Netoli Lietuvos – infekcijos protrūkis: gresia sunkiomis komplikacijomis

Italų portalas articolotre.it pranešė, kad 2017-aisiais metais šalyje buvo užregistruoti net 3,000 tymų atvejų. Tai neįtikėtinai dideli skaičiai, mat praėjusiais metais ligos atvejų buvo gerokai mažesnis skaičius.

 Tymams sparčiai plintant visoje Europoje atkreipkite dėmesį į odos bėrimus.<br> 123rf.com nuotr.
 Tymams sparčiai plintant visoje Europoje atkreipkite dėmesį į odos bėrimus.<br> 123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 16, 2017, 7:15 PM, atnaujinta Jun 16, 2017, 7:48 PM

Visų 2016 metų laikotarpių buvo užregistruoti tik 844 atvejai. Pernai gegužės mėnesį buvo diagnozuoti 82, o šiemet – 565 atvejai. Italijos Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad iš 3,000 tymų atvejų net 180 pacientų nėra sulaukę vienerių metų amžiaus.

Nepaisant to, kad vis dar stebimas atvejų skaičiaus augimas, artėjant vasarai jis šiek tiek sulėtėjo. Epidemija labiausiai išplitusi Lacijaus, Toskanos, Lombardijos ir Pjemonto regionuose. Daugiausia sergančiųjų yra jaunesni nei 27 metų asmenys. 

Net 89 proc. sergančiųjų buvo neskiepyti, 6 proc. buvo pasiskiepiję tik vieną kartą. Iš sergančiųjų net trečdalis patyrė bent vieną užkrečiamosios ligos komplikaciją, o 15 proc. pacientų turėjo būti skubiai išvežti į greitosios medicinos pagalbos priimamąjį.

Dažniausios patirtos komplikacijos buvo stiprus viduriavimas, skrandžio uždegimas, plaučių uždegimas, akių junginės uždegimas, hepatitas ir kvėpavimo sutrikimai. Netgi 237 pacientai buvo slaugos darbuotojai, užsikrėtę nuo pacientų.

Tuo tarpu Lenkijos portalai praneša, kad Ukrainoje, Odesoje, yra užregistruota dar 3,000 ligos atvejų Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad endeminės šios ligos plitimo zonos yra Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Italijoje, Šveicarijoje ir Ukrainoje.

Medicinos mokslo ekspertai nurodo, kad pagrindinė ligos protrūkio priežastis – vaikų nevakcinavimas.

ULAC duomenimis, šių metų balandį  Vilniaus apskrityje užregistruotas pirmasis tymų atvejis Lietuvoje. Asmuo susirgęs tymais savaitę lankėsi Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai).

Lietuvoje 2016 m. užregistruoti 22 tymų atvejai, iš jų – 9 vaikai (nuo 1 mėnesio  amžiaus iki 1 metų) ir 13 suaugusiųjų (nuo 25 iki 43 metų). Daugiausiai atvejų registruota Tauragės apskrityje (13 atvejų). Susirgimai taip pat registruoti Klaipėdos, Kauno ir Alytaus apskrityse.

Dauguma susirgusių – suaugę asmenys, kurie skiepyti tik viena vakcinos doze arba nežinantys savo skiepijimo būklės. Beveik visi susirgę vaikai buvo neskiepyti, nes vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, pagal amžiaus grupę jiems skiepas nepriklausė.

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama, sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti lašeliniu būdu per orą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 1980 m. prieš pradedant vakcinaciją pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių. 2015 m. visame pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė 134 200 žmonių (kiekvieną dieną mirdavo apie 367 asmenys, o kas valandą – 15).

Didžiausias mirštamumas buvo registruojamas jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje. Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes.

Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu. Specifinių tymų gydymo priemonių nėra, taikomas simptominis gydymas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.