kaip kraštutinę priemonę galime naudoti kvėpavimo takų apsaugos priemones.

Parengė NVSPL chemijos specialistė Gabrielė Balačkaitė

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.