Suprantama, kad nelieka daug laiko sau. Tačiau medikas susirūpino sveikata 2016 m., kai jo žmona ėmė lauktis pirmojo poros vaiko.
„Mano sveikata buvo prastos būklės. Sirgau autoimunine liga, turėjau 23 kg antsvorio, aukštą kraujospūdį, kurio nepavyko sureguliuoti vaistais, buvo padidėjęs cholesterolio kiekis ir daug ankstyvos mirties rizikos veiksnių“, – pasakojo gydytojas, kuriam dabar 52-eji.
„Mano sūnaus laukė ilgas gyvenimas, ir aš norėjau būti šalia“, – paaiškino jis.
Gydytojas metams sustabdė karjerą ir susikoncentravo į savo sveikatą.
Per tą laiką jam pavyko visiškai atsikratyti 10 skirtingų receptinių vaistų vartojimo. Jis numetė apie 23 kg., o autoimuninė liga visiškai išnyko.
Dingo ir anksčiau darbe kankinęs nuovargis, pagerėjo dėmesio koncentracija. „Kiekvieną rytą norėjau iššokti iš lovos ir užkariauti dieną“, – sakė D.Shahas.
Tuomet jis suprato, kad nori ne gydyti jau sergančius žmones, o padėti jiems apskritai nesusirgti. Todėl jis įkūrė sveikatos optimizavimo ir ilgaamžiškumo kliniką, kuri veikia JAV ir Dubajuje.
Dabar gydytojas taiko naujas ilgaamžiškumo medicinos praktikas, tačiau yra įsitikinęs, kad kiekvienas esame savo likimo kalvis. Jei rūpinsimės savimi, gyvensime ilgai ir sveikai. Medikas davė 4 patarimus.
1. Sumažinkite itin perdirbto maisto vartojimą
„Mano mityba buvo siaubinga, valgiau labai daug perdirbtų angliavandenių“, – sakė D.Shahas.
Tyrimai rodo, kad itin perdirbtas maistas yra susijęs su įvairiomis sveikatos problemomis. 2024 m. žurnale „The BMJ“ paskelbtoje 45 tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 9,8 milijono žmonių, apžvalgoje teigiama, kad itin perdirbtas maistas buvo susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis, depresija ir 2 tipo diabetu.
Tiesa, mitybos specialistai nepataria imtis radikalių pokyčių – geriau ne visiškai atsisakyti perdirbto maisto, bet valgyti jo mažiau, kad organizmui nebūtų per daug streso.
2. Miegokite 7 valandas per parą
Iki gimstant sūnui, D.Shahas miegojo vos keturias valandas per naktį.
Tačiau darbingo amžiaus žmonėms patariama kasnakt pailsėti bent 7 valandas.
Nepakankamas miegas gali būti žalingas. Tyrimais įrodyta, kad ilgalaikis miego trūkumas padidina riziką susirgti kraujotakos sistemos ligomis vėžiu.
Taip pat pastebėta, kad gerai išsimiegoję žmonės yra mažiau linkę persivalgyti.
Dabar D.Shahas miega septynias valandas per naktį ir patikina, kad jaučiasi nuostabiai.
3. Daugiau judėkite
D.Shahas mano, kad mankšta yra esminis elementas gerai savijautai, o jėgos ir kardio treniruočių derinys yra susijęs su ilgesniu gyvenimu. Gydytojas sporto klube lankosi kas antrą dieną, 70 proc. treniruotės laiko skiria jėgos pratimams, o 30 proc. kardio.
Jis taip pat stengiasi nesėdėti per ilgai – kas 45 minutes atsistoja ir truputį pavaikšto.
„Sakoma, kad sėdėjimas yra naujasis rūkymas, manau, kad tai tiesa“, – paaiškino gydytojas.
Tyrimai rodo, kad sėdėjimas ilgiau nei 10 valandų per dieną yra susijęs su didesne ankstyvos mirties rizika. Tačiau yra sprendimas. Nustatyta, kad 22 minutės vidutinio sunkumo ar intensyvios mankštos per dieną, pavyzdžiui, namų ruošos darbų, spartaus ėjimo ar važiavimo dviračiu, kompensuoja neigiamą sėdėjimo poveikį.
4. Sureguliuokite savo hormonų lygį
D.Shahas pasakojo, kad išmatavus jo testosterono lygį, paaiškėjo, kad šis per žemas, atsižvelgiant į amžių.
Mažas testosterono kiekis gali sukelti tokius simptomus kaip sumažėjęs lytinis potraukis, erekcijos sutrikimai, prasta nuotaika ir padidėjęs kūno riebalų kiekis.
D.Shahas taikė pakaitinę hormonų terapiją ir padidino testosterono kiekį iki normos.
Bet prisidėti galėjo ir gyvenimo būdo pokyčiai. Sveika mityba, mankšta, sveiko svorio palaikymas ir alkoholio nevartojimas padeda palaikyti normalų testosterono lygį.
Parengta pagal „Business Insider“ inf.